Zwyczaje bożonarodzeniowe

0
59
5/5 - (1 vote)

Zespół GoEuro tworzą ludzie z różnych krajów Europy. Każdy z nas pochwalić się może wyjątkowymi świątecznymi zwyczajami. W związku z tym, że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, przygotowaliśmy kilka świeckich, bożonarodzeniowych zwyczajów i tradycji, które w różnych europejskich krajach przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Może będzie to inspiracją, by wybrać się w podróż i na własnej skórze doświadczyć niektórych z nich?

Bożonarodzeniowy kot

 

Według tego bożonarodzeniowego zwyczaju kot jest ulubieńcem olbrzymki Grýlii, która zjada niegrzeczne dzieci. Jej synowie zaś w Boże Narodzenie obdarowują prezentami wszystkich tych, którzy byli grzeczni. Przypominające postać Mikołaja podobizny braci, rozwieszane są w całym Reykjaviku. Przy okazji polecamy również wizytę w jednym ze sławnych islandzkich gorących źródeł!

Koza czy diabeł? Nie! To Krampus!

 

Co roku odbywają się też parady, na których dorośli przebrani za świąteczne bestie maszerują ulicami miast. By na własne oczy zobaczyć Krampusową paradę, najlepiej wybrać się do Salzburga. Spacer po uliczkach starego miasta i chwile spędzone na tutejszym jarmarku bożonarodzeniowym będą wspaniałym świątecznym przeżyciem.

Duszna… atmosfera

 

Tradycja pozostawiania jedzenia dla zmarłych obecna jest również w innych krajach Europy Wschodniej, jak choćby w Estonii czy na Litwie.

Tańcem i śpiewem przegońmy złe duchy!

 

Kolędnikom, którzy zapraszani są, by razem z domownikami śpiewać i tańczyć, oferowane są różne potrawy. Wybierając się na Łotwę, warto zwrócić uwagę na ten podobny, acz jednak różniący się od polskiego, sposób kolędowania. Będąc w Rydze i poszukując bożonarodzeniowych zwyczajów, koniecznie trzeba odwiedzić organizowany na starym mieście bożonarodzeniowy jarmark.

Kupa prezentów!

Jest wiele wersji piosenki, którą dzieci śpiewają, bijąc drewnianego ludka kijem. Jedna z nich brzmi: wydalaj pieńku, wydal turrona, orzechy i ser, jak nie wydalisz dobrze, uderzę cię kijem. Własnego Tio można kupić choćby na jarmarku bożonarodzeniowym w Barcelonie!

Wiedźma podróżniczka!

 

Wybierając się do Włoch na początku stycznia, koniecznie trzeba odwiedzić Piazza Navonna w Rzymie, gdzie z pewnością spotkamy też Befanę! Włochy to w końcu miejsce, w którym warto być właśnie w tym wyjątkowym bożonarodzeniowym okresie.

Miotły w kąt!

Innym bożonarodzeniowym zwyczajem jest Pepperkakebyen, czyli największe na świecie piernikowe miasteczko. Co roku powstaje ono w Bergen i jest wielką atrakcją turystyczną!

Czeskie buty i buciki

 

Innym sposobem na sprawdzenie swojego szczęścia jest wstawienie wiśniowej gałązki do wazonu. Koniecznie trzeba to zrobić 4 grudnia. Jeśli do świat Bożego Narodzenia gałązka zakwitnie, w nadchodzącym roku jej właścicielka stanie na ślubnym kobiercu. Gotowi więc na bożonarodzeniową podróż do Pragi?

Kto ma ochotę na owsiankę?

 

Żarty, których można się spodziewać, to między innymi psucie różnych sprzętów, ale wiadomo też, że raz ze złości Nisse zabił krowę!

Najważniejsze są czyste buty!

Zaczynając od dnia świętego Mikołaja, grudzień to w Niemczech czas bożonarodzeniowego świętowania, więc i czas, w którym królują bożonarodzeniowe zwyczaje. Można wziąć udział w uroczystej, świątecznej paradzie w Hamburgu i spotkać tam nie tylko Mikołaja ale również elfy.

Jak tam dojechać?

Do wszystkich z opisywanych krajów dojedziecie z pomocą GoEuro. Europejskie bożonarodzeniowe zwyczaje czekają!

Źródło: https://jakwyslac.pl/jak-e-commerce-wplywa-na-lokalne-spolecznosci/