Jak zaoszczędzić na wymarzone wakacje?

0
4
Rate this post

Któż z nas nie marzy o spędzeniu kilku dni relaksując się na słonecznej, czystej plaży i kąpiąc się
w przyjemnie chłodnym morzu? Urlop to czas, kiedy nie myślimy o pracy i uciekamy od codziennych problemów. Tylko jak zdobyć pieniądze na wakacyjny wyjazd?

 

Obecnie biura podróży prezentują szeroki wachlarz ofert wyjazdów wakacyjnych. Niemal każdy znajdzie coś dla siebie i to nie tylko pod względem kierunku wyjazdu ale również biorąc pod uwagę zasobność naszego portfela. Aby jednak nie stanąć przed problemem braku pieniędzy na wymarzony urlop, warto już wcześniej zastosować kilka rad, które w dłużej perspektywie pozwolą zaoszczędzić nam pieniądze.

Zweryfikuj swoje wydatki

Spisz na kartce, na co najwięcej wydajesz miesięcznie pieniędzy i zastanów się, które z nich możesz obniżyć, a z których możesz zrezygnować. Jeżeli co miesiąc kupujesz 5 par spodni, może warto obniżyć ich liczbę do 3? Olbrzymią część miesięcznych wydatków stanowią te związane z jedzeniem: jeżeli często jadasz w restauracjach – spróbuj to zmienić. Zacznij samemu przygotowywać posiłki w domu, a wyjścia do restauracji ogranicz do 1-2 w miesiącu.

Postaraj się także zaoszczędzić na takich rachunkach, jak energia czy usługi telekomunikacyjne. Zastanów się również, czy potrzebna jest ci comiesięczna wizyta u fryzjera. Pamiętaj, że za zaoszczędzone pieniądze czeka się wymarzony odpoczynek.

Oszczędzaj regularnie

Każdy ekspert od oszczędzania powie, że nie ma nic lepszego i efektywniejszego niż regularne odkładanie pieniędzy. Przeanalizuj więc swoje dochody i wyznacz sobie kwotę, jaką możesz co miesiąc odkładać
z przeznaczeniem na wakacje. Pamiętaj jednak, aby mierzyć siły na zamiary i nie ustalać sobie za dużej kwoty.

Może się bowiem okazać, że nie tylko będziemy mieli wówczas problem z comiesięcznym odkładaniem takiej sumy pieniędzy, ale również skutecznie nas to zniechęci do dalszego oszczędzania.

Złap dodatkową pracę

Szybciej uzbierasz pieniądze na wymarzony urlop, jeżeli postarasz się o dodatkowe zlecenia. Mogą to być prace związane z twoim doświadczeniem: dodatkowe rozliczanie faktur, nadgodziny w firmie, pisanie artykułów, jak i te zupełnie nie związane z twoim zawodem, jak np. wyprowadzanie psów czy mycie okien.

Zamiast prezentów poproś o wpłaty

Bardzo często na urodziny, imieniny i inne okazje otrzymujemy prezenty, z których nie jesteśmy do końca zadowoleni: kwiaty szybko więdną, od czekoladek tyjemy, a różne inne bibeloty zagracają nam pokoje i kurzą się na meblach.

 

W tym roku ogłoś więc znajomym i rodzinie, że nie przyjmujesz prezentów, ale prosisz ich o wpłatę pieniędzy, które mieliby na nie wydać na twoje konto. Zaznacz, że nie muszą to być wielkie kwoty, ale że odkładasz na wakacje i każda złotówka jest dla Ciebie cenna.

Korzystaj z okazji/wyprzedaży

Jeżeli planujesz kupić sobie w tym roku nowy wiosenny płaszcz lub chcesz wymienić telewizor, dywan, meble – zacznij szukać okazji i czekaj na wyprzedaże. Wówczas nie tylko kupisz potrzebną rzecz, ale również zaoszczędzisz na swoją wycieczkę.

Dodatkowo monitoruj i szukaj okazji na przecenach wakacyjnych wyjazdów w biurze podróży. Bardzo popularne oferty last minute to nawet kilkaset złotych oszczędności.  Dodatkowo w wielu biurach podróży możesz wcześniej trafić na procentowe obniżki lub złotowe rabaty.