Ceny w Maroku

0
79
Rate this post

Planując spędzanie wakacji w Maroku, trzeba przygotować się wcześniej na wszelkiego rodzaju wydatki. Wydatków na wakacjach nie sposób się ustrzec. Są to wydatki drobne, takie jak opłacenie baru, toalety czy budki telefonicznej, ale i większe, na przykład opłacenie miejsca noclegowego albo transportu. Przejrzenie Internetu może przynieść wiele korzyści, ponieważ tam roi się od porad osób, które już zakosztowały wakacyjnych przygód w miejscu, do którego sami się wybieramy.

Ceny artykułów spożywczych

Podstawową rzeczą, którą będziemy kupować podczas pobytu w Maroku, jest pożywienie, a zatem artykuły spożywcze.

Artykuły spożywcze najlepiej kupować w sieci supermarketów marokańskich Marjane. Tam ceny są realne i nie zostaniemy naciągnięci na wydanie większej ilości pieniędzy. Zwykle u prywatnych sprzedawców, na targach czy w sklepikach znajdujących się pod hotelami ceny zmieniają się w zależności od podejścia sprzedawcy  w danej chwili. Jeden artykuł może więc mieć określoną różną cenę w ciągu jednego dnia. To charakterystyczne dla Maroka i może faktycznie i to należy przeżyć, aby zdobyć doświadczenie, ale, jeśli można tego uniknąć, to pewnie każdy turysta skorzysta z porad doświadczonych poprzedników.

Targowanie się wyjdzie na dobre

Znając sytuację cen w Maroku związaną z płaceniem należności za zakupy artykułów spożywczych, można przyjąć strategię targowania się, aby wyjść na zakupach dobrze i nic nie stracić.

Lepiej nie sugerować się cenami umieszczonymi na produktach, ponieważ mogą kilkakrotnie przewyższać wartość rzeczywistą towaru, ani też odpowiedziami sprzedawców dotyczących cen, ponieważ mogą one być wymyślane naprędce i nie odpowiadać prawdziwej wartości upatrzonego artykułu.

Najlepiej postarać się samemu oszacować cenę, nieco ją pomniejszyć i podać sprzedawcy jako możliwą do rozpoczęcia targowania. Wówczas być może zapłacimy faktyczną cenę za produkt i nie będziemy stratni.

Transport w Maroku

Jeśli chodzi o te ceny w Maroku, które dotyczą transportu, to ich wysokość zależy od środku transportu, jaki się wybierze. Najbardziej popularnym środkiem transportu w Maroku jest pociąg ONCF, autobus Supratour i CTM, autobusy prywatne i taksówki.

Ceny za pociąg są podobne w przeliczeniu do tych w Polsce. Najprawdopodobniej nie można spotkać się nigdzie z ulgami na przykład dla studentów.

Sytuacja z autobusami wygląda tak, że przewoźnicy prywatni mają niższe ceny i lepsze warunki przewozu, ale próbują sobie to odbijać poprzez pobieranie wysokich opłat za przewóz bagażu w luku bagażowym. To jednak można im wyperswadować i postawić na sowim: albo zapłacić najniższą stawkę, albo zabrać bagaż ze sobą do środka autobusu.

W taksówkach spotkać można taksówkarzy-naciągaczy, dlatego warto wiedzieć, że standardowo przejazd taksówką w Maroku to koszt 5-15 MAD i nie dać się an ciągnąc na więcej.

Jeśli ktoś nie wierzy w żaden z tych środków transportu, to może wynająć własny samochód i podróżować nim samodzielnie, generując koszty według swoich możliwości.

Przygotowanie do podróży zawsze w cenie

Wakacje to nigdy nie jest bezpłatna przyjemność, ale znając podstawowe zasady, którymi kierują się Marokańczycy, można spędzić udany urlop, nie tracąc przy tym niepotrzebnie pieniędzy. Warto włożyć trochę czasu i wysiłku przed podrożą, aby przygotować się na wszystkie ewentualności podczas wypoczynku.