Meryland, Massachusetts i Michigan

0
31
Rate this post

Meryland leży on na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Należy on do trzynastu stanów które wchodziły w pierwotny skład USA. Graniczy on od południa z Wirginią oraz Wirginią Zachodnią. Natomiast jego wschodnim sąsiadem jest stan Delaware. Pensylwania stanowi jego północną granicę. Stan ten jest podzielony na dwie części poprzez Zatokę Chesapeake. Wschodnia część ma ukształtowanie terenu nizinne. Natomiast część zachodnia charakteryzuje się ukształtowaniem terenu wyżynnym. Pierzchania całkowita stanu wynosi 32 133 kilometrów kwadratowych z czego 25 314 kilometrów kwadratowych stanowi teren lądowy. Pozostały teren kształtują tereny wodne. Najwyższym punktem w całym stanie jest szczyt Hoye Crest który znajduje się na wysokości 1024 m nad poziomem morza.

Największymi rzekami płynącymi przez ten stan są: rzeka Patapsco, Potomak jak i rzeka Susquehanna. Na terenie całego stanu możemy spotkać 45 parki stanowe. Klimat jakim cechuje się ten teren jest podzwrotnikowy morski na wybrzeżu oraz tropikalno umiarkowany w pozostałej części lądu. Farmerzy na tych terenach zajmują się uprawą kukurydzy, soi jaki i roślin szklarnianych. Najbardziej w tych rejonach kraju rozwinął się przemysł elektrotechniczny, elektroniczny, spożywczy czy też chemiczny.

Massachusetts jest to stan znajdujący się na północno wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego granice na północy wyznacza stan New Hampshire. Na zachodzie jego sąsiadem jest stan Nowy Jork. Natomiast południowe granice wytycza stan Connecticut oraz Rhode Island. Na zachodzie cechuje go wyżynno górskie ukształtowanie terenu. Natomiast na wybrzeżu przeważają niziny. Stan ten posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową.

Najczęściej uprawiane są: warzywa oraz żurawina, a hoduje się głownie tutaj konie. Przemysł rozwinął się w kierunku: przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego, maszynowego oraz poligraficznego.

Michigan jest stanem leżącym w Środkowo Północnej części Stanów Zjednoczonych. W skład stanu Michigan wchodzą dwa półwyspy. Pół wyspy te nazywają się półwysep Dolny który posiada większe zaludnienie oaz powierzchnię oraz półwysep Górny. Oba te półwyspy są oddzielone od siebie Cieśniną Mackinac. Łączy on jezioro Huron z jeziorem Michigan co stanowi bardzo ważny element dla turystyki oraz zasobów naturalnych. Na terenie całego stanu położone są liczne parki Narodowe. Całkowita powierzchnia lądowa wynosi ponad 150 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to największy stan na wschód od rzeki Missisipi.