Warna – letnia stolica Bułgarii

0
10
Rate this post

Warna jest położona 470 km na wschód od Sofii – stolicy Bułgarii, nad brzegami zalewu warneńskiego. Warna jest trzecim co do wielkości miastem Bułgarii i największym kurortem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ze względu na swoją historię, położenie geograficzne i warunki ekonomiczne Warna jest uznawana za letnią stolicę Bułgarii. Warna położona jest malowniczo na brzegu Zalewu Warneńskiego, otoczona przepiękną przyrodą, winnicami i górami. Warna jest uznawane także za bułgarskie, czarnomorskie centrum kulturalne.
Klimat w Warnie należy do bardzo łagodnych, to typowy klimat morski. Średnia temperatura w Warnie to 12,2 stopnia Celsjusza. Ze względu na swój klimat Warna jest bardzo dobrym miejscem na powrót do zdrowia po ciężkich chorobach, klimat tam panujący wspaniale wpływa na samopoczucie. Od maja, aż do października temperatura powietrza kształtuje się w granicach 18 do 31 stopni Celsjusza, a w lipcu i sierpniu średnia temperatura to 22,8 stopni Celsjusza. W lecie morze osiąga temperaturę 20 stopni, a piasek w gorące dni może mieć temperaturę nawet do 60 stopni Celcjiusza. Średnia wysokość fal w Zalewie Warneńskim to ok. 0,5 metra.
Warna zaliczona został do 100 najcenniejszych zabytków Bułgarii. Posiada wielowiekową historię, bardzo bogatą i interesującą. Jej symbolami są:
– Świątynia Katedralna – Cerkiew Uśpienia Bogurodzicy – znajduje się w samym centrum miasta na placu Św. Cyryla i Metodego.
– Centrum festiwalowo – kongresowe – wybudowane w samym sercu miasta, naprzeciw głównego wejścia do Nadmorskiego Ogrodu. Znajduje się tam 11 sal, o różnej wielkości i przeznaczeniu
– Nadmorski Ogród – park położony wzdłuż wybrzeża, które jest granicą miasta. Możemy podziwiać tam przepiękną przyrodę śródziemnomorską, dobrze utrzymane place i pięknie zaprojektowane rabaty oraz wiele pomników.
– Akwarium– znajduje się na terenie Nadmorskiego Ogrodu, zbudowane zostało zgodnie z pomysłem cara Ferdynanda. Zwiedzający mają niebywałą okazję oglądać słodkowodne i morskie stworzenia w ich naturalnym środowisku.
-Delfinarium – jedyny taki obiekt na Półwyspie Bałkańskim, jedna z największych atrakcji na wybrzeżu. Zbudowane w 1984 roku, może pomieścić na raz 1134 odwiedzających.
– Most Asparucha – legendarnego cara Bułgarii
– Park – Muzeum „Władysław Warneńczyk” – znajduje się tam mauzoleum poświęcone poległym podczas bitwy po Warną 10.XI.1444 roku. Zbudowane jest w miejscu, gdzie faktycznie odbyła się bitwa. Niestety wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie ma tam szczątków Władysław Warneńczyka.
– Muzeum Archeologiczne – budynek należy do bardzo ciekawych architektonicznie, wcześniej mieściło się tam żeńskie gimnazjum. Muzeum zajmuje 2000 metrów kwadratowych, posiada 32 sale wystawowe. Muzeum posiada w swych zbiorach najstarsze w świecie złote znalezisko, którego pochodzenie datuje się na 40000 rok p.n.e.
– Muzeum Marynarki Wojennej – położone w Nadmorskim Ogrodzie, posiada interesujące ekspozycje przedstawiające morską historię miasta. W parku obok muzeum można zobaczyć zabytkową latarnie morską, która wcześniej stała w porcie warneńskim.
Oprócz tych zabytków w Warnie jest jeszcze wiele zabytków kultury i przyrody, które z pewnością zainteresują turystów.