Nowości:

Polak mądry przed szkodą, czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Polak mądry przed szkodą, czyli jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Sprawa wydaje się prosta. Planujemy wyjazd, a wraz z nim decydujemy się na zakup polisy i otrzymujemy zabezpieczenie finansowe na wypadek niefortunnych zdarzeń do jakich może dojść podczas podróży. Tylko… jak w gąszczu ofert i firm wybrać odpowiednią dla siebie polisę? Czym się kierować podczas wyboru, by zapewnić sobie pełnię ochrony, ale tym samym nie wydać fortuny?

Zanim kupisz ubezpieczenie, zaplanuj wyjazd!

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej zależy od tego, jaki rodzaj wyjazdu planujesz. Czy będzie to weekend z przyjaciółmi w europejskiej stolicy, czy może ekstremalna wspinaczka w Alpach? Zanim więc kupisz ubezpieczenie, przeanalizuj poniższe punkty:

1. Dokąd się wybierasz?

Ubezpieczyciele wyróżniają dwie strefy geograficzne. Pierwszą jest Europa z krajami basenu Morza Śródziemnego. Tu koszt ubezpieczenia waha się od 2,56 zł do 51 zł dziennie. Drugą możliwością, którą oferują firmy ubezpieczeniowe jest polisa obejmująca cały świat.  W tym przypadku polisę można zakupić od 5,21 zł do 66 zł za dzień ochrony. Rozpiętość cenowa jest uzależniona od zakresu i rodzaju ubezpieczenia.

2. Jak długo będziesz w podróży?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają stawkę dzienną, czyli płacisz za każdy dzień ochrony.

Przykład: jeden dzień ubezpieczenia na weekend w Pradze dla jednej osoby to koszt 5,23 zł, zaś polisa na tygodniowy pobyt w tym samym kraju 18,28 zł.

3. Z kim jedziesz?

Cena ubezpieczenia może zależeć od wieku i liczby uczestników. Ubezpieczyciele oferują zniżki za wiek (osoby poniżej 25 roku życia mogą liczyć na ulgi), ale niestety osoby starsze zapłacą za swoje ubezpieczenie już nieco więcej.

Przykład: Przykładowo czteroosobowa rodzina za tygodniowy wyjazd do Chorwacji znajdzie polisę od 45 zł, czwórka przyjaciół w podobnym wieku od 72 zł, osoba podróżująca samotnie od 18 zł, a para w starszym wieku od 54 zł.

4. Jaki rodzaj ubezpieczenia i ofertę wybierzesz?

Każde towarzystwo przygotowuje własny zakres ubezpieczenia i własne pakiety. Jedni oferują tylko koszty leczenia i NNW, inni dodają ochronę bagażu lub OC w życiu prywatnym. To zatem wpływa na cenę. Każdy ubezpieczyciel posługuje się również widełkami cenowymi, które uzależnione są od wenetątrzfirmowych czynników.

Przykład: Polisa dla jednej osoby na 7-dniową podróż po Europie obejmująca koszty leczenia i ratownictwa, NNW oraz podstawowe sporty w Axa Assistance kosztuje 22,68 zł, a ubezpieczenie na ten sam wyjazd w Avivie obejmujące koszty leczenia, ratownictwo oraz NNW– 33 zł.

Ubezpiecz swoją aktywność czyli polisa dla sportowców

Specjalny rodzaj polisy ubezpieczeniowej powinni zakupić wszyscy, którzy w trakcie swojego wyjazdu planują uprawianie sportów ekstremalnych lub sportów podwyższonego ryzyka (listy i definicje takich aktywności znajdują się w OWU każdego ubezpieczyciela z osobna, bo każdy może je określać i charakteryzować nieco inaczej).

Jeśli dojdzie do wypadku podczas wykonywania tych aktywności, a poszkodowany nie wykupił odpowiedniego pakietu, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów leczenia, ani nie wypłaci odszkodowania z tytułu NNW, dlatego tak ważne jest, by wybrać polisę z rozszerzeniem o dodatki sportowe. Dodatkowo, jeśli zabiera się ze sobą sprzęt sportowy, warto go ubezpieczyć od kradzieży, zgubienia czy zniszczenia. W tym wypadku można też pomyśleć o OC sportowym.

Przykład: polisa na tygodniowy wyjazd połączony z nurkowaniem w Egipcie dla jednej osoby to koszt około 40-50 zł. Tydzień ochrony podczas odpoczynku w Alpach, w trakcie którego planuje się wspinaczkę powyżej 3500 m n.p.m., będzie nas kosztował od 68 zł. Ubezpieczenie na dwutygodniowy rejs statkiem po Morzu Karaibskim można znaleźć już od 137 zł.

Zdecyduj się na urlop w Polsce i… też się ubezpiecz!

Podczas urlopu w Polsce również mogą dopaść nas różne kłopoty. Oczywiście opieka medyczna przysługuje nam za darmo, ale warto pomyśleć o ubezpieczeniu NNW. W razie nieszczęśliwego wypadku możemy liczyć na odszkodowanie, które będzie choć drobną rekompensatą za nieprzyjemności, ból i nieudane wakacje. Polisę NNW można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu czy koszty leczenia i rehabilitacji poniesione w prywatnych placówkach medycznych. Dzienny koszt polis turystycznej NNW na podróże po kraju waha się od  5,18 zł do 50,40 zł.

Przykład: Tygodniowe ubezpieczenie NNW na wakacje nad Bałtykiem dla czterosobowej rodziny to koszt 44,12 zł. Jedna osoba za weekendową ochroną podczas wypadu w góry zapłaci 5,88 zł.

Gotowi, by ruszyć w drogę?

Jeśli już wiecie dokąd, kiedy i z kim wybieracie się w podróż, nie pozostaje Wam nic innego, jak sprawdzić oferty ubezpieczycieli, kupić odpowiednią polisę, a potem spakować plecak lub walizkę i… ruszyć w drogę!

* Tekst powstał we współpracy z kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl. Pozwala on na porównanie kilkunastu propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Rankomat.pl ułatwia dopasowanie polisy do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych oraz umożliwia zakup polisy online.