Nowości:

Wakacje w Grecji: Ateny!

Wakacje w Grecji: Ateny!

Warto dać Atenom szanse. To wyjątkowo ciekawe miasto, w którym jest co oglądać. Sprawdźcie, co konkretnie można tam zobaczyć.

Ateny to jedno z niewielu europejskich miast, które łączą w sobie świat współczesny ze Starożytnością. Stolica Grecji, będąca kolebka demokracji, a także europejskiej nauki i kultury przyciąga turystów chcących cofnąć się w czasie i spędzić wakacje w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Starym Kontynencie.

Zwiedzanie najważniejszych zabytków w Atenach powinno stać się obowiązkowym punktem naszych wczasów w Grecji. Czego więc absolutnie nie wolno pominąć?

Akropol

Znajdujące się na wysokim wzgórzu budowle znane są niemal na całym świecie. Monumentalne Propyleje – ogromny budynek bramy prowadzącej na Akropol wzniesiony był w czasach Peryklesa, czyli między 437 a 432 rokiem p.n.e. Chociaż budowli nie udało się dokończyć, stała się wzorem. Później wiele podobnych konstrukcji budowano na planie prostokąta.

Kojarzącym się z Atenami i najchętniej chyba odwiedzanym miejscem wycieczek będzie jednak Partenon, położony w centralnej części Akropolu. Mówi się, że budowla ozdobiona była przez Fidiasza, a sama świątynia poświęcona była bogini Ateny Partenos.

Na Akropolu nie sposób nie zachwycić się także innymi dziełami architektury antycznej – jońskiej świątyni Erechtejon wybudowanej na cześć mitycznego władcy Aten Erechtusa oraz Odeonu Herodesa Attyka, czyli niepowtarzalnego teatru muzycznego, w którym pomieścić mogło się 5 tysięcy widzów.

Latem Akropol zwiedzać można przez cały dzień (do 19.30). Zimą otwarty jest jednak tylko do 15. Bilety kosztują 12 euro (zniżkowe – 6 euro).

Teatr Dionizosa

Najstarsze fragmenty budowli powstałej na cześć boga wina, zabawy, aktorów i teatru pochodzą z VI wieku p.n.e. To w tym teatrze odbywały się słynne Dionizja i wystawiane były greckie komedie i tragedie tworzone przez takich twórców, jak Ajsychylos, Sofokles czy Eurypides.

Przebudowany w czasach rzymskich teatr służył jednak jeszcze bardziej krwawym przedstawieniom – walkom gladiatorów.

Forum rzymskie

Kontynuując swoją wycieczkę po Atenach warto zawędrować do północnych podnóży Akropolu, gdzie znajduje się dobrze zachowana ośmiokątna, marmurowa Wieża Wiatrów wybudowana w I wieku p.n.e. Wieża pełniła funkcję miejskiego zegara oraz wiatrowskazu.

Grecka Agora

Z kolei u północno-zachodnich podnóży wzgórza Akropol znajduje się Agora, która była najważniejszym punktem miasta. To ważne miejsce spotkań obywateli było centrum administracyjnym, kulturalnym, politycznym, handlowym i społecznym.

Nasza wycieczka obowiązkowo musi mieć w swoim planie zwiedzanie ruin portyku Zeusa, świątyni Hadesa oraz Hefajstosa czy Muzeum Agory.

Keramikos

Otoczona murami obronnymi najstarsza nekropolia Aten jest miejscem, gdzie już w XII wieku p.n.e. chowani byli Ateńczycy. I choć większość znalezionych w tym miejscy nagrobnych tablic wybitnych Ateńczyków przeniesiona została do Narodowego Muzeum Archeologicznego, to nie ulega wątpliwości, że miejsce to, otoczone zielenią, pozostaje nieco tajemnicze i sentymentalne.

Aby odwiedzić Keramikos i znajdujące się obok muzeum nie trzeba wiele – wystarczy 2 euro.

Wartych zobaczenia miejsc jest w Atenach naprawdę sporo, dlatego planując wycieczkę do stolicy Grecji trzeba przygotować się na intensywne zwiedzanie.

Poza wspomnianymi zabytkami na pewno nie wolno pominąć jeszcze kilku, wśród których wyróżnić można Gmach Parlamentu, stadion panatenajski, Olimpejon i Łuk Hadriana, Wzgórze Likavitos czy wspomniane wcześniej Narodowe Muzeum Archeologiczne. Jeśli podczas naszych greckich wakacji znajdziemy czas na zwiedzanie Aten, z pewnością nie będziemy żałowali podjętej decyzji!