Góra Fudzi

0
7
4/5 - (1 vote)

Góra Fudżi, wygasły wulkan na wyspie Honsiu, był wielokrotnie natchnieniem dla artystów. Najznamienitszym z nich był urodzony w 1760 roku, w Edo Hokusai Katsushika.

Niezwykle płodny artysta. Jego obrazy odzwierciedlały życie codzienne Japończyków.
Używał kilku pseudonimów. Jednym z jego największych dzieł to: „36 Widoków Na Górę Fudżi”. Jest to cykl drzeworytów, które we wspaniały sposób oddają ducha i piękno wulkanu.
Fudżi jest niezwykle istotna dla wyznawców Shinto. Sama religia wydaje się być mieszaniną starodawnego Shinto, konfucjanizmu i buddyzmu, a magia rytuałów sprawia, że Shinto jest czymś więcej, jest stylem życia i poszanowania tradycji i kultury. Shinto jest jedną z najstarszych religii świata, a Japończycy znani ze swojego gorącego patriotyzmu nie pozwalają jej odejść w zapomnienie. Nazwa Shinto znaczy tyle, co „droga bóstwa”.

Nic więc dziwnego, że wyznawcy Shinto uznają największą górę Japonii za święte miejsce.
Wygasły wulkan ma znaczenie zarówno dla religii około pięciu milionów osób jak i dla tych, którzy chodź raz zdobyli szczyt Fudżi.
Góra leży w miejscu gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne, ochocka, filipińska i amurska.
Trzęsienia ziemi często mają miejsce w Japonii.
W ostatnim czasie zanotowano aktywność wulkanu, co zaowocowało hipotezą, że w każdej chwili może mieć miejsce jego erupcja. Góra znajduje się niecałe sto kilometrów od stolicy Japonii Tokio. Taki kataklizm mógłby się tragicznie skończyć dla bardzo wielu osób.
W pobliżu wulkanu powstają centra ewakuacyjne, a władze z niepokojem obserwują górę Fudżi.
Symbol Japonii, symbol Shintoizmu, i natchnienie dla artystów, czy może się stać powodem katastrofy? Czy jest możliwe, aby erupcja tego wulkanu pochłonęła życie i zniszczyła kulturowo i gospodarczo miejsce, tak istotne dla nas wszystkich? Japonia, to jedna z największych potęg gospodarczych. Czy wyznawcą Shinto uda się przebłagać górę?
Mistrz drzeworytów, Hokusai Katsushika w piękny sposób ukazywał żywioły obecne w życiu ludzi. Tsunami, trzęsienia ziemi, ale tez piękno nieba i lot ptaków, zwierzęta i miejsca gdzie one żyją. Góra Fudżi – symbol Japonii, miejsce gdzie leży śnieg. Wielu poetów i twórców haiku upatruje w Fudżi osobnego istnienia. Bytu, boskości i siły. Artyści dostrzegają w niej symbol wielkości i siły, oddając w swoich pracach esencje wielkości i koloryt góry Fudżi, która nie przestaje zachwycać swoi pięknem.

Źródło: https://www.kuryikoguty.pl/kogut-na-dworze-warto-czy-nie-jednego-dwa-czy-wiecej.html