Wyspa Nissiros

0
60
Rate this post

Niesamowite formy i kolory, zakątek pełen ciszy i spokoju. Jakie tajemnice skrywa w sobie Nissiros?

Położenie

Nissiros jest niewielką wulkaniczną wyspą położoną na Morzu Egejskim, między wyspą Kos a Tilos. Jej powierzchnia to zaledwie 50.06 km2, przy średnicy długości 8 km. Wyspę zamieszkuje 1 008 mieszkańców. Żwirowe plaże, kilometrowe urwiska skutecznie ograniczają napływ turystów, jednakże przyciągają tych, którzy lubią obcować z przyrodą. Główną atrakcją, prócz ciekawych formacji geologicznych są kratery wulkaniczne, usytuowane pośrodku wyspy, ich powierzchnia ma pustynny krajobraz pozbawiony roślinności. Do wulkanu dostaniemy się autobusem, który kursuje o nie regularnych porach. Niewielką grupkę turystów przyciągają również źródła wód geotermalnych w Pantelidi. Na wyspie znajduje się pięć miast, z których największe to Mandraki i Palli.

Noclegi

Zakwaterowanie na wyspie nie powinno stanowić problemu. Przykładowo doba w szczycie sezonu w Hotelu Romantzo to koszt 35,00€, pokój dla dwóch osób – 45,00€, śniadanie jest wliczone w cenę. W Porfyris Hotel, cenny są nieznacznie wyższe i oscylują w granicach 50,00€,

Promy

Na Nissiros nie ma lotniska, najbliższe znajduje się na sąsiedniej wyspie Kos. Do Mandraki kursują liczne promy z Leros, Tilos i Kos. Rejs z Kos trwa około godziny, to wydatek rzędu 10,00€ w jedną stronę.

Atrakcje turystyczne

Będąc w Mandraki, stolicy i głównym porcie Nissiros, warto zobaczyć:

  • Monastyr Panagia Spiliani – klasztor obronny wzniesiony nad urwiskiem.
  • Mury mykeńskiej cytadeli – Paleokastro
  • Muzeum sakralne

Na wyspie możemy wynająć samochód, skuter bądź quada. W Palli znajduje się wypożyczalnia – Eagle’s Nest Car&Bike Rental, w sprawie dostępności pojazdów należy kontaktować się telefoniczne.

Plaże na Nissiros nie rozpieszczają turystów. Pachia Ammos to jedna z nielicznych plaż piaszczystych, na północnym wybrzeżu wyspy. W większości przypadków dominują plaże żwirowe, przy wysokich falach wypoczynek na nich jest niemożliwy.

Aktywność wulkaniczna

W głębi wyspy znajdują się górzyste tereny, wśród których możemy natrafić na łaźnie parowe. Wydobywająca się z głębi wulkanu para stanowi dodatkową atrakcję dla turystów.

Kratery wulkaniczne na wyspie osiągają nawet 30 metrów głębokości, wśród nich najpopularniejszy jest wulkan Stefana, zwany także  „Zielonym wulkanem”. Wyspa jest jedynym czynnym (uśpionym) wulkanem w rejonie Morza Egejskiego, znajduje się tutaj granica płyt euroazjatyckiej i afrykańskiej, ostatnia aktywność miała miejsce w 1933 roku.

Nissiros jest ciekawym kandydatem na letni wypoczynek dla osób, które unikają tłumów i cenią sobie ciszę i spokój. Wyspa ta nie jest jeszcze zdominowana przez turystykę, a jej dziewiczy charakter stanowi dodatkowy atut, dla wszystkich miłośników obcowania z naturą.