Zimowy urlop w Polsce

0
15
Rate this post

Miłośnicy nart i snowboardu zazwyczaj nie mają problemu z określeniem swojego wymarzonego zimowego wypoczynku. Niezdecydowanym i szukającym nieco innych wrażeń podpowiadamy, gdzie w Polsce warto wybrać się na zimowy – niekoniecznie narciarski – urlop. Oto lista 5 nieoczywistych miejsc wartych odwiedzenia zimą!

Odwiedź polski biegun zimna

Większości z nas Suwalszczyzna nie kojarzy się z zimowym wypoczynkiem. Tymczasem region, będący polskim biegunem zimna, zapewnia nie tylko niskie temperatury, ale również zapas śniegu, dzięki czemu okolica świetnie nadaje się na zimowy urlop. Do niezwykłych atrakcji, których doświadczyć można w tym regionie, należą – poza kuligiem z pochodniami czy zimowymi tańcami przy ognisku – zimowe spływy kajakowe. W zaśnieżonej scenerii Puszczy Augustowskiej spłynąć można Czarną Hańczą i Rospudą.

Spędzenie zimowego urlopu na Suwalszczyźnie to również świetna okazja, by spróbować swych sił na nartach biegowych, jazdy na łyżwach czy nordic walkingu. Na prawdziwych narciarzy czekają wyciągi w Dąbrówce, na Pięknej Górze, w okolicach Gołdapi czy w Szelmencie na Jasionowej Górze.

Stań oko w oko z… żubrem

Puszcza Białowieska zimą ma swój niezapomniany charakter. Pokryta śniegiem daje poczucie wytchnienia, jest więc idealnym miejscem w Polsce na spędzenie zimowego urlopu. By poczuć wyjątkową atmosferę tego regionu, najlepiej zdecydować się na pobyt w jednej z wielu agroturystyk.

Niezwykłym sposobem na spędzenie czasu w tym właśnie miejscu jest poszukiwanie tropów dzikich zwierząt. Warto mieć ze sobą aparat fotograficzny, gdyż z pomocą doświadczonego i znającego okolicę przewodnika z pewnością odnajdziemy nie tylko ślady zwierząt na śniegu, ale może uda się również stanąć oko w oko z niejednym zamieszkującym Puszczę Białowieską żubrem.

Zdecyduj się na nietypowy zimowy urlop w Bieszczadach

Warto w okresie zimowym wybrać się w Bieszczady. Wyjątkowy zimowy urlop czeka na nas bowiem w Dolinie Osławy. Osława to rzeka będąca lewym dopływem Sanu. Stanowi granicę między Beskidem Niskim a Bieszczadami Zachodnimi. Do wojny tereny te zamieszkiwali rusińscy Łemkowie, po których zachowały się drewniane cerkwie wschodniołemkowskie. Szlak ikon w dolinie Osławy to niezapomniana wędrówka po zabytkach architektury sakralnej. Wkomponowane w górzysty krajobraz miasteczka nabierają wyjątkowego charakteru szczególnie w zimowej aurze. Bazą wypadową może być Sanok lub jedna z wielu ulokowanych poza miastem agroturystyk.

Rozpoczynając podróż w Sanoku, już w oddalonym o 6,5 km Zagórzu znajdziemy cerkiew pod wezwaniem św. Michała oraz ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. Ważnym przystankiem na trasie jest Komańcza, w której znajduje się cerkiew prawosławna Opieki Matki Bożej. Warto zajrzeć też do klasztoru nazaretanek, w którym pod koniec lat 50. XX wieku przetrzymywano kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz do prywatnego muzeum strojów łemkowskich, haftowanych ikon i serwet. By zobaczyć eksponaty, najlepiej wcześniej umówić się z ich właścicielką panią Darią Boiwką.

Rozpocznij przygodę z narciarstwem biegowym

Leżąca w Sudetach Kotlina Kłodzka to dobry wybór na zimowy urlop dla całej rodziny. Wybierając konkretne miejsce, warto dopasować je do indywidualnych potrzeb. Głównym miastem regionu jest Kłodzko, ale okoliczne miasteczka i wsie również pochwalić się mogą bogatą ofertą noclegową. W okolicy znajduje się 5 uzdrowisk i 26 sanatoriów, wiele hoteli i agroturystyk.

Miłośnikom nart i czasu spędzanego na świeżym powietrzu poza tradycyjnymi nartami zjazdowymi z pewnościom do gustu przypadnie szlak narciarstwa biegowego im. M. Zdarsky’ego wokół Międzygórza. W okolicy znajduje się ok. 500 km tras biegowych, które łącząc się i przecinając, stanowią niezwykłą propozycję dla zaawansowanych biegaczy jak i tych, którzy swoja przygodę z biegówkami dopiero rozpoczynają.

Jeśli urlop planujemy na koniec stycznia, to wybierając się w Góry Stołowe, możemy poza tradycyjnym trekkingiem zdecydować się na udział – choć jest to propozycja tylko dla bardzo wysportowanych! – w Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych. Mniej sprawni urlopowicze z pewnością docenią już samo kibicowanie uczestnikom. Impreza rozgrywać się będzie 21 stycznia 2017 roku.

Spędzenie zimowego urlopu z dzieckiem nie musi oznaczać nudy. Po zimowym szaleństwie na świeżym powietrzu całą rodzinę z pewnością zainteresuje wizyta w Muzeum Zabawek w Kudowie. Miasto leżące w powiecie kłodzkim jest uzdrowiskiem i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Będąc w okolicy, można też zdecydować się na wizytę w Kaplicy Czaszek w Czeremnej.

Tej zimy odpocznij przy kominku

Stanowiące niezwykłą gratkę dla turystów Tatry Zachodnie, oferując przepiękne widoki, stanowią wyjątkowo dobre miejsce na zimowy urlop w górach. Dla miłośników sportowych wyzwań przygotowano szlaki piesze, nartostrady oraz trasy rowerowe, a na wielbicieli kontemplowania zimowej aury przy kominku czekają schroniska PTTK na Hali Kondratowej, na Hali Ornak, na Polanie Chochołowskiej i Kalatówkach.

Wyjątkowym miejscem na Podhalu jest leżąca 20 kilometrów od Zakopanego wieś Chochołów, która w ramach zimowego urlopu zapewni wiele niekoniecznie narciarskich atrakcji. Z Zakopanego do Chochołowa kursują autobusy, więc bez problemu dostaniemy się tu o każdej porze dnia. Wieś prawie w całości zabudowana jest drewnianymi góralskimi chałupami, a na szczególną uwagę zasługuje dom nr 24. Jest to chałupa z jednej jedli, której frontowa ściana zbudowana została z pojedynczego wielkiego pnia jodły. W jednej z chałup mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego, które upamiętnia zbrojne wystąpienie górali przeciwko Austriakom z 1864 roku.

Zima coraz bliżej, a Ty nadal nie wiesz, jak dojechać na swój zimowy urlop? Sprawdź najtańsze i najdogodniejsze połączenia na GoEuro i przygotuj się na swój wyjątkowy zimowy urlop w Polsce!