Madara jest miasteczkiem bardzo małym, oddalonym o 15 km od miasta Szumen. Dwa kilometry od samego miasteczka zlokalizowane jest Narodowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne „Madara” . Duże znaleziska archeologiczne, z których najstarsze pochodzą z IV wieku p.n.e, a najpóźniejsze z XV wieku, dają podstawy by nazywać to miejsce „Bułgarską Troją”. Rezerwat słynie przede wszystkim z płaskorzeźby „Madarskiego Jeźdźca” umieszczonej na skale.
Archeologiczny rezerwat „Madara” czynny jest od listopada do kwietnia codziennie od godz. 9 do godz. 17, a w miesiącach od maja do października od godz. 8 do godz. 19. Dorośli za bilety musza zapłacić 4 lewa, a uczniowie, studenci i dzieci 1 lew. Koszty oprowadzania w obcym języku kosztują 10 lewa.
W centrum rezerwatu mieści się Duża i Mała Jaskinia. Duża jaskinia posiada wysokości 30 metrów. Starożytni Trakowie zmienili ją w świątynię. Znajdują się tam ołtarze ofiarne na cześć Bogini-Matki, Trzech Nimf oraz fragment marmurowej rzeźby przedstawiającej znaki zodiaku. W XIV wieku w tych skałach powstał największy bułgarski monastyr skalny, który liczył sobie 150 cel mnisich.
Najbardziej znaną pozostałością po świetności dawnej kultury trackiej na tych ziemiach jest płaskorzeźba „Madarski konnik”, czyli relief „Madarskiego Jeźdźca”. Relief jest wykonany w litej skale zawieszonej na wysokości 23 m n.p.m, do której w zasadzie nie ma dostępu. Płaskorzeźba przedstawia triumfującego władcę, co według archeologów miało wyrażać siłę Pierwszego Państwa Bułgarskiego. Relief przedstawia jeźdźca, odwróconego w prawą stronę, orła w pozie heraldycznej, lecącego przed nim, za nim biegnie pies, a pod kopytami konia leży przeszyty włócznią lew. W 1979 roku „Madarski Jeździec” został wpisany na listę zabytków UNESCO, a w 2008 roku ankieta wśród Bułgarów wyłoniła go jako symbol Bułgarii. Ten wizerunek ma zostać uwieczniony na pierwszej bułgarskiej monecie Euro.
Ważnym miejscem, z punktu widzenia historii Bułgarii jest także Kazanłyk. Miejscowość ta mieści się w Kazanłyckiej dolinie, która stanowi część kotlin Zabałkańskich i znana jest z szczególnie pięknej przyrody. Miasteczko jest także centralnym miastem Doliny Róż. Znane jest z odkrytych tam kazanłyckich katakumb. Trakijski grobowiec kopułowy został odkryty przypadkiem w 1944 roku. Jest on częścią ogromnego cmentarzyska, położonego w pobliżu dużego starożytnego miasta Traków Sewtopolis. Datuje się go na IV wiek p.n.e. Od 1979 roku jest wpisany na listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Sławę temu grobowcowi przyniosły unikalne malowidła ścienne w przedsionku oraz na kopule. Są to najlepiej zachowane malowidła ścienne z epoki wczesno hellenistycznej. Dekoracje ścienne pokazują niebywale bogate wnętrze, które było wykończone marmurowymi płytami i z detalami było ustrojone malowidłami. Jest tam scena walki, dwóch nieprzyjacielski wojsk, ukazane są także inne sceny z życia pochowanego w tym grobowcu władcy. W centralnym miejscu, nad wejściem do grobu namalowane są postacie mężczyzny i kobiety, zasiadających przy stole , do którego przynoszą dary poddani. Postacie i wszystkie sceny oddane są bardzo realistycznie, co świadczy o kunszcie malującego artysty.
https://zamodny.pl/spis-tresci