Walentynkowy weekend w Polsce

0
37
Rate this post

Walentynki już w niedzielę, a Ty nadal nie wiesz, gdzie w ten weekend zabrać swoją drugą połowę? W poszukiwaniu romantycznego nastroju nie zawsze trzeba silić się na daleki i drogi Paryż. Są w Polsce miejsca, które świetnie nadają się na spędzenie walentynkowego popołudnia, wieczoru czy weekendu. Zerknij na naszą listę walentynkowych propozycji i zaplanuj krótką romantyczną wycieczkę z GoEuro.

Chełmno, województwo kujawsko-pomorskie

Chełmno, szczycące się posiadaniem relikwii św. Walentego, pretenduje do miana polskiego miasta zakochanych. Walentynki obchodzi się tu nieco dłużej, bo od 12 do 15 lutego! W tym czasie zarówno na mieszkańców jak i turystów czekają ciekawe wydarzenia i atrakcje. Warto więc rozważyć weekendowy wypad do tego miasta!

Relikwie świętego przechowywane są tu od wieków, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy je sprowadzono. Pewne jest, iż w 1630 roku starościna Jadwiga Marianna Działyńska ufundowała srebrny relikwiarz jako wotum w podzięce za uzdrowienie. Święty Walenty, którego liturgiczne święto obchodzi się 14 lutego, od czasów średniowiecza czczony był jako patron w chorobach – padaczce oraz podagrze.

Współcześnie, za sprawą amerykańskiej kultury komercyjnej, postrzegany jest przede wszystkim jako patron zakochanych. Wraz z nastałą w Polsce modą na walentynki, w Chełmnie zaczęto postrzegać świętego w inny sposób. Od 2002 roku msza święta przed wystawionymi relikwiami jest stałym elementem obchodów dnia zakochanych.

Pary, które jako pierwsze, zbiorą w sobotę pieczęcie z poszczególnych zabytków Chełmna, zakupią dukat św. Walentego, a następnie pojawią się o pełnej godzinie (13:00, 14:00 lub 15:00) w Muzeum Ziemi Chełmińskiej, otrzymają podarunki. W dniu św. Walentego odbywać się będą msze odpustowe w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, w którym przechowywane są relikwie. Odbywać się będą także spotkania przy relikwiach, a między 14:00 i 17:30 kościół będzie można zwiedzić bezpłatnie z przewodnikiem. W trakcie Jarmarku św. Walentego na miejskim rynku z pewnością znajdziecie idealne upominki! Uczestnicy obchodów dnia zakochanych będą mogli wziąć udział także w happeningu, który polegał będzie na ustawieniu na płycie rynku serca – symbolu miłości.

Kłodzko, województwo dolnośląskie

Spędzając czas na Dolnym Śląsku i poszukując odpowiedniego miejsca na ten walentynkowy weekend, warto wybrać się do Kłodzka. To niewielkie miasto, zachowało oryginalny układ urbanistyczny miasta średniowiecznego, jest niezwykle urokliwe i sprzyja romantycznym spacerom tylko we dwoje. Miejscem obowiązkowym jest oczywiście most św. Jana nad kanałem Młynówka, który łączy Stare Miasto z wyspą Piasek. Niektórzy zwykli nazywać miasto małą Pragą a most św. Jana, mostem Karola.

Odpoczywając w ten walentynkowy weekend właśnie w Kłodzku, warto też zdecydować się na zwiedzanie twierdzy. Czas tam spędzony z pewnością będzie obfitował w niezapomniane wrażenia i na długo pozostanie w pamięci. Ubrani w historyczne mundury przewodnicy, odkryją przed odwiedzającymi  historię tego miejsca, a na odważnych czeka możliwość uczestnictwa w przeszkoleniu artyleryjskim!

Krynica-Zdrój, województwo małopolskie

Jaworzyna Krynicka – grzaniec z widokiem na Beskidy (zdjęcie: www.jaworzynakrynicka.pl)

Zima w górach ma swój niezaprzeczalny urok, tak też świętowanie walentynek w tym wyjątkowym miejscu również stanowi nie lada gratkę. Będąc w Małopolsce szczególnym miejscem na spędzenie tego walentynkowego weekendu będzie wizyta w Krynicy. Wyjazd koleją gondolową na Jaworzynę i szklaneczka grzanego wina z widokiem na Beskidy to z pewnością atrakcja, na którą warto się zdecydować.

Spragnionym uroczystej walentynkowej kolacji szczególnie polecamy dwa miejsca. Pierwszym jest romantyczny Domek w Dolinie, gdzie szef kuchni z pewnością poleci coś specjalnego na tak wyjątkową okazję. Drugim miejscem jest działająca od 1936 roku karczma Cichy Kącik. Koniecznie spróbować tu należy rydzów duszonych na maśle czy oscypka owijanego w boczek i podanego z chrzanem.

Będąc w okolicy i poszukując miejsca na popołudniowy słodkości, warto wybrać się też do leżącej nieopodal Piwnicznej. Na Rynku znajduje się Lodziarnia Magdalenka, która od kilku już lat kusi mieszkańców przepysznymi lodami i deserami.

Do ciekawych propozycji należą tu lody piernikowe. W walentynki Cukiernia Magdalenka proponuje swoim gościom tort z sorbetu malinowego z mleczną czekoladą (!) i oddaje do ich dyspozycji jedną z witryn, na której każdy może wypisać swoje walentynkowe miłosne życzenia!

Mikołajki, województwo warmińsko-mazurskie

Malownicze położenie w środku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich sprawia, że Mikołajki cieszą się niesłabnącym uznaniem i powodzeniem przez cały rok. Piękne krajobrazy i walory przyrodnicze, a przy tym nieustannie rozwijająca się infrastruktura, przyciągają osoby, które chcą uciec od codziennego zgiełku i wypocząć na łonie natury, nie rezygnując z wygód.

Święto Zakochanych na łonie mazurskiej przyrody może być strzałem w dziesiątkę. Mikołajki sąsiadują z terenami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. A przy tym jedyne 3 godziny drogi od Warszawy, w otoczeniu lasów i jezior, znajdziemy hotele i ośrodki SPA, które sprostają nawet najbardziej wybrednym gustom. Hotel Gołębiewski proponuje swoim gościom romantyczny pakiet dla dwojga, z szampanem i truskawkami. W skład pakietu wchodzą również atrakcje muzyczne oraz możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć. Również hotelowe SPA nie zapomina o zakochanych. Gabinet w blasku świec, pełen zmysłowych zapachów i nastrojowej muzyki zapewni romantyczną atmosferę podczas masażu dla dwojga.

Oryginalnym prezentem zarówno na spędzenie czasu we dwoje, jak i na prezent walentynkowy, mogą być warsztaty ceramiczne, organizowane przez lokalną Pracownię Ceramiczną Boho. Nie tylko obudzi to pokłady kreatywności, ale też pozwoli opuścić Mikołajki z własnoręcznie zrobioną pamiątką, która długo będzie przypominać o miłych chwilach.

Sandomierz, województwo świętokrzyskie

Niby niepozorne, jednak nie bez powodu nazywane jest małym Rzymem. Mieszczący się na siedmiu wzgórzach Sandomierz został wpisany jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy na listę zabytków światowej rangi. Pełen malowniczych kamienic i tajemniczych zakamarków, został na nowo odkryty dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, którego akcja toczy się właśnie w Sandomierzu.

Dla tych, którzy mają ochotę zaszyć się w Sandomierzu i z okazji walentynek szukają wyjątkowego sposobu, aby okazać swe uczucia, Hotel Sarmata przygotował dla swoich gości pakiet „Chwile dla dwojga”, w ramach którego oferuje niezapomnianą kolację w romantycznej oprawie. Decydując się na pobyt w Sandomierzu warto poświęcić chwilę, by lepiej poznać miasto. Z pewnością warto zobaczyć tu Bramę Opatowską, z której podziwiać można przepiękną panoramę Sandomierza i okolic. Starówka jest z kolei idealnym miejscem na romantyczne spacery. Z pewnością pozwolą one uciec od zgiełku i zabieganej codzienności. Podczas wędrówek po mieście warto zwrócić uwagę na renesansowy ratusz z XIV, który góruje ponad rynkiem i zachwyca swoim majestatem. Codziennie o 12:00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski.

Ziemia sandomierska jest jedynym miejscem, gdzie występuje krzemień pasiasty. Stosowany w wyrobie biżuterii od niedawna, bo niewiele ponad 40 lat, „kamień optymizmu” zdobywa coraz większą popularność zarówno w Polsce jak i na świecie. Drobiazgi z wykorzystaniem tego nietypowego dodatku z pewnością będą miłym i oryginalnym walentynkowym upominkiem.

A kiedy już zmęczy was zwiedzanie miasta, warto zajrzeć do jednej z kawiarenek i restauracji, schowanych w bocznym uliczkach starego miasta. Do faworytów zarówno mieszkańców, jak i turystów, należą Cafe Mała oraz Iluzjon Art Cafe.

Bez względu na to, jak i gdzie postanowicie spędzić ten walentynkowy weekend, życzymy Wam dużo miłości!