WATERFORD

0
47
turystyka-podroze
4/5 - (1 vote)

Waterford jest największym irlandzkim miastem, w którym zachowały się nazwy pochodzące jeszcze od Wikingów. Przez ponad tysiąc lat PORT Waterford był jednym z najważniejszych portów morskich na Szmaragdowej Wyspie. W XIX wieku w mieście tym dominował przemysł stoczniowy a stocznie rodziny Malcomson miała największą na świecie flotę statków parowych, wśród których było aż pięć statków transatlantyckich. W obecnych czasach Waterford najbardziej w świecie znane jest z fabryki kryształów WATERFORD CRYSTAL. Kryształy i szkło produkowane są w tym mieście od 1783 roku.
Największą atrakcją Waterford jest muzeum, w którym zaprezentowane jest ponad tysiącletnią historię miasta. Jest tu całe mnóstwo eksponatów z czasów wikingów, dokumenty królewskie z czasów panowania Tudorów i Stuartów.
Następnym zabytkiem godnym obejrzenia jest Katedra Chrystusa- jedyny w Europie klasycystyczny budynek w stylu gregoriańskim.
Wieża Reginalda to budowla w kształcie cylindra zbudowana na przełomie dwunastego i trzynastego wieku i jest najstarszym zabytkiem w mieście. Przechodziła różne dzieje i w różnych czasach różne było jej przeznaczenie: była wieżą obronną, mannicą, więzieniem, magazynem wojskowym ?
W mieście jest też parę bardzo ciekawych kościołów: Katedra Trójcy Świętej, Kościół Świętego Patryka i zbudowany około 1240 roku przez ojców franciszkanów Kościół Francuski.
Inne ciekawe miejsca w Waterford to: fragmenty murów miejskich, nabrzeże portowe THE QUAY, Plac Johna Robertsa, czyli główne centrum turystyczne i handlowe?

Źródło: https://bochen-chleba.pl/jakie-sa-najlepsze-ksiazki-i-zasoby-dotyczace-pieczenia-chleba-bezglutenowego/