9 powodów dla których kobieta powinna wybrać się w samotną podróż

0
40
Rate this post

Niektórym z nas naprawdę trudno zrozumieć kobiety, które zdecydowały się na samotne podróżowanie, często oceniając taki pomysł za zbyt ryzykowny. Tymczasem my w GoEuro wierzymy, że każdy może podróżować na własną rękę, nawet jeśli jest drobną i młodą kobietą.

Dla tych z Was, które nie do końca chcą uwierzyć w swoją własną siłę, zebraliśmy 9 powodów, dla których każda kobieta przynajmniej raz w życiu powinna udać się w samotną podróż, a na koniec kilka słów o podróżach solo od Aleksandry Świstow czyli Pojechanej!

Co samotne podróże dają kobietom?

9. Czas do namysłu i możliwość spojrzenia na życie z dystansem

Podróżowanie solo daje czas i możliwość, by spojrzeć na swoje życie z dystansem, zastanowić się nad tym, czego naprawdę chcesz i pragniesz. Pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji, umożliwia otwarcie nowego rozdziału. Patrząc z dystansu łatwiej przemyśleć i ocenić to, co osiągnęło się do tej pory. Łatwiej otworzyć się na to, co nowe.

8. Zadowolenie z tego, co przynosi kolejny dzień

Bez względu na to, jak dobrze dogadujesz się ze swoim towarzyszem podróży, zupełnie inaczej przeżywa się każdy dzień, kiedy podróżuje się w pojedynkę. Odwiedzając nowe miejsca skupiasz się na tym, gdzie jesteś, widząc świat tylko swoimi oczami, a nie częściowo przez pryzmat osoby, która Ci towarzyszy.

7. Umiejętne trzymanie się wyznaczonego budżetu

Twój towarzysz woli hotel od hostelu albo chce zjeść posiłek w restauracji? A Ty akurat masz ochotę na nocleg pod namiotem i chleb z serem? Kiedy jesteś sama, jesteś panią swego losu. Tylko od ciebie zależy, ile i na co wydajesz. Ułatwia to planowanie i dostosowanie dalszej podróży do zasobów tylko Twojego portfela.

6. Pokochanie czasu, który masz tylko dla siebie

Wiele osób twierdzi, że podróżowanie w pojedynkę jest nudne. Prawda natomiast jest zupełnie inna, a podróżowanie solo to masa niezapomnianych i nie dających się przewidzieć wrażeń. Samotność w podróży pozwala na odnalezienie swojego prawdziwego ja, daje czas i możliwość poznania i polubienia siebie. To, w jaki sposób spędzamy czas, określa, kim jesteśmy, a to czy wybierasz urlop na nartach czy samotne zwiedzanie Berlina, ma znaczenie.

5. Wyjście ze swojej strefy komfortu

Opuszczenie – choć na chwilę – swojej codzienności może zdziałać cuda w budowaniu Twojej samooceny. Nagle okazuje się, że radzisz sobie w trudnych sytuacjach, nie poddajesz się i nie dajesz za wygraną. Walczysz o siebie i swoje marzenia. Podjęcie decyzji o wyruszeniu w samotną podróż każe się być najtrudniejszym krokiem, potem wszystko będzie już tylko łatwiejsze.

4. Zdobycie przyjaciół z całego świata

Wielkim zaskoczeniem jest, jak przyjaźnie nastawieni są podróżujący samotnie ludzie z całego świata. Tworzy się niewypowiedziana nić porozumienia, wspólne przeżywanie tego samotnego poznawania zarówno otaczających miejsc, jak i siebie na wzajem. Poznajesz ludzi z całego świata i nawet nie wiesz kiedy, stają się oni Twoimi prawdziwymi przyjaciółmi.

3. Robienie tylko tego, na co masz ochotę i kiedy masz na to ochotę

Możesz podążać za ściśle wytyczonym planem swojej podróży, albo zmieniać go z dnia na dzień. Nie masz już ochoty na kolejną noc w Barcelonie? Udało Ci się znaleźć tani lot do Rzymu na… dziś? Nie zastanawiaj się długo tylko działaj. Rób to, na co masz ochotę – każdego dnia!

2. Wejście w nową rolę: mistrzyni planowania!

Samotne podróżowanie oznacza, że nie ma przy Tobie nikogo, kto za Ciebie podejmie decyzję, zaplanuje, kiedy i dokąd ruszyć dalej. Wszystko zależy od Ciebie i tylko od Ciebie. Szybko okaże się, że podróż z czterema przesiadkami nie stanowi problemu, a planowanie kolejnej wyprawy to po prostu bułka z masłem!

1. Poczucie szczęścia, że udało Ci się dokonać tego wszystkiego na własną rękę!

Skok na głęboką wodę może być trudny, ale daje niesamowicie dużo satysfakcji. Daj sobie szansę na odkrycie nowych miejsc i nowej siebie. Niezależność, poczucie spełnienia i wiara we własne możliwości – to wszystko jest w zasięgu ręki, jeśli tylko odważysz się i wyruszysz w najkrótszą nawet podróż solo!

Pojechana

Na koniec poprosiliśmy o kilka słów dotyczących samotnych podróży blogerkę Aleksandrę Świstow, która prowadzi podróżniczego bloga oraz fanpage Pojechana.

„Podróżowanie solo daje nie tylko niepowtarzalną okazję, by doświadczyć ludzkiej życzliwości (o podróżującą kobietę martwią się wszyscy: kierowca autobusu, konduktor w pociągu, manager hotelu, pan ze straganu ze smażonym tofu i poczciwa staruszka siedząca na rogu ulicy i wszyscy oni pomagają z bagażem, wskazują drogę, otaczają opieką, przykrywają kocem, częstują posiłkiem i gorącą herbatą), co przywraca wiarę w ludzi, ale również szansę by bardziej uwierzyć w siebie. Radzenie sobie w pojedynkę w obcym kraju, w obcej kulturze, bez znajomości języka a często i kulturowych kodów, daje nam poczucie, że możemy wszystko (bo możemy!). Mnie podróżowanie solo nauczyło też ważnej umiejętności proszenia o pomoc, a chyba każda Zosia- samosia wie, jakie to trudne i… jakie ważne.”

Gotowe na samotną podróż?

Mamy nadzieję, że nasze rady wraz z podsumowaniem Pojechanej, przekonały Was do tego, że warto wyruszyć w samotną podróż. Jeśli tak, pakujcie plecaki i ruszajcie! My w GoEuro trzymamy kciuki za wszystkie Wasze podróże.