Krótka historia Budapesztu

0
10
4/5 - (1 vote)

W pierwszych latach naszej ery Rzymianie podbili i opanowali zachodnią część dzisiejszych Węgier, tzw. Kraj Zadunajski. Rzymianie nazwali to terytorium Panonią. Ta rzymska kolonia uległa później podziałowi i głównym miastem wschodniej części, czyli dolnej Panonii, zostało Aquincum, położone na terenie Óbudy.

Aquincum przeżywało swój rozkwit w II i III w. Prowadziło w tym czasie ożywiony handel z pozostałymi koloniami oraz Rzymem; zapewniało swoim zamożniejszym mieszkańcom te wszystkie dobra, które dostępne były w niewolnictwie. Budapeszt powstał z oddzielnych miast: Budy i Pesztu. Od 1242 roku Buda była stolicą Węgier, a od 1350 roku stała się rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt – ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Od 1541 r. do 1686 r. po klęsce pod Mohaczem znajdowały się w tureckiej niewoli.

W tym czasie ludność zmniejszyła się o połowę i miasto podupadło gospodarczo, ale okres ten nie spowodował jeszcze pełnego zniszczenia. Pod koniec XVII w. rozpoczęła się odbudowa 3 miast. Na początku XVIII w. we wszystkich 3 miastach było mniej ludności niż 200 lat wcześniej w Budzie. Dopiero w II połowie XVIII w. nastąpił wzrost liczby ludności. W 1767 r. Budę i Peszt połączył pierwszy most. W 1872 r. oba miasta połączone zostały w jedno miasto – Budapeszt. Od tego momentu Budapeszt stał się jednym z najszybciej rozwijających się wielkich miast w Europie.

Do chwili wybuchu I wojny światowej, niezależnie od politycznych sporów, Budapeszt rozwijał się systematycznie. W czasie II wojny światowej został zdobyty przez Armię Czerwoną, która przeprowadziła dużą operację w dniach od 29 października 1944 r. do 13 lutego 1945 przeciwko zgrupowaniu wojsk węgierskich i niemieckich. Obecnie w Budapeszcie mieszka ponad 2,1 mln. mieszkańców. Liczba mieszkańców ciągle wzrasta. Głównym celem jest jednak nie dalszy wzrost i tak już licznej ludności stolicy oraz rozbudowywanie miasta, lecz jego modernizowanie, wznoszenie nowych gmachów publicznych, zastępowanie dawnych, starych kamienic mieszkalnych nowymi blokami – słowem podnoszenie poziomu życia mieszkańców pod każdym względem.

Źródło: https://www.pro-expert.com.pl/lampy-wiszace-do-roznych-stylow-aranzacji-wnetrz-mieszkalnych