Dubrownik, gwiazda Chorwacji

0
23
Rate this post

Jedno z najpiękniejszych miejsc na świcie, perła Dalmacji, ozdoba Adriatyku i gwiazda Chorwacji – te wszystkie epitety dokładnie opisują Dubrownik. Miasto to wygląda jak przed wiekami. Jego starożytny rodowód, słowiański duch i wspaniała zabudowa zachwycają coraz to nowe rzesze turystów. Przyjrzyjmy się temu cudnemu miejscu nieco bliżej.

Zawiła historia

Na przestrzeni wieków Dubrownik uznawał zwierzchność wielu organizmów państwowych. Należał kolejno do Bizancjum, Wenecji, Chorwacji, Węgier i Wielkiej Porty. Od wieku XVI miasto cieszyło się niepodległością w ramach tak zwanej Republiki Dubrownickiej. Kres jej istnienia przyniosły dopiero wojska napoleońskie na początku XIX wieku. Historia Dubrownika rozpoczęła się w VII wieku kiedy to na ówczesnej wysepce Lausa (dzisiejsza nadmorska część Starego Miasta) uchodźcy z Epidaurum założyli osadę nazwaną Ragusium. Od niej to pochodzi włoska i dalmatyńska nazwa miasta Ragusa. Naprzeciw na lądzie Słowianie założyli własną osadę – Dubrovnik. Ponieważ żyli w zgodzie i to współżycie przynosiło dochody postanowili połączyć oba organizmy miejskie. Doszło do tego w wieku XII. Od tego czasu Dubrownik pierwotnie romański ulegał stopniowej slawizacji, której finał nastał w wieku XV.

Miejscowe specjały

Miejscowa kuchnia z racji położenia Dubrownika nad morzem Adriatyckim jest nierozerwalnie związana z morzem. Do specjałów należą między innymi dalmatyńska sałatka z ośmiornicy, czarne risotto oraz grillowane sardynki. Niemal wszystko przyprawiane jest oliwą z oliwek co jest podstawą w kuchni śródziemnomorskiej. W Dubrowniku serwują również świetne desery. Najsłynniejszy to Rozata, to schłodzony gęsty krem z jajek, mąki i mleka, który podaje się polany syropem karmelowym. Do innych należą między innymi Kotonjata (rodzaj puddingu z pigwy). Również alkohole są wizytówką Dubrownika. Dostaniemy na miejscu znaną i lubianą grappę z dodatkiem anyżu.

Atrakcje turystyczne

Dzisiejszy Dubrownik zamieszkuje około 43 tysiące mieszkańców. Miasto otaczają dwukilometrowe mury miejskie. Wraz z licznymi basztami są wielką gratką dla turystów. Powstawały one na przestrzeni wieków – od XII do XVII. Stare Miasto (Stari Grad) to największa atrakcja turystyczna Dubrownika. Świadczy o tym wpisanie jego na listę UNCESCO w 1979 roku. Główna ulica Stradun powstała na miejscu dawnego przesmyku rozpościerającego się onegdaj pomiędzy wyspą a lądem stałym – to jeden z podstawowych celów turystów. Wśród innych atrakcji należy wymienić Małą i Wielką Studnię Onofria (z 16 rzeźbami), barokowy Kościół świętego Błażeja, Kolumna Rolanda, najstarsza w Europie apteka z 1317 roku oraz Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który zdobi tryptyk Tycjana – Wniebowzięcie NMP. Ciekawą historię ma położona 600 metrów od starówki wyspa Lokrum. Znajdują się na niej ruiny klasztoru Benedyktynów, ogród botaniczny powstały z ogrodów arcyksiążęcych oraz francuski Fort Royal. Ten skrawek ziemi nosi miano ziemi przeklętej. A wszystko rozpoczęło się od wypędzenia benedyktynów przez władze Dubrownika w XVI wieku. Na odchodne mnisi przeklęli każdego następnego właściciela wyspy i ci o dziwo umierali…

Dubrownik to także miejsce tętniące kulturą. Szereg muzeów przyciąga liczne grupy turystów przez cały rok. Jednak to właśnie latem od czerwca do sierpnia odbywa się Letni Festiwal w Dubrowniku. Impreza rangi ogólnokrajowej i międzynarodowej oraz jedna z największych tego typu na świecie. Jest to szereg przedstawień teatralnych, baletowych, operowych oraz koncertów symfonicznych i imprez folklorystycznych. Wydarzenie te mają miejsce pośród zabytków Starego Miasta (kościoły i pałace) co dodaje całości niesamowitego klimatu. Twierdza Lovrijenac przeistacza się w olbrzymią scenę. Wszystko to jest okraszone ulicznymi teatrami i występami performerów.

Zakwaterowanie w Dubrowniku

Zakwaterowanie w Dubrowniku nie należy do prostych spraw. Oczywiście istnieje potężna baza hotelowa (Royal Princess Hotel, Hotel Kazbek, Hiltron Imperial Dubrovnik i wiele innych) jednak ceny mogą stanowić problem dla części turystów. Wysiadając czy to na przystani promowej czy dworcu autobusowym spotkamy szereg osób oferujących noclegi, warto zainteresować się ich ofertą. Ciekawym rozwiązaniem jest kamping Solitudo położony około 10 minut jazdy samochodem od starówki. Im dalej od centrum tym taniej – to jest podstawowa zasada. Informacja istotna dla posiadaczy aut. Znalezienie wolnego miejsca w ciasnych uliczkach położonych w centrum graniczy z cudem. Parkingi są drogi, zatem lepszym rozwiązaniem jest pozostawić pojazd poza murami miejskimi i przejść pozostałą drogę piechotą.

Jak prawie każde miasto śródziemnomorskie, Dubrownik żyje przede wszystkim po zmierzchu. Za dnia odwiedzamy wspaniałe plaże, urokliwe zatoczki oraz relaksujemy się uprawiając sporty wodne, a z kolei po zmroku ruszamy gromadnie na podbój restauracji, knajp i dyskotek. Znajdziemy tutaj szereg klubów i lokali gdzie miłośnicy biesiady i tańców znajdą to czego szukają. Warto tutaj wspomnieć sławny bar Trubadur, w którym organizuje się wieczory jazzowe. Ściągają one wielu sławnych artystów z całego świata.