Jakie donice wybrać do ogrodu? Na co zwrócić uwagę?

0
42
Rate this post

Piękna i odpowiednio dobrane donice ogrodowe nie tylko umożliwiają roślinom rozwój, ale także mogą stanowić dekoracyjny element aranżacji ogrodowej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze donic do ogrodu?

Dostępne rodzaje donic ogrodowych

Donice ogrodowe dostępne na między innymi na stronie internetowej https://barokko.pl/doniczki-donice, wykonuje się z najróżniejszych materiałów, które decydują o ich właściwościach. Do najczęściej wybieranych należą:

  • plastikowe donice ogrodowe – są modelem cieszącym się największą popularnością, głównie ze względu na przystępną cenę. Występują w szerokiej gamie kształtów i kolorów, dzięki czemu łatwo można dopasować je do ogrodowej aranżacji,

  • kompozytowe donice ogrodowe – kompozyt to materiał wyjątkowo estetyczny, trwały, wytrzymały i lekki. Donice z niego wykonane występują w różnorodnych kształtach, fakturach i stylach,

  • donice ogrodowe z technorattanu technorattan to materiał, który na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina naturalną plecionkę. Wykazuje dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe,

  • drewniane donice ogrodowe – drewno to wytrzymały i naturalny materiał, który jednak wymaga regularnej impregnacji,

  • ceramiczne donice ogrodowe – cieszą się bardzo dużą popularnością wśród miłośników naturalnych materiałów. Donice ceramiczne występują w wersji glinianej – są wtedy matowe i chropowate – oraz w wersji szkliwionej wyróżniają się gładką powierzchnią i pięknym połyskiem.

Jaka powinna być idealna donica do ogrodu?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonana jest donica do ogrodu, ważne, aby była odporna na działanie czynników atmosferycznych. Niskie i wysokie temperatury, porywiste wiatry, opady atmosferyczne i promieniowanie UV – to wszystko może sprawić, że niskiej jakości donice po pewnym czasie nie będą prezentować się tak estetycznie, jak po zakupie.

Warto zwrócić uwagę także na to, że ogród to miejsce, w którym często bawią się dzieci. Dlatego donice umieszczone w tej przestrzeni powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie donice, niezależnie od rodzaju, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przynajmniej raz na jakiś czas warto dokładnie je oczyścić, aby przywrócić im pierwotny wygląd. Donice drewniane raz do roku warto zaimpregnować przy pomocy odpowiednio dobranego preparatu.

Jak dopasować donice do aranżacji ogrodowej?

Aby aranżacja ogrodowa była spójna, przy zakupie donic warto zwrócić uwagę na ich wygląd. Kupowanie donicy pod wpływem impulsu nie jest najlepszym rozwiązaniem – o wiele lepiej przeanalizować styl, w którym urządzony jest taras, balkon lub ogród, a następnie dopasować do niego odpowiedni model donicy. Przykładowo, w nowoczesnych, prostych ogrodach, idealnie sprawdzają się donice wykonane z surowego betonu.

W wiejskiej, rustykalnej przestrzeni z kolei doskonale będą wyglądać donice terakotowe, drewniane bądź też gliniane. Donice plastikowe uznawane są za bardzo uniwersalny wybór, pasujący do większości aranżacji ogrodowych. Jeśli chodzi o popularny w ostatnich latach styl boho, to w jego przypadku dobrym wyborem będą donice rattanowe bądź też plecione z trawy morskiej.

Artykuł Sponsorowany