Ile kosztują noclegi w Rzymie?

0
50
Rate this post

Dwie osoby muszą zapłacić za pobyt w rzymskim hotelu średnio 623 zł. W hostelu tylko 280 zł. Ile dokładnie kosztują noclegi w Rzymie? Sprawdziliśmy!

Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za nocleg w Rzymie. Korzystając z dwóch znanych serwisów rezerwacyjnych przyjrzeliśmy się cenom w ponad 1,4 tys. hoteli i hosteli obowiązującym w pierwszy weekend października 2014 roku.

Sprawdzaliśmy ceny dla dwóch osób, w pokoju dwuosobowym. Pod uwagę braliśmy wszystkie zniżki i promocje. Nie unikaliśmy najdroższych hoteli, ale i najtańszych schronisk, w których śpi się w wieloosobowych salach. W efekcie możemy powiedzieć, że wiemy.

Konkretnie zatem.

Za nocleg w najdroższym hotelu w Rzymie trzeba zapłacić aż 6 tys. zł. Miejsce jest nie byle jakie – apartament prezydencki w pensjonacie położonym przy Via del Corso z widokiem na Watykan. Wyposażenie to m.in. meble z epoki ale i obraz malarza Pietro Badrellino. Ogólnie – klasa sama w sobie. Raczej nie będzie nam dane tam nocować. Ani nikomu, kogo znamy.

Podobnych miejsc jest w Rzymie sporo. Łącznie hoteli, w których ceny za nocleg przekraczają tysiąc złotych jest tam ponad sto. W jednej czwartej (z ponad 1,4 tys.) przypadków za pokój dla dwóch osób na jedną noc trzeba dać ponad 693 zł.

Średnia cena noclegu dla dwóch osób w hotelu to w Rzymie 693 zł.

Drogo? Pewnie, że drogo.

Średnia cena noclegu w rzymskim hotelu to 623 zł (dla dwóch osób). Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, widać że ciągną ją w górę najdroższe apartamenty. Połowa pokoi dostępna jest w cenie niższej niż 500 zł za noc. To wciąż dużo, jednak mówimy o jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata.

Tylko jedna na cztery oferty jest niższa tańsza 375 zł za noc. Najtańsze hotele proponują noclegi za 200-300 zł za pokój dwuosobowy. Trzeba jednak pamiętać, że warunki mogą być w nich dość spartańskie, a położenie dalekie od centrum.

Najniższa cena za nocleg w hotelu, jaką udało się nam znaleźć, to 190 zł. Obiekt położony jest na południu miasta, jakieś 7 km w linii prostej od Via del Corso. Podróż metrem (stacja Marconi znajduje się 300 m obok) trwa pół godziny.

Na szczęście obok hoteli są hostele.

Tu ceny są znacznie niższe. Średnia wynosi 139 zł za noc (za jedną osobę). Trzeba jednak pamiętać, że oznacza to konieczność nocowania w dużym wspólnym pokoju dla sześciu czy dziesięciu osób (dormitorium). Pytanie, czy w mieście takim, jak Rzym, gdzie tyle dzieje się na zewnątrz, ma to aż takie znaczenie?

W hostelu za miejsce w dormitorium trzeba w Rzymie zapłacić przeciętnie 139 zł.

Tylko w jednej czwartej przypadków za noc w rzymskim hostelu trzeba zapłacić więcej niż 160 zł. 25 proc. noclegów kosztuje mniej niż 109 zł. Najniższa cena, jaką udało się nam odnotować, to 40 zł za noc za osobę. Prawie darmo.

Co z tego wynika?

Jak łatwo policzyć, w zależności od preferencji i wytrzymałości, za krótki, pięciodniowy pobyt w Rzymie dwie osoby muszą zapłacić przeciętnie 2,5 tys. zł w hotelu lub 1,4 tys. zł.

Sporo, jednak to i tak dopiero początek wydatków. Do Rzymu trzeba się jakoś dostać a na miejscu opłacić bilety wstępu (do Muzeów Watykańskich wejściówka kosztuje 16 euro czyli około 65-70 zł) czy kupić coś do jedzenia (o cenach żywności już pisaliśmy). Wakacje w Rzymie nie będą więc tanie – na szczęście znając ceny, można się do tego przygotować mentalnie.