Skarby wyspiarskiej Grecji Wędrówki po wyspie Chios

0
55
Rate this post

Wspaniała Grecja to kraj pełen słońca i cennych zabytków. I na stałym lądzie, i na wyspach można spędzić wyjątkowe wczasy w greckiej atmosferze. Jedną z wysp szczególnie polecanych miłośnikom niebanalnych atrakcji jest Chios, którą pokochało już niejedno biuro podróży. Na jakie atrakcje można liczyć na tej wyspie?

Śladami dawnego bogactwa

Swego czasu Chios należała do najbogatszych wysp położonych na Morzu Śródziemnym. Duży wpływ na obecny charakter tej wyspy mieli Genueńczycy, dzięki którym w dobie średniowiecza tak sprawnie rozwinął się tu handel. Dobrym rozwojem wyspa cieszyła się również w okresie rządów tureckich, które trwały do początków XIX wieku. Burzliwa wojna o niepodległość oraz potężne trzęsienie ziemi na krótko zahamowały rozwój wyspy. Chios szybko się jednak odradza, o czym mogło się przekonać już wielu turystów spędzających wczasy na wyspie.

Chios: co trzeba zobaczyć w wyspiarskiej stolicy?

Chios, najważniejsze miasto na tej wyspie, może się pochwalić licznymi zabytkami. Jednym z tych najchętniej odwiedzanych przez turystów jest bizantyjska twierdza, której ozdobne bramy do dziś wzbudzają zachwyt wśród zwiedzających. W tym mieście nie brak też atrakcji dla miłośników sztuki sakralnej. Czeka na nich Muzeum Justiniani. W zbiorach tej placówki znalazły się piękne freski i ikony, choć za najcenniejszy z eksponatów uznaje się tu mozaiki z V wieku. Wiele ciekawych skarbów (nie tylko związanych ze sztuką sakralną) czeka również w murach Muzeum Bizantyjskiego. Mieści się ono w dawnym meczecie, którego minaret już z daleka przyciąga uwagę gości. W pobliżu tej budowli można ujrzeć pamiątki związane z ludnością ormiańską i żydowską, dzięki której to miasto mogło swego czasu zachwycać swą różnorodnością i kulturalnym bogactwem.

Miasteczka, których nie można pominąć

Wielkim skarbem wyspy Chios są miasteczka mastyksowe. Tą nazwą zwykło się określać grupę miast, które wyjątkowo pomyślnie rozwijały się w okresie średniowiecza za sprawą handlu mastyksem. Wąskie przejścia, obronne wieże mające strzec dostępu do miast, gdzie domy były budowane w taki sposób, aby naturalnie wzmacniać mury obronne. W centralnej części miasteczka znajdowała się jeszcze jedna wieża, w której w ostateczności mogli szukać schronienia mieszkańcy. W jakich miejscowościach warto się zatrzymać, by odkryć niezwykłe piękno takich miast? Wessa to miasteczko, na terenie którego układ urbanistyczny zachował się w najlepszym stanie. Wspaniale prezentuje się też  Pyrgi, którego najbardziej charakterystycznym elementem są kolorowe domy z pięknie dekorowanymi fasadami. Wspaniałe domy i wieże zachowały się na terenie Mesty, zaliczanej do grupy najlepiej zachowanych miasteczek mastyksowych.

Perełka sakralnej architektury: klasztor Nea Moni

Ten klasztor to jeden z najcenniejszych zabytków na wyspie, który ze względu na bliskość miasta Chios jest chętnie odwiedzany przez turystów. Jego historia sięga XI wieku. Czym zachwyca ten klasztor? Wyjątkowym uznaniem cieszą się tutejsze mozaiki oraz zegar, który pokazuje czas bizantyjski. Marmurowe posadzki, imponująca dzwonnica oraz potężne kopuły klasztoru to kolejne elementy, którym trudno się oprzeć. Dla wielu turystów najważniejszym elementem w tym sakralnym wnętrzu jest jednak szafa, w której złożono czaszki męczenników z Chios. Przypomina ona o rzezi z 1822 oraz walce Greków o niepodległość. Turcy pokazali walczącym o wolny kraj Grekom swe okrucieństwo, o którym w klasztorze Nea Moni pamięta się do dziś.

To też warto zobaczyć

W czasie wycieczki po tej wyspie turyści mogą ujrzeć wiele innych, równie atrakcyjnych obiektów. Jednym z ciekawszych miejsc na Chios jest opustoszała wioska Anawatos, która może oczarować swą zabudową. Malowniczy klasztor Moni Mundon to kolejna perełka na tej wyspie, którą z pewnością warto zobaczyć w czasie pobytu na jej terenie. W tej ciekawej budowli z XVI wieku można ujrzeć ciekawe malowidła, które zachwycą każdego miłośnika sztuki sakralnej.

Pełna niezwykłych zabytków i malowniczych zakątków wyspa Chios to atrakcyjne miejsce na wczasy dla każdego miłośnika historii i dawnej architektury. W wyspiarskiej scenerii dawne klasztory prezentują się wspaniale, a urzekające swą zabudową miasteczka wywierają ogromne wrażenie na zwiedzających. Dzięki tym czynnikom wyspa staje się popularnym celem wakacyjnych wyjazdów, a pobyt na jej terenie na długo pozostaje w pamięci.