Madryt: zabytki w okolicy

0
28
Rate this post

Hiszpańska stolica sama w sobie jest miejscem ciekawym. Wokół Madrytu jest jednak jeszcze więcej interesujących i intrygujących miejsc. Oto pięć z nich.

Od rzymskiego akweduktu, przez pałac inkwizycji, w którym pochowani są władcy Hiszpanii aż po mauzoleum generalissimusa Franco. Okolice Madrytu są wyjątkowo ciekawe nie tylko ze względów historycznych. Warto poświęcić kilka dni na obejrzenie przynajmniej niektórych tamtejszych zabytków.

Zamek Manzanares el Real

Leżący w mieście, które samo w sobie jest ciekawe (o tej samej nazwie) zamek Manzanares el Real znajduje się 55 km na północ od Madrytu. Architektonicznie zadziwiający – cały zbudowany z granitu, ozdobiony dziwnymi guzami jest też ciekawy wewnątrz. Znajdują się tam kolekcje arrasów, zbrój i mebli z różnych epok.

Wzgórza La Pedriza, na których leży zamek znane są z filmów: spaghetti westernów, romansów kastylijskich, ale też Spartakusa i El Cida.

Do miasteczka dostać się można samochodem, kierując się niemal na północ, drogą M-607, a potem M-608. Można wybrać także pociąg. Pociągi jeżdżą dość często, a podróż trwa od 2 h 10 min. do 2 h 45 min. Ceny biletów wahają się od 17 do 25 euro w jedną stronę.

Segovia

Godzinę drogi od Madrytu leży znane i stare miasto Segovia. Istniało już za czasów rzymskich – przybysze z półwyspu Apenińskiego pozostawili po sobie wielki akwedukt biegnący przez centrum. Co warto zobaczyć w Segovii?

Po pierwsze wspomniany akwedukt, jeden z niewielu tak dobrze zachowanych. Po drugie, tamtejszą fortecę – Alkazar zbudowaną w XI wieku i przebudowaną w stylu mudejar. Po trzecie, place i ulice miasta oraz tamtejsze pałace z Casa de Arias Davila na czele. I wreszcie po czwarte – katedrę – ostatnią gotycką zbudowaną w Hiszpanii.

Wejście do Alkazaru kosztuje 4,5 euro, bilet zniżkowy 3 euro. W każdy trzeci czwartek miesiąca można zwiedzać za darmo.

Do Segovii dojechać można z Madrytu autostradą A6, a następnie drogą AP61. Odległość to 90 km. Pociągi odjeżdżają w tym kierunku z dworca Chamartin niemal co godzinę, a bilet kosztuje (w obie strony) około 20 euro.

Escorial

W mieście położonym 45 km na północny zachód od Madrytu znajduj się monumentalny wręcz zespół klasztorno-pałacowy będący znakomitą ilustracją roli, jaką kościół odgrywał w Hiszpanii w przeszłości (znajdował się tam ośrodek badań nad kontrreformacją). Otoczony parkiem Escorial to must-see w Hiszpanii.

Sam pałac ma ponad 1250 drzwi, 2500 okien i 100 klatek schodowych  (oraz 16 km korytarzy). To jedna z największych tego rodzaju budowli w Europie. W Escorialu pochowani są władcy Hiszpanii od czasów Filipa II Habsburga. W pałacu znajduje się też kolekcja dzieł Tycjana, El Greco, Velazqueza i wielu innych.

Bilet do Escorialu kosztuje 8 euro (10 jeśli wybierzemy opcję z przewodnikiem). Ulgowy kosztuje 5 euro. Dojazd autostradą A6 zajmuje około godziny. Można tam także dojechać za 3 euro pociągiem z dworca Chamartin.

Dolina poległych

To wyjątkowo kontrowersyjne miejsce i właśnie dlatego należy je odwiedzić. Mauzoleum zbudowano na polecenie Franco. Miało uczcić ofiary wojny domowej (ale tylko jednej strony). W pracach brało udział 20 tysięcy więźniów politycznych. W ten sposób powstał, otwarty w 1959 roku budunek wraz z pomnikiem. Kamienny krzyż na wzgórzu, wysoki na 152 m widać z odległości 50 km. W mauzoleum spoczywają także szczątki Franco.

Miejsce leży około 50 km na północny zachód od Madrytu, niedaleko Escorialu. Wejściówka kosztuje 5 euro (ulgowa 2,5 euro).

Alcala de Henares

Jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, na liście UNESCO. Leży 30 km od Madrytu i znane jest min. jako miejsce urodzin Cervantesa. Oprócz niego w Alkali urodzili się także Ferdynand I i Katarzyna Aragońska.

W mieście warto obejrzeć stare miasto, muzeum Cervantesa oraz najstarszy funkcjonujący teatr w Europie. Dojazd: samochodem autostradą A2 34 km na wschód. Pociągiem regionalnym z dworca Chamartin za 6,2 euro w obie strony.