Wenecja

0
38
turystyka-podroze
Rate this post

Miasto, którego wiele ulic wypełnionych jest wodą a transport odbywa się tutaj w dużym stopniu za pomocą gondol, nie może być mało znane wśród turystów. I faktycznie, Wenecja jest jednym z najpopularniejszych miast na świecie, nie tylko ze względu na swoje niezwykłe położenie, lecz również na bogatą historię, która w miejskich zabudowaniach i architekturze pozostawiła mnóstwo skarbów i śladów przeszłości.

Schyłek Cesarstwa Rzymskiego był dla mieszkańców Europy trudnym okresem. Ciągłe ataki barbarzyńskich plemion dawały się wszystkim we znaki. Nie dziwne więc, że drogi często roiły się od uchodźców, którzy musieli porzucić swoje miejsca zamieszkania w obawie o swoje życia. W 452 r. na bagniste tereny położone nad Morzem Adriatyckim dotarła jedna z takich grup i założyła tutaj miasto Wenecja. Jest to zatem stosunkowo młode miasto, w porównaniu do innych włoskich osad, jednak rozwinęło się ono bardzo szybko. Na początku swojego istnienia znalazło się na krótko pod władzą Bizancjum, jednak z czasem uzyskało niezależność. W średniowieczu Wenecja była typowym dla terenów Italii państwem-miastem, i pomimo swej niewielkiej powierzchni, stała się jednym z najsilniejszych i najbardziej znaczących krajów w Europie. Dzięki położeniu w pobliżu ważnych szlaków handlowych, Wenecjanie w ciągu kilku wieków ogromnie się wzbogacili, dzięki czemu stale rozbudowywali swoje miasto i powiększali jego potencjał militarny. W XIV w. Republika Wenecka obejmowała już liczne tereny na Bałkanach i Morzu Śródziemnym. Niestety, tak duży wzrost jej znaczenia równocześnie przysporzył jej wielu wrogów, nie tylko w postaci Turków i Muzułmanów, lecz nawet papiestwa, które nie zgadzało się w wolnością wyznania panującą w Wenecji. WenecjaSchyłek jej potęgi nastał wraz z odkryciem szlaku wodnego prowadzącego do Indii. Wtedy to handel w tą częścią świata w dużym stopniu przestał odbywać się za pośrednictwem Wenecjan, choć mimo to samo miasto pozostało bogate i popularne wśród Europejczyków. Republika Wenecka istniała aż do 1797 r., kiedy to upadła w wyniku wojen napoleońskich i znalazła się pod władzą Austrii. Po kilku powstaniach i wystąpieniach niepodległościowych w XIX w. miasto ostatecznie znalazło się w granicach Królestwa Włoch.

Dzisiejsza Wenecja oferuje całe mnóstwo atrakcji i zabytków. Do znaków rozpoznawczych miasta należą z pewnością plac i bazylika św. Marka, pochodząca z IX w. oraz słynny Pałac Dożów, historycznych władców Wenecji. Dla niektórych jednak najważniejsza jest sama możliwość przespracerowania się wśród ciasnych, zabytkowych uliczek oraz podziwianie rozwiniętego systemu kanałów i dróg wodnych. Dodajmy do tego fakt, że miasto jest bardzo przyjazne dla turystów, a otrzymamy świetne miejsce na spędzenie urlopu.