Na wyspach Faroe znajduje się najwyższy na północnej półkuli klif. Wspaniałe wybrzeże klifowe można podziwiać także na Islandii i w północnej Francji. Z kolei w Portugalii, na przylądku St. Vincent można obserwować strome, pionowe skały wyrastające wprost z morza.
Kiedy bowiem linia brzegowa jest na całej swej długości zbudowana z tego samego rodzaju skały, uderzające w nią fale powodują erozję i tworzą fantastyczne kształty wysokiego brzegu. Jeśli natomiast klif powstał ze skały, która nie jest wyjątkowo twarda, nie jest on w stanie wytrzymać naporu fal. W krótkim czasie morze wypłukuje w skale jaskinie. Niektóre mogą mieć znaczne rozmiary. Z czasem sklepienie jaskini zawala się. Rumowisko jest rozbijane przez silne fale zimowych sztormów. Kamienie są rzucane przez fale na kolejne ściany jaskiń i proces erozji zaczyna się od początku.
Wybrzeże klifowe może tworzyć się setki lat, ale czasem proces ten przebiega niezwykle szybko. Na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii w wyniku erozji co roku linia brzegowa cofa się o kilkanaście metrów w głąb lądu. Najbardziej znany taki przypadek ma miejsce w Dunwich we wschodniej Anglii.
Warto odwiedzić te miejsca, ponieważ widok ukształtowanego w ten sposób brzegu klifowego jest zachwycający.
Źródło: https://www.colina.pl/najczestsze-przyczyny-awarii-samochodow-i-jak-ich-unikac