Cypr – paszport

0
57
5/5 - (1 vote)

Cypr to kraj leżący na wyspie Cypr, która leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Należy do Unii Europejskiej od 2004 roku.

Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie informuje, że, aby wjechać do Cypru na okres do 90 dni, należy mieć odpowiedni dokument tożsamości, jakim w przypadku tego kraju jest paszport albo dowód osobisty. Na Cyprze paszport powinien być ważny przynajmniej do dnia wyjazdu z kraju. Wymagany jest też dokument uprawniający do przewozu dzieci i niemowląt i również jest to paszport lub dowód osobisty. Posiadając jeden z tych dwóch dokumentów, nie potrzeba nam na graniczy wizy.

Paszport na Cyprze

Podobnie jak w innych krajach, do których można wjechać na podstawie okazania paszportu (albo dowodu osobistego, bo Cypr paszport traktuje na równi z dowodem osobistym) ważny jest stan fizyczny dokumentu. Paszport nie powinien być zniszczony ani w żadnym stopniu nieczytelny. Wybieranie się za granice z uszkodzonym dokumentem zawsze jest ryzykowne, a nawet niepoważne. Wiadomo, że na granicy panują ostre przepisy, aby nie dopuścić do ataków czy nielegalnych przekroczeń granicy, dlatego dbałość oswój interes nie jest w gestii kontroli paszportowej, ale naszej.

Należy zadbać, aby w naszym dokumencie tożsamości znajdowało się aktualne zdjęcie, na którym będzie można nas rozpoznać. Wszelkie zamazania, nieczytelność mogą być potraktowane jako próba oszustwa, a chyba każdy wolałby tego uniknąć w tak stresującej i męczącej sytuacji jak przekraczanie granicy.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady

Od 2006 roku członkowie Unii Europejskiej oraz członkowie ich rodziny nie posiadający członkostwa w UE, mogą przekraczać granice Cypru tylko na podstawie posiadanego ważnego paszportu i mogą tam przebywać do trzech miesięcy bez konieczności przedstawiania innych dokumentów. Jest to przepis wprowadzony na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 roku.

Przepisy celne

Dozwolony jest wwóz i wywóz z Cypru nieograniczonej ilości waluty, pod warunkiem, że zostanie ona zadeklarowana na granicy. Jedynym obostrzeniem jest zakaz wywożenia z kraju towarów kupionych w północnej części Cypru (tej okupowanej przez Turcję), przekraczających 135 euro. Zbyt duża ilość towarów lub towary wyprodukowane prze firmy tureckie zakupione na północnym Cyprze podlegają konfiskacie. Podobnie jeśli chodzi o alkohol i papierosy. Dopuszczalna ich ilość to 1 l alkoholu i 2 paczki (40 sztuk) papierosów w bagażu turysty.

Waluta na Cyprze

Obecnie walutą obowiązującą na Cyprze, jak wynika z treści tego artykułu, jest euro cypryjskie. Wcześniej był to funt cypryjski. W 2008 roku, Cypr, który w 2004 roku dołączył do Unii Europejskiej, wstąpił do strefy euro.

Monety cypryjskiego euro mają trzy motywy: 1 i 2 euro przedstawiają 5000-letnią figurkę Idola z Pomos, monety 10 do 50 centów przedstawia okręt z Kyrenii, a monety od 1 do 5 centów przedstawiają cypryjskie zwierzęta narodowe muflony uchronione przed wyginięciem.

Warto na Cypr

Cypr jest nie tylko krajem bardzo pięknym, położonym w końcu na wyspie, ale i bardzo otwartym na turystów, dlatego warto skorzystać z możliwości i cieszyć się fantastycznym urlopem.

Źródło: https://kl-ostoja.pl/lodowka-clangula-hyemalis-tajemniczy-wedrowiec-arktycznych-wod.html