Pizza w Europie – przewodnik

0
33
Rate this post

W podróży mogą przydarzyć się różne nieoczekiwane sytuacje, ale jedno jest pewne – pizza w Europie jest wszędzie. Tylko czy aby na pewno w każdym europejskim zakątku jest ona taka sama? Ociekająca serem, pysznie chrupiąca, pachnąca prawdziwym piecem?

Pizza to pochodzące z Włoch danie, które szybko zaskarbiło sobie miłość Europejczyków. Jednak mieszkańcy poszczególnych krajów postanowili je urozmaicić. Każdy dodał coś od siebie, dzięki czemu stworzono nowe kombinacje, smaki i kulinarne doznania. Czego więc możemy się spodziewać zamawiając pizzę w Helsinkach,  w Moskwie, albo Londynie i która z narodowych wersji mogłaby szczególnie posmakować nam, Polakom?

Sprawdź przygotowany przez GoEuro przewodnik po europejskich odmianach pizzy!

Pizza we Włoszech

Pizza we Włoszech to poważna sprawa. Prawdziwa pizza neapolitańska pochodzi z Neapolu i jest przygotowana na zakwasie. Ciasto ugniata się ręcznie i piecze w piecu opalanym drewnem. Oczywiście na terenie całego kraju istnieje wiele różnych rodzajów pizzy, ale do podstawowych zaliczyć powinniśmy pizzę marinara (pomidory, czosnek, oregano wraz z oliwą z pierwszego tłoczenia) oraz pizzę margherita (pomidory, mozzarella bazylia i oliwa z pierwszego tłoczenia).

Pizzerie we Włoszech
Na miejscu: Pizzeria La Notizia, Neapol
Na wynos: La Gatta Mangiona, Rzym
Z polecenia: Alce Nero, Bolonia

Pizza w Wielkiej Brytanii Irlandii

Na Wyspach pizza potrafi przybrać naprawdę przedziwne odmiany! Odważnym proponujemy zamówienie „English Breakfast Pizza”, która poza serem, grzybami i pomidorami obfitować będzie w kiełbaski, bekon, ziemniaki, fasolę oraz jajka. Jeśli jednak wolicie coś z azjatycką nutą, dobrym wyborem może okazać się hinduska wersja z sosem z kolendry i smażoną na głębokim oleju cebulą (bahaji). W Polsce dużym powodzeniem mogłaby cieszyć się natomiast propozycja Irlandczyków, którzy do swojej pizzy dodają por i kapustę.

Pizzerie w Wielkiej Brytanii
Na miejscu: A Capella, Bristol
Na wynos: Well Kneaded Wagon, Londyn
Z polecenia: Buca Di Pizza, Leeds

Pizzerie w Irlandii
Na miejscu: Paulies, Dublin
Na wynos: Fast Als, Cork
Z polecenia: Manifesto, Dublin

Pizza we Francji

Pizza po raz pierwszy pojawiła się we francuskiej Marsylii za sprawą przybywających do miasta włoskich imigrantów. Do dziś większość francuskich pizzerii serwuje tradycyjne rodzaje pizzy, ale zdarzają się lokalne dodatki, które mają nadać jej nieco francuskiego oblicza, jak choćby szynka paryska, grzyby czy któryś z przepysznych francuskich serów.

Pizzerie we Francji
Na miejscu: Angello Pizza, Rennes
Na wynos: Aldo Pizza, Lion
Z polecenia: Sicilia, Montpellier

Pizza w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szukając nietypowych składników dodawanych do pizzy odkryjemy, że w Niemczech są to ziemniaki, w Austrii kiełbasa, a w Szwajcarii ser raclette. Dodatkowo w Niemczech niezwykle popularne jest danie nazywane flammkuchen (dostępne również we Francji). Kształtem i formą przypomina pizzę. Flammkuchen robi się na bazie ciasta chlebowego z dodatkami boczku, cebuli, czasem serów. Zawsze podawane jest na drewnianej desce.

Pizzerie w Niemczech
Na miejscu: il Casolare, Berlin
Na wynos: Mastro Pizza, Berlin
Z polecenia: Pizza Contadina, Drezno
Flammkuchen: Renger-Patzsch, Berlin

Pizzerie w Austrii
Na miejscu: Pizza Mari, Wiedeń
Na wynos: Pizza Riva, Wiedeń
Z polecenia: Pasta…e Basta, Wiedeń

Pizzerie w Szwajcarii
Na miejscu: Zur Grünen Ecke, Solothurn
Na wynos: La Pignata, Genewa
Z polecenia: Luigia, Genewa

Pizza w Belgii i Holandii

Pomimo tego że zarówno w Belgii jak i Holandii dużą popularnością cieszy się oryginalna włoska receptura, tak nietrudno znaleźć tu pizzę przyrządzaną na lokalną nutę. Belgowie chętnie dodają do swojej pizzy szynkę oraz kawałki ananasa. W Holandii natomiast popularna jest pizza z szoarmą, czyli skrawkami mięsa, które okrawa się z pionowego rożna.

Pizzerie w Belgii
Na miejscu: Il proverbio, Gandawa
Na wynos: La Vecchia Napoli, Leuven
Z polecenia: La Fontanella, Hasselt

Pizzerie w Holandii
Na miejscu: Ristorante Pizzeria la Famiglia, Delft
Na wynos: La Salute, Rotterdam
Z polecenia: Pinsa’s, Amsterdam

Pizza w Hiszpanii i Portugalii

Kraje południowej Europy szczycą się swoją kuchnią, tak też i pizzę postanowiły nieco udomowić. W Hiszpanii dużą popularnością cieszy się pizza z chorizo, tradycyjnej kiełbasy robionej z wieprzowiny. Portugalczycy natomiast do swojej pizzy najczęściej dodają gotowane na twardo jajka.

Pizzerie w Hiszpanii
Na miejscu: Marquinetti, Tomelloso
Na wynos: Barlovento Pizzeria & Take Away, Calafell
Z polecenia: Picsa, Madryt

Pizzerie w Portugalii
Na miejscu: La Fiamma, Barcelos
Na wynos: Arte Bianca, Aljezur
Z polecenia: Siamo in Due, Esposende

Pizza w Skandynawii

Będąc w Skandynawii spodziewaj się pełnej wolności jeśli chodzi o to, co może pojawić sie na Twojej pizzy od kaczki w miodzie aż po owoce w czekoladzie. W Szwecji do wyboru mogą być również mięsne klopsiki albo banan w sosie curry. W Finlandii przygotuj się na kawałki wędzonego mięsa z renifera.

Pizzerie w Szwecji
Na miejscu: Tellus Pizza, Sztokholm
Na wynos: Sannegårdens eriksberg, Göteborg
Z polecenia: Pizzahatt, Sztokholm

Pizzerie w Finlandii
Na miejscu: Skiffer, Helsinki
Na wynos: Kotipizza, Helsinki
Z polecenia: Putte’s, Helsinki

Pizza w Rosji

W Rosji ogromną popularnością cieszą się kuchnie dwóch krajów: Włoch i Japonii. Rosyjska miłość do obu przejawia się w zaskakującym dla niektórych połączeniu w postaci pizzy sushi!

Pizzerie w Rosji
Na miejscu: Mi Piace, Moskwa
Na wynos: Papa John’s, Moskwa
Z polecenia: Montalto, Moskwa

Pizza w Chorwacji, Estonii i na Węgrzech

Podczas gdy Chorwaci i Estończycy skłaniają się ku tradycyjnej recepturze proponując pizzę z oliwkami, fetą, grzybami czy owocami morza (Chorwacja) oraz łososiem i jajkami (Estonia), Węgrzy pochwalić się mogą swoim Lángoszem. Jest to pieczony na głębokim oleju placek, który wykonuje się na bazie ciasta chlebowego z dodatkiem ziemniaków. Podaje się go zazwyczaj z czosnkiem, albo ze śmietaną i cukrem, startym serem żółtym, szynką i innymi dodatkami.

Pizzerie w Chorwacji
Na miejscu: Piazza Grande, Fazana
Na wynos: Kristian Pizza, Trogir
Z polecenia: Pizzeria Tabasco, Dubrownik

Pizzerie w Estonii
Na miejscu: Pulcinella, Tallinn
Na wynos: Rucola, Tallinn
Z polecenia: Gladiatori, Sapori di Roma, Tallinn

Pizzerie na Węgrzech
Na miejscu: Ősbudavár Pizzéria, Budapeszt
Na wynos: Pizza Me, Budapeszt
Z polecenia: Osteria Fausto’s, Budapeszt

Pizza w Czechach i w … Polsce!

Zarówno Czesi jak i my, Polacy kochamy grzyby, stąd też na zamawianych przez nas pizzach często pojawiają się pieczarki. Czesi upodobali sobie również takie dodatki jak szpinak czy bakłażan. Tymczasem odwiedzający nasz kraj turyści dziwią się widząc, że mamy w zwyczaju polewać nasze pizze dodatkową warstwą ketchupu. Zapiekanka, będąca przecież podobnym do pizzy daniem, również wzbudza ich ciekawość. Nieco mniejsza, czasem ze szczypiorkiem, kukurydzą i sosem czosnkowym. Najlepsza oczywiście na krakowskim Kazimierzu!

Pizzerie w Czechach
Na miejscu: Pizzeria Ristorante Giovanni, Praga
Na wynos: Alforno Focacceria Italiana, Praga
Z polecenia: Ambiente Pizza Nuova, Praga

Pizzerie w Poslce
Na miejscu: Aioli Cantine, Warszawa
Na wynos: Trattoria Rucola, Warszawa
Z polecenia: Gli Italiani, Warszawa