7 sposobów na łatwe pakowanie

0
280
Rate this post

Bilety kupione, plan wycieczki w głowie, ale zanim wyjedziemy na wakacje, czeka nas… pakowanie. Niektórzy lubią ten ostatni etap przygotowań, dla innych pakowanie jest udręką, ale wszyscy zazwyczaj stajemy przed dość trudnym do rozwiązania problemem: jak to wszystko, co wydaje się nam koniecznie potrzebne, upchać do walizki czy plecaka?

By nieco oswoić problem, postanowiliśmy stworzyć listę najważniejszych zasad, które ułatwią każde pakowanie!

1. Zabierz mniej

Bez względu na to, dokąd się wybierasz, zawsze decyduj się wziąć mniej rzeczy, niż może zmieścić się w twoim bagażu. Wolne miejsce będzie ci potrzebne choćby na tych kilka drobiazgów, które kupisz po drodze. Nawet jeśli obiecujesz sobie, że w podróży nie liczy się zdobywanie pamiątek, z pewnością i tak skusisz się na jedną lub dwie, a wtedy dodatkowa przestrzeń w plecaku będzie jak znalazł!

2. Niech wszystko do siebie pasuje

Nie ma znaczenia, czy wyjeżdżasz na tydzień czy na miesiąc, twój bagaż powinien być takich rozmiarów, by móc w miarę swobodnie się z nim poruszać. Oznacza to zazwyczaj, że liczba rzeczy, którą możemy ze sobą zabrać, jest dość mocno ograniczona. By nie rezygnować z pewnej dozy szyku w podróży, wybierz ubrania, które do siebie pasują. Nie bierz spodni czy butów, które możesz założyć tylko do jednego zestawu, ale zdecyduj się na rzeczy, które będą do siebie pasować bez względu na kolejność wyciągania ich z plecaka.

3. Zastosuj zasadę matrioszki

Zasady łatwego pakowania to przede wszystkim wykorzystanie wszystkich zakamarków, które mamy do dyspozycji. Chowanie rzeczy jedna w drugą to podstawowa zasada dobrego pakowania. Pozwala oszczędzić cenne miejsce i tak np. zapasową parę butów wypełniamy skarpetkami, a do skarpetek wkładamy… gotówkę na czarną godzinę, pamiętając jednak o tym, by pieniędzy nie wyprać razem z bielizną!

4. Tylko małe pojemniki

Kosmetyki dostępne są wszędzie. Może nie w każdym miejscu uda ci się kupić swoją ulubioną odżywkę do włosów, ale nie decyduj się na zabieranie ze sobą dużych butelek z szamponem, balsamem czy płynem do płukania ust. Najlepiej jeszcze przed podróżą zaopatrzyć się w małe butelki oraz pojemniki i przelać do nich swoje ulubione kosmetyki. Jeśli wyjeżdżasz na tydzień, taka ilość w zupełności wystarczy. Jeśli zaś planujesz długą podróż, zabrane z domu kosmetyki i tak kiedyś się skończą, co zmusi cię do zakupu nowych. Nie warto więc dźwigać niepotrzebnych kilogramów! Podróżując w grupie ze znajomymi, można też umówić się, kto weźmie szampon, a kto żel pod prysznic.

5. Unikaj pogniecionych ubrań, ale nie bierz żelazka!

Jeśli zależy ci na utrzymaniu ubrań w jak najlepszym stanie, zanim włożysz je do plecaka czy walizki, koniecznie je zroluj. Tak przygotowana odzież łatwo układa się w bagażu i pozwala uniknąć zagnieceń.

6. Pakuj horyzontalnie

Plecak to bagaż, który podczas podróży daje dużo swobody, ale jego pakowanie może być nieco problematyczne. Najlepiej ułożyć go horyzontalnie (po prostu położyć na podłodze) i najcięższe z rzeczy układać od strony pleców. Po podniesieniu plecaka, horyzontalnie ułożone przedmioty zsuną się i wypełnią luki, których nie udało się nam dostrzec. Tym samym zdobędziemy nieco dodatkowego miejsca. Należy pamiętać jednak o tym, by przy pakowaniu plecaka ciężar rozłożony był równomiernie!

7. Rzeczy ważne i ważniejsze

W każdym bagażu są rzeczy ważne i ważniejsze. Te najważniejsze (dokumenty, gotówka, karty płatnicze, telefon) razem z tymi przydatnymi (słuchawkami, notesem, książką czy chusteczkami) zapakuj do małej torebki podręcznej. W pociągu, autobusie czy samolocie duży bagaż przewożony jest najczęściej w miejscu do tego przeznaczonym, a to niekoniecznie sąsiaduje z miejscem pasażera. Dzięki zapakowaniu najpotrzebniejszych rzeczy do mniejszej torebki, to co najcenniejsze masz zawsze pod ręką.

Dokąd na wakacje?

Plecak zapakowany, a wy dalej nie wiecie dokąd udać się tego lata? Przedstawiamy 25 pomysłów na najlepsze wakacje w Europie!