Arizona i Arkansas

0
3
5/5 - (1 vote)

Arizona jest to stan znajdujący się w południowo-zachodniej części USA. Jego południowo-wschodnim sąsiadem jest stan Sonara który znajduje się w Meksyku. Część zachodnia natomiast graniczy z Kalifornią oraz Nevadą. Północnym sąsiadem stanu jest Utah.

Od wschodu graniczy bezpośrednio z Nowym Meksykiem. Przeważająca część terytorium Arizony zajmują wyżyny. Największą wyżyną jest ta znajdująca się w północnej części stanu i nazywa się wyżyną Kolorado. Stan ten klasyfikuje się na 6 miejscu patrząc pod względem zajmowanego terytorium. Jest ona w rankingu terytorialnym zaraz za Nowym Meksykiem ale przed Nevadą. W piętnastu procentach stan ten jest własnością prywatną. Na pozostałym obszarze znajdują się bardzo liczne rezerwaty indiańskie oraz tereny rządowe.

Stan ten cechuje się klimatem podzwrotnikowym oraz zwrotnikowym suchym. Temperatura jaka występuje latem w tym stanie waha się pomiędzy 35 stopniami a 55 stopniami Celsjusza. Roślinność tutaj występująca w przeważającej części jest roślinnością półpustynną stepową z licznymi kaktusami. W części południowej przeważa roślinność pustynna. Natomiast na wyżynie Mogollon w przeważającej części zajmują lasy z sosną żółtą. Stan ten klasyfikuje się na 39 miejscu pod względem dochodów na jednego mieszkańca. Najwięcej miejsc pracy oferuje rząd stanowy. Natomiast pod względem największej ilości zatrudnianych ludzi jest prywatna firma o nazwie Wal-Mart. W stanie Arizona do najbardziej rozwiniętych należy przemysł komputerowy.

Kolejnym stanem w USA jest stan Arkansas. Jest on położony w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego sąsiadami otaczającymi go dokoła są następujące stany: stan Missouri, Teksas, Luizjana oraz Missisipi. Stan ten charakteryzuje się ukształtowaniem terenu nizinnym. Największą niziną jest Nizina Missisipi. Natomiast patrząc na stronę południowo-zachodnią część stanu mamy ukształtowanie terenu wyżynne. Największą wyżyną występującą w tym stanie jest wyżyna Ozark. W przeszłości największą częścią mieszkańców zamieszkujących te tereny byli Indianie którzy zamieszkiwali rejony wzdłuż rzeki Missisipi. Największe plemiona jakie zamieszkiwały ten teren w ówczesnych czasach nazywały się: Kaddo, Osago oraz Quapaw. Obszar ten cechuje się klimatem podzwrotnikowym kontynentalnym. Podczas trwania okresu letniego oraz wiosennego występują tutaj bardzo liczne tornada który towarzyszą bardzo gwałtowne burze.

Natomiast w okresie zimowe są one dużo bardziej łagodne. Największymi rzekami które płyną w tym stanie są: Missisipi oraz Arkansas. W przeważającej części stanu występują lasy w których występują między innymi drzewa sosnowe oraz dębu białego. Stan Arkansas zawiera w sobie siedemdziesiąt pięć hrabstw. Największym hrabstwem tego stanu jest harabstwo Pulaski. Ze względu na bardzo dużą liczbę lasów znajduje się tutaj 50 parków narodowych. Największy z parków narodowych jest Park Narodowy Gorące źródła. Do najwiekszych miast stanu Arkansas należą: Little Rock, Fort Smith, North Little Rock, Pine Bluff.

Źródło: https://tunezjamojemiejscenaziemi.pl/wplyw-szwajcarii-na-sztuke-i-kulture-europejska/