W sobotę, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dla Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, będzie to także wyjątkowa data ze względu na fakt przyznania miastu tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO. Święto książki rozpocznie się we Wrocławiu 23 kwietnia 2016 i potrwa aż do kwietnia 2017 roku. W czasie weekendu, 23 i 24 kwietnia, nastąpi inauguracja całorocznego programu. W tym czasie na wielbicieli literatury czekać będzie w wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji.
W sobotę w Kamienicy Pod Złotym Słońcem otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Wtajemniczonym nie naleźy przypominać, iż rękopis tego dzieła znajduje się właśnie we Wrocławiu. Autograf „Pana Tadeusza”, jednego z najwiekszych zabytków polskiej kultury narodowej, należy bowiem do zbiorów Ossolineum. Tego samego dnia odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Literatury, a więc wieczorne odczytywanie literatury (w tym roku będą to fragmenty dzieł Williama Szekspira) w wyjątkowych, czasem zaskakujących miejscach. Także wrocławskie MPK ma niespodziankę dla fanów książek (zarówno tych drukowanych, jak i w formie e-booka): osoby w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej, które będą czytać książkę, mogą podróżować za darmo.
Z tej okazji postanowiliśmy polecić kilka szczególnych miejsc bezsprzecznie związanych z książkami. Odwiedzając jedno z europejskich miast, warto nie tylko zobaczyć ważniejsze atrakcje turystyczne, ale także zajrzeć do lokalnych księgarni. Poniżej kilka spośród tych, które przyciągnęły naszą uwagę.
Wrocław
By trafić do Tajnych Kompletów, nie trzeba oddalać się wcale od Starego Rynku. Księgarnia mieści się bowiem w jego sercu – w pobliżu wrocławskiego ratusza. Poza starannie wyselekcjonowanym księgozbiorem, na który składają się dzieła z zakresu beletrystyki, sztuki, nauk społecznych czy nowatorskich książek dla dzieci, natrafić można tu na ofertę kawiarenki z wyśmienitą kawą, herbatą, lemoniadą oraz domowymi ciasteczkami. W przyjemnej atmosferze zaspokoimy zarazem potrzeby ducha, jak i ciała. Tajne Komplety są również miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, m.in. spotkania z autorami.
W ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 kwiecień obwołano miesiącem Lwowa. Przejście Garncarskie, gdzie znajdują się Tajne Komplety, zamieniło się we lwowską uliczkę. Także księgarnia przygotowała z tej okazji coś specjalnego: wybór książek tematycznych oraz książki autorów uczestniczących w nadchodzocych wydarzeniach. Znaleźli się wśród nich m.in. Karol Modzelewski, Ziemowit Szczerek, Andrij Bondar i Jurij Andruchowycz.
Warszawa
Warszawa od lat pochwalić się może wieloma wyjątkowymi księgarniami. W 2010 roku do grona tych specjalnych miejsc dołączyło Wrzenie Świata. Księgarnia mieści się przy ul. Gałczyńskiego 7 i jest miejscem spotkań kulturalnych. Choć bywają tu pisarze i artyści, tak najważniejsze w tym miejscu ciągle są książki. Do ich zakupu namawia odwiedzających, siedzący zazwyczaj przy stoliku na przeciw baru, Mariusz Szczygieł.
Poznań
Bookarest mieści się w słynnym poznańskim Starym Browarze. To klubo-księgarnia, obracająca się wokół sztuki i designu, gdzie czytelnicy nie tylko mogą znaleźć pozycje, których na próżno szukać gdzie indziej, ale też wypić kawę i od razu oddać się lekturze. Bogata oferta albumów przyciąga miłośników mody, architektury i sztuki. Poza zdobyciem cennej książkowej pozycji w Bookareszcie można liczyć także na liczne wydarzenia specjalne – spotkania z autorami, wykłady, wystawy oraz pokazy.
Miejsce to zostało uznane za najbardziej designerską księgarnię w Europie przez Elle Decoration, a InStyle przyznało mu tytuł jednego z najmodniejszych miejsc w Polsce.
Berlin
Niemiecko-polska księgarnia Buchbund w dzielnicy Neukölln to wyjątkowe miejsce na mapie Berlina. Oferuje nie tylko wybór polskojęzycznej literatury i szereg tłumaczeń. Buchbund jednoczy wszystkich, którzy z Polski pochodzą, mają z nią bliższe lub dalsze związki lub po prostu interesują się polskim językiem i literaturą. Księgarnię prowadzi para – Marcin Piekoszewski i Nina Mueller.
Odbywa się tu wiele (także cyklicznych) wydarzeń kulturalnych: prezentacje książek, wieczory autorskie, a także sztamtysz (cykliczne spotkania) tłumaczy. Także tutaj szkoła językowa Polka Dot prowadzi kurs języka polskiego .
Buchbund zauważony i doceniony został przez berlińską stację telewizyjną rbb, która nakręciła kilkuminutowy materiał na temat księgarni w ramach serii „Gleich nebenan”. Aktualny program wydarzeń kulturalnych w Buchbund znajdziemy zarówno na stronie internetowej, jak i profilu Facebook.
Maastricht
Oryginalnie wybudowany w 1294 roku, stary budynek kościoła dominikańskiego, obecnie zachwyca swoją niecodzienną aurą. Po trwającej długie miesiące renowacji budynek zyskał drugie życie i stał się księgarnią. Wyposażony w długie rzędy regałów wypełnionych książkami jest obecnie atrakcją zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Maastricht. Selexyz Dominicanen należy do popularnej sieci Selexyz i posiada bogaty zbiór pozycji z wielu dziedzin, w tym szeroki wybór książek w językach obcych.
Kościół spełniał swoją pierwotną funkcję do roku 1794, kiedy to kraj najechał Napoleon, a Dominikanie zostali wygnani. Od tego czasu był m.in. magazynem, archiwum, gigantycznym parkingiem dla rowerów. Teraz mieści w sobie setki książek. Do najwyższych półek można dostać się tylko windą lub wspinając się po schodach. Widok stamtąd zapiera dech w piersiach.