Co zabrać do Turcji?

0
60
Rate this post

Za każdym razem, gdy wyjeżdżamy na urlop zastanawiamy się co powinniśmy ze sobą zabrać i czy na pewno uda nam się spakować tak, by nie przekroczyć dopuszczalnej wagi bagażu. Wszak bagaż podstawowy nie może być cięższy niż 20 kg, a bagaż podręczny nie może zwracać na siebie uwagi z powodu swoich wielkich gabarytów.

Na urlop w Turcji musimy zabrać ze sobą…

paszport i wizę, wydrukowaną wcześniej z portalu E-visa. W czasie podróży wystarczy nam niewielka gotówka – około 100 zł na drobiazgi na lotnisku i około 100 dolarów (USD) lub 100 euro (EUR) na pierwsze wydatki po przylocie do Turcji. Na miejscu bez problemu można wymieniać walutę na liry tureckie (TRY), a bankomaty, jak wszędzie, umożliwiają pobieranie gotówki.

Do bagażu podręcznego…

warto zapakować cenne rzeczy takie jak aparat fotograficzny, kamerę czy też laptop, jeśli będzie nam potrzebny na miejscu. Mamy wtedy pewność, że te przedmioty dotrą na miejsce przeznaczenia w całości i nikt nie będzie rzucać nimi przy przeładunku bagażu. Na pokład samolotu nie wnosimy żadnych kosmetyków, płynów ani ostrych przedmiotów. Nawet tak drobne akcesoria kosmetyczne, jak pilniczki do paznokci czy cążki, powinny znaleźć się w bagażu głównym. Przy odprawie granicznej, w czasie prześwietlania naszego bagażu podręcznego, służby celne i tak to zauważą, i nie pozwolą nam zabrać tego do samolotu.

Bagaż podstawowy…

to oczywiście głównie bielizna i ubrania, kosmetyki. Trzeba też zdać sobie sprawę, że Turcja to kraj tanich sukienek, bluzeczek czy koszul . Warto się zastanowić już przed wyjazdem, czy na miejscu nie będziemy chcieli kupić sobie nowych ubrań. W takiej sytuacji nie wypełniajmy szczelnie całej walizki, zostawmy tam wolną przestrzeń na to co kupimy w Turcji.

W czasie urlopu na pewno przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz dobre kremy i balsamy z filtrami UV. Trzeba też zabrać ze sobą okularki do pływania. Wody morskie okalające Turcję są bardzo słone, co jest powodem mocnego szczypania w oczy. Warto też mieć ze sobą specjalne obuwie do wody, ponieważ zdecydowana większość plaż to plaże żwirowe, a dno morza często jest kamieniste.

W hotelu może nam się przydać mały czajnik elektryczny i odrobina herbaty czy kawy na początek. Tylko odrobina, dlatego że Turcja słynie z dobrej tureckiej herbaty i kawy, a ceny obu produktów są niewielkie. Jeżeli ktoś stale zażywa lekarstwa to powinien je zabrać. Natomiast wszyscy ci, którzy potrzebują leków doraźnie, nie muszą się martwić. W Turcji można kupić praktycznie wszystkie medykamenty bez recepty i często ich ceny są niższe niż w Polsce.

Słowa opisujące artykuł: co zabrać ze sobą do Trucji, co za brać do Turcji, Turcja co za brać