A może do Bułgarii: jak się tam dostać?

0
60
Rate this post

Do Bułgarii można jechać na wiele sposobów. Samochodem, autobusem lub samolotem. Który jest najlepszy i czym charakteryzuje się każdy z nich?

Smaczna kuchnia, piaszczyste plaże, ciepłe morze, słoneczna pogoda, do tego ciekawe zabytki i mało znane pasma górskie. To wszystko przyciąga turystów do Bułgarii. Także turystów z Polski. Do pokonania jest ponad 1600 km, podróżować nad Morze Czarne można na wiele sposobów.

Tradycyjnie i z możliwością przemieszczania się

Do niedawna Polacy najchętniej podróżowali do Bułgarii samochodem. To  rozwiązanie wygodne, zwłaszcza w przypadku osób podróżujących na własną rękę. Do pokonania jest ok. 1600 kilometrów. Podróż trwa ok. 26 godzin. Długo, dlatego warto po drodze zadbać o nocleg. Z racji niskich cen najlepiej przespać się w Rumunii.

Trasa z południa Polski prowadzi drogą E77/7 w kierunku Zakopanego i dalej w stronę Nowego Targu. Do granicy ze Słowacją jedziemy drogą nr 49, kierujemy się na Poprad. Warto pamiętać, by zadbać o winiety uprawniające do podróżowania po autostradach!

Dalsza marszruta jest prosta: Drogą E50 należy kierować się na Koszyce, następnie Miszkolc na Węgrzech. Stamtąd można się dostać do Debreczyna, skąd już blisko do Berettyoujfalu i dalej do Oradei w Rumunii. Tam najlepiej jechać autostradą nr 1 do Bukaresztu, a potem nr 3 na Turdę i Sibiu. Po przejechaniu Pitesti należy wybrać drogę na Giurgi/Ruse, gdzie znajduje się płatny Most Przyjaźni. Z Ruse drogą E70/2 jedziemy w kierunku Rozgradu i dalej na Szumen i Warnę, skąd można udać się do Burgas jak innych miejscowości nadmorskich.

Inna prasa wiedzie przez Serbię, gdzie stan dróg jest znacznie lepszy niż w Rumunii. Trasa ta prowadzi przez następujące miasta: Warszawa – Rzeszów – Preszów (SK) – Koszyce (SK) – Miszkolc (HU) – Debreczyn (HU) – Kecskemét (HU) – Szeged (HU) – Subotica (SR) – Belgrad (SR) – Nisz (SR) – Sofia (BG).

Jakie koszta?

Pomijając kwestie noclegu, najważniejszą pozycją w rachunku za przejazd będzie paliwo. Aktualne ceny benzyny w konkretnych państwach Europy można śledzić tutaj. Przy założeniu, że samochód jest w miarę oszczędny i zużywa 6 litrów na 1000 km, łączny koszt paliwa można oszacować na ponad tysiąc złotych.

Do tego dochodzą winiety. Ich łączny koszt wyniesie mniej więcej 160-170 zł. Kupujemy plakietki na trasy na Słowacji i Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. Do tego dochodzi opłata za przejazd mostem w Ruse (6 euro).

Wygodnie i bezstresowo autobusem

Do Bułgarii można dostać się także autobusem. W sezonie letnim jest na prawdę sporo połączeń zarówno do Sofii jak i miejscowości nadmorskich. Bilet w jedną stronę to koszt ok. 300 zł, w obie strony ok. 400 zł, bilet open (bez określania daty powrotu) ok. 530 zł.

Na miejscu można także wynająć samochód. Zdecydowanie bardziej opłaca się wynajęcie  auta na kilka dni. Zasadniczo sprawdza się zasada, im dłużej, tym taniej. Średni koszt wynajęcia samochodu na dobę to ponad 35 euro. Kiedy wynajmujemy na co najmniej 3 dni, doba wychodzi. ok. 18 euro.

Oryginalny pociąg

Niezbyt korzystnym wariantem wydaje się być pociąg. Przejazd zajmuje bardzo dużo czasu. Podróż trwa ok. 30 godzin i liczyć się trzeba z przesiadkami. Najczęściej turyści wybierają podróż z Krakowa do Budapesztu, dalej do Belgradu skąd do Sofii jedzie się ok. 8 godzin.

Do miejscowości nadmorskich do Warny czy Burgas można dojechać dalej pociągiem bądź autobusem. Tu podróż trwa jeszcze 7-9 godzin i za połączenie z Sofii do Warny trzeba zapłacić w jedną stronę 33 lv (1 lew bułgarski to ok. 2,12 zł).

Wygodny samolot

Bułgaria ma dobrze rozwiniętą sieć portów lotniczych. Lotniska znajdują się w takich miejscowościach jak: Burgas, Sofia, Warna, Ruse, Gorna Orjachowica, Kyrdżali, Płowdiw i Stara Zagora. Regularnie latają tam takie linie jak: Bulgaria Air (w sezonie letnim oferuje bilety za ok. 600 zł), Australian Airlines, Air France, Lufthansa i Lot. W sezonie letnim latają także loty czarterowe z Warszawy i Krakowa.

Tanie loty do Burgas oferuje Wizzair do Warny lata Norwegian.

Dla mieszkańców południowej Polski ciekawą alternatywą może być podróż do Bułgarii ze słowackiej Bratysławy. Atrakcyjne połączenia można znaleźć także z lotniska we Frankfurcie nam Menem.

Z lotniska w Warnie i Burgas autobusy kursują średnio co 15 minut. Koszt taksówki z lotniska to ok. 10 euro.