Georgia i Idaho

0
152
4/5 - (1 vote)

Georgia jest to stan położony na południowo wschodnich terenach Stanów Zjednoczonych. Jest to stan uważany za największy stan na wschód od Missisipi. Od północy jego sąsiadem jest Tennessee. Natomiast od wschodu granicę jego wyznacza stan Południowej Karoliny oraz Ocean Atlantycki. Stan Floryda graniczy z nim od strony południowej. Natomiast od strony zachodniej z Alabamą. Na ukształtowanie terenu mają duży wpływ góry Appalachy na których leży północna część stanu. Reszta terenu patrząc na północ od gór leży na płaskowyżu Piemont. Przechodzi on późnie w Nizinę Nadbrzeżną która charakteryzuje się pofałdowaną budową terenu. Stan Georgia charakteryzuje się klimatem morskim jak i tropikalny. W porze zimowej największy wpływ ma klimat kontynentalny.

Największą rzeką biegnąca przez stan jest Flint. Na cały stan składa się aż 159 hrabstw. Z czego największe nazywa się Fulton. W stanie Georgia znajduje się 53 parki stanowe. Do pięciu największych miast zalicza się: Atlanta, Columbus, Savannah, Macon, Athens-Clarke County. Najbardziej rozwiniętą gałęzią gospodarczą w tym stanie jest przemysły wydobywczy. Wydobywa się tutaj między innymi: boksyty, kaoliny oraz kamień. Inny mniejszymi gałęziami przemysłowymi są: przemysł papierniczy, przemysł tekstylny, przemysł spożywczy oraz przetwórczy, przemysł turystyczny. Najczęściej spotykanymi uprawami spotykanymi w tych stanach są: uprawy kukurydzy, bawełniany, soi oraz brzoskwiń. Farmerzy w tamtym rejonie zajmują się również hodowlą drobiu.

Stan Idaho jest położony w północno zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Zachodnia granice tego stanu wyznacza Waszyngton oraz Oregon. Nevada i Utah jest jej granica od strony południowej. Wschodnimi sąsiadami stanu są: stan Montana oraz Wyoming. Natomiast od północy jest ona ograniczona poprzez granicę Kanady. Góry Skaliste zajmują północną jak i centralną cześć stanu. Na południu teren ukształtowany jest w sposób nizinny. Jest tak za sprawą doliny rzeki Snake. Stan ten charakteryzuje się klimatem kontynentalnym z wpływani morskimi. Do największych rzek płynących przez ten stan należą: Snake, Clearwater oraz Salmon. Cały stan składa się z 45 hrabstw. Jako największe hrabstwo uważa się Owyhee. Posiada on dość duża liczbę parków stanowych bo aż 29.

Źródło: https://redsms.pl/15-sposobow-na-oszczedzanie-baterii-w-smartfonie/