Rzym

0
9
Rate this post

Przebywając we Włoszech niemal nie da się nie odwiedzić stolicy tego kraju, jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miast na świecie. Dzisiejszy Rzym łączy w sobie równocześnie długą i bogatą historię oraz nowoczesność, do której zobowiązuje jego pozycja.

Jak głosi legenda, miasto założone zostało założone przez Remulusa – jednego z braci osieroconych i wychowanych przez wilczycę. Miało to miejsce w 753 r. p.n.e. Przez kolejne wieki Rzym, z niewielkiej osady, rozwinął się do rozmiarów jednego z największych Imperiów, jakie widział świat. W szczytowym momencie swojej potęgi opanowało cały basen Morza Śródziemnego i większą część Europy, rozciągając się od Hiszpanii aż po Syrię. Trudno opisać wpływ tego państwa na dzisiejszy świat – jego upadek dał podstawę do powstania wielu obecnie istniejących europejskich krajów, a w czasie jego istnienia powstała w nim największa na świecie religia – Chrześcijaństwo. Jak jednak zostału wspomniane wyżej, pomimo całej swej potęgi, Imperium Rzymskie upadło w skutek słabości wewnętrzenej i licznych najazdów ze strony barbarzyńskich plemion. Samo miasto utraciło na znaczeniu już w 330 r, kiedy to przeniesiono stolicę Cesarstwa do Konstantynopola – dzisiejszy Stambuł. Koniec IV wieku i niemal cały wiek V to dla Rzymu okres upadku. W latach 410 i 455 został on zdobyty i złupiony przez najeźdzców, i w takim stanie doczekał upadku Cesarstwa w roku 476.

Upadek Cesarstwa umownie kończy okres starożytności i daje początek średniowieczu. W skutek chaosu, jaki zapanował w Europie po tym wydarzeniu, miasto Rzym było kilkakrotnie niszczone i zdobywane przez rozmaite plemiona. Stała władza ustabilizowała się tutaj w VIII w., kiedy to na terenie Italii powstało Państwo Kościelne, a Rzym stał się jego stolicą. Uważa się jednak, że w okresie średniowiecza trudno odnaleźć w tym miejscu jakiekolwiek oznaki potęgi lub bogactwa. Prawdziwy rozwój sztuki i kultury przypada na XVI w., kiedy to powstały największe dzieła architektury, np. Bazylika św. Piotra, obecnie na terenie Watykanu. Odradzające się w XIX w. Królestwo Włoch obrało Rzym za swoją stolicę, Państwo Kościele sprowadzając do niewielkich rozmiarów.

Przebywając w Rzymie można niemal pogubić się w ilości rzeczy wartych do zobaczenia. Miasto to może być nazywane dzisiejszym centrum Katolicyzmu, nie tylko ze względu na Watykan, leżący w jego granicach. W licznych, wąskich uliczkach i alejkach aż roi się od niewielkich kaplic i kościółków, a także od nieco większych i wystawnych bazylik. Do najsłynniejszych zabytków nie-sakralnych należą z pewnością Schody Hiszpańskie, zbudowane w XVIII w., będące największymi schodami w Europie. Miejsce to bardzo często wykorzystywane jest do licznych imprez, takich jak prezentacje czy pokazy mody. Innym obiektem wartym odwiedzenia jest Fontanna di Trevi, zbudowana w XV w, kilkakrotnie przebudowywana w kolejnych latach. Jest to ogromna fontanna, największa w Rzymie i z pewnością jedna z największych na świecie. Wśród turystów panuje zwyczaj wrzucania pieniędzy do jej wód, co zapewnić ma w przyszłości powrót do tego miejsca.

Rzym jest jednym z tych miast, które zwiedzać można przez długie dni, a i tak nie odkryje się w pełni nawet połowy jego tajemnic i zakamarków. Mimo wszystko, trzeba spróbować!