5 sposobów na tanie zwiedzanie Berlina

0
181
Rate this post

Szukacie sposobów na tanie zwiedzanie Berlina? By dobrze zorganizować pobyt w stolicy Niemiec, trzeba poświęcić chwilę na przygotowanie się do wyjazdu. Odpowiednio ułożony plan wycieczki sprawi, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą sumę, nie rezygnując tym samym z odwiedzenia największych atrakcji Berlina.

W tak dużych metropoliach jak Berlin dla turystów ważne są dnie sprawy: komunikacja miejska oraz atrakcje. Oto nasza lista TOP 5 darmowych atrakcji Berlina wraz z listą 5 pomysłów na tanie poruszanie się po mieście!

Sprawdź darmowe atrakcje Berlina!

1. W poniedziałek… zaplanuj wizytę w Reichstagu

Reichstag, czyli siedziba niemieckiego parlamentu, powinna znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia wszystkich, którzy do Berlina przyjeżdżają choćby na chwilę. Przeszklona kopuła wraz z tarasem widokowym, z którego podziwiać można panoramę miasta, otwarta jest dla zwiedzających, a wstęp jest tu darmowy. Zaprojektowana przez światowej sławy brytyjskiego architekta Normana Fostera stanowi jeden z symboli stolicy Niemiec.

Co należy zrobić, by móc odwiedzić Reichstag? Wejście dla turystów jest bezpłatne, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja, której należy dokonać za pośrednictwem internetu. Kopuła otwarta jest od 8:00 do 24:00, ale ostatnie darmowe wejście przewidziano na godzinę 22:00. Osoby, które nie dokonały wcześniejszej rezerwacji, mogą udać się do Biura dla odwiedzających przy Scheidemannstraße. Liczba osób, które mogą przebywać w kopule jest jednak ograniczona, więc nie ma gwarancji, iż bez wcześniejszej rezerwacji, uda się nam wejść do środka.

2. We wtorek… posłuchaj Berlińskich Filharmoników

Przebywając w Berlinie we wtorek, koniecznie należy skorzystać z darmowej wizyty w filharmonii. Co tydzień we wtorki o godzinie 13:00 w holu Filharmonii Berlińskiej organizowane są darmowe koncerty. Wydarzenie otwarte jest dla każdego, ale organizatorzy zastrzegają, że limit osób, które mogą uczestniczyć w koncercie to 1500 osób. Ponieważ cieszą się one dużym zainteresowaniem, warto pojawić się na miejscu nieco wcześniej. Koncerty trwają od 40 do 50 minut i stanowią dużą atrakcję nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców Berlina.

Filharmonia mieści się przy Herbert-von-Karajan-Str. 1 i można tu dojechać np. autobusem nr 200. Oczywiście ta darmowa atrakcja Berlina cieszy się dużą popularnością, gdyż posłuchanie Berlińskich Filharmoników na żywo to nie lada gratka nie tylko dla koneserów!

3. W środę… wybierz się na darmową wycieczkę po mieście

Jeśli tylko dysponujemy kilkoma godzinami wolnego czasu… darmowe oprowadzanie po największych atrakcjach Berlina to coś, z czego koniecznie należy skorzystać! Najważniejsze atrakcje, wyjątkowe miejsca, odrobina historii oraz miejskie legendy wraz z komentarzem przewodników-pasjonatów – wszystko to czeka na tych, którzy zdecydują się na darmowe zwiedzanie Berlina. Zazwyczaj oprowadzanie trwa około 3 godzin i obejmuje największe berlińskie atrakcje w tym Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Checkpoint Charlie, Mur Berliński oraz Katedrę Berlińską.

By wybrać się na darmowe zwiedzanie Berlina, można dołączyć do jednej z 3 organizowanych grup. Zwiedzanie rozpoczyna się codziennie o 10:30, 12:30 oraz 14:00. Miejscem spotkania jest Alexanderplatz, a dokładnie Otto-Braun-Straße 65.

4. W czwartek… zobacz pozostałości Muru Berlińskiego

Berlin to miasto o niezwykłej historii, dlatego podczas wizyty warto również zdecydować się na odwiedzenie atrakcji związanych z przeszłością tego miejsca. Można na przykład wybrać się w okolice dworca kolejowego Berlin Ostbahnhof, by podziwiać East Side Gallery. Obrazy stworzone przez artystów z całego świata na oryginalnych płytach Muru Berlińskiego znane są większości turystów, ale zobaczenie ich na własne oczy daje odwiedzającym możliwość wyobrażenia sobie, jak jeszcze niedawno wyglądało życie w Berlinie. Spacer wzdłuż East Side Gallery polecamy oczywiście szczególnie wtedy, gdy dopisuje pogoda!

Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o historii Muru Berlińskiego, powinni udać się na Bernauer Straße 111 (tramwaj M10), gdzie znajduje się jedna z większych darmowych atrakcji Berlina. Jest nią zachowany pas oryginalnego muru wraz z zasiekami i wieżyczką strażniczą. Tuż obok przygotowano niezwykle ciekawą wystawę zdjęć wraz ze szczegółami dotyczącymi historii Muru. Znajdujące się nieopodal muzeum, poświęcone tej tematyce, otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp do muzeum również jest bezpłatny.

Decydując się na dojazd na Bernauer Straße kolejką miejską S-bahn, należy wysiąść na przystanku Nordbahnhof. W podziemnym holu tej stacji warto obejrzeć ciekawą wystawę zdjęć ilustrujących funkcjonowanie berlińskiego metra podczas podziału miasta na Berlin Wschodni oraz Berlin Zachodni. Na fotografiach przedstawieni są pilnujący peronów żołnierze czy tzw. stacje widma!

5. W weekend… zdecyduj się na zakupy na targu

Mieszkańcy Berlina uwielbiają targi. Weekendowa wizyta na jednym z nich należy do stałych atrakcji każdego tygodnia. W piątek warto zdecydować się na zakupy na tureckim targu, który organizowany jest przy Maybachufer. Dostaniemy tu nie tylko charakterystyczne przyprawy, ale przeróżne specjały, świeże owoce i warzywa. Targ otwarty jest od 11:00 do 18:30 i stanowi miejsce spotkań zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Dojedziemy tu linią berlińskiego metra U8 (przystanek Schönleinstraße) oraz U1 (przystanek Kottbusser Tor).

Planując weekendowe zakupy, miejscem, do którego trzeba zajrzeć, jest też Boxhagener Platz. Niewielki targ odbywa się w dzielnicy Friedrichshain, przy Boxhagener Str. 1. Jest on otwarty od 10:00 do 18:00. W soboty plac zarezerwowany jest dla lokalnych producentów żywności, natomiast w niedziele stragany pełne są staroci, ubrań, nietuzinkowych pamiątek z Berlina czy rękodzieła. Boxhagener Platz to miejsce, które cieszy się bardzo dużą popularnością pośród okolicznych mieszkańców. Niewielki park jest też dobrym wyborem na weekendowy piknik. Dojedziemy tu linią metra U5, przystanek Samariterstr.

Kultowym berlińskim targiem jest ten organizowany w każdą niedzielę w Mauerpark. Niezwykle popularny wśród turystów stanowi jedną z większych atrakcji Berlina. Jeśli to więc nasza pierwsza wizyta w stolicy Niemiec, zdecydowanie warto pojawić się i tu! Targ organizowany jest przy Bernauer Straße 63-64. Dojazd tramwajem M10 lub metrem U8, przystanek Bernauer Straße.

Korzystaj z komunikacji miejskiej w Berlinie!

Berlin ze swoją rozbudowaną siecią transportu publicznego jest jedną ze stolic, w których bardzo łatwo się odnaleźć. Zwiedzanie Berlina należy tym samym do łatwych i przyjemnych. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są tu nie tylko autobusy i tramwaje, ale również metro i miejska kolej S-Bahn.

Dodatkowo oferowane w Berlinie bilety czasowe, w ramach których dostępny jest transport miejski oraz szereg atrakcji, zniżek i ofert specjalnych, stanowią nie lada gratkę dla wszystkich szukających oszczędności, umożliwiając naprawdę tanie zwiedzanie Berlina!

Przed dokonaniem wyboru i zakupu jednej z kart, warto zwrócić uwagę na to, że niektórzy operatorzy oferują bilety na strefy A i B lub strefy A, B oraz C. Oznacza to, że karta A i B umożliwia dojazd do oddalonych od centrum dzielnic, jak choćby Spandau czy Wannsee. Droższe oferty obejmują natomiast obszar A, B oraz C, co daje możliwość bezpłatnej podróży również do Poczdamu.

1. Berlin WelcomeCard

Berlin WelcomeCard to karta upoważniająca do korzystania z transportu miejskiego bez ograniczeń i oferująca zniżki w wysokości od 25 do 50% u 200 współpracujących z operatorem firm i instytucji. Do każdej karty dołączona jest książeczka ze spisem muzeów, knajpek i barów, które honorują zniżki oraz przydatna podczas poszukiwania atrakcji i zabytków mapa miasta. Warto więc rozważyć zakup Berlin WelcomeCard, jeśli nastawieni jesteśmy na zwiedzanie Berlina.

Turyści zainteresowani w szczególności  berlińskimi muzeami powinni zdecydować się na zakup Berlin WelcomeCard Museum Island, która uprawnia do bezpłatnego wstępu na Wyspę Muzeów. Obejmuje ona więc: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum.

Zakupiona karta jest ważna dla jednej osoby dorosłej, z którą może podróżować trójka dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Młodsze maluchy podróżują za darmo.

Berlin WelcomeCardCena karty na strefy A i BCena karty na strefy A, B i C
48 godzin19,90 euro21,90 euro
72 godziny27,90 euro29,90 euro
72 godziny + Wyspa Muzeów44,00 euro46,00 euro
4 dni32,50 euro35,50 euro
5 dni36,50 euro41,00 euro
6 dni42,00 euro46,00 euro

2. Berlin CityTour Card

Berlin CityTour Card również dostępna jest w wersji AB oraz ABC (z możliwością dojazdu do Poczdamu) i umożliwia przejazd wszystkimi środkami komunikacji dostępnymi w Berlinie. Dodatkowo karta upoważnia do zniżek od 15% do 30% na 10 największych atrakcji Berlina, w tym 30% upust na bilety do LEGOLAND® Discovery Centre czy 25% zniżkę na wjazd na Berlińską Wieżę Telewizyjną. To wszystko sprawia, że zwiedzanie Berlina z Berlin CityTour Card również należy do łatwych.

Berlin City Tour               Cena karty na strefy A i BCena karty na strefy A, B i C
48 godzin16,70 euro17,70 euro
72 godziny23,70 euro24,70 euro
4 dni29,70 euro31,70 euro
5 dni33,70 euro37,70 euro
6 dni35,70 euro41,70 euro.

3. Berlin Pass

Karta Berlin Pass zapewnia przejazdy w ramach stref A, B oraz C. Dodatkowo oferuje bezpłatną wycieczkę autobusem turystycznym Hop on Hop off, rejs statkiem, a od 2016 roku również darmowy wstęp do takich atrakcji jak muzeum Madame Tussauds, AquaDom czy LEGOLAND® Discovery Centre. Z kartą bezpłatnie zwiedzimy także Muzeum Pergamońskie (pełna lista darmowych atrakcji na stronie operatora).

Każda zakupiona karta uprawnia do podróżowania po mieście tylko jedną osobę dorosłą. Dla każdego z towarzyszących nam dzieci należy zakupić dodatkowo kartę Child Berlin Pass.

Berlin PassCena karty
2 dni – dorosły115 euro
2 dni – dziecko62 euro
3 dni – dorosły145 euro
3 dni – dziecko79 euro

4. Berliner Verkehrsbetriebe BVG

Turyści, którzy przyjeżdżają do Berlina na krótko, często decydują się na zakup oferowanych przez miejskie zakłady komunikacyjne BVG biletów czasowych. W ofercie dostępne są zarówno bilety dzienne dla jednej osoby, jak i dzienny karnet na przejazdy dla grupy do 5 osób. Dla planujących dłuższy pobyt w stolicy Niemiec dostępny jest również bilet tygodniowy. Dzieci do lat 6 podróżują za darmo, a dla młodzieży do lat 14 dostępne są bilety zniżkowe. Szczegółowe informacje – w tym mapa Berlina – znajdują się na stronie BVG.

BVGCena biletu BVG          
Bilet pojedynczy (strefy A i B)2,70 euro
Bilet dzienny dla 1 osoby (strefy A i B)7,00 euro
Bilet dzienny dla grupy do 5 osób (strefy A i B)19,90 euro
Bilet 7-dniowy (strefy A i B)30 euro

Jeśli natomiast przyjeżdżamy tutaj tylko na chwilę, a mimo to chcielibyśmy zobaczyć atrakcje Berlina, warto kupić bilet jednorazowy (2,70 euro ważny przez 120 minut) i zdecydować się na przejażdżkę autobusem nr 100 lub autobusem nr 200, których trasy wiodą wzdłuż centralnych punktów miasta, umożliwiając podróżnym najszybsze z możliwych i najtańsze zwiedzanie Berlina.

Trasa autobusu nr 100                                          Trasa autobusu nr 200                                            
Dworzec ZooDworzec Zoo
Kościół Pamięci Cesarza WilhelmaKościół Pamięci Cesarza Wilhelma
UraniaAmbasada Królestwa Norwegii
Fundacja Konrada AdenaueraFundacja Konrada Adenauera
TiergartenTiergarten
Kolumna ZwycięstwaBotschaftsviertel
Zamek BellevueFilharmonia
Haus der Kulturen der Welt (HKW)Plac Poczdamski
Urząd KanclerskiBrama Brandenburska
BundestagBundesrat
Brama BrandenburskaAmbasada Wielkiej Brytanii
Hotel AdlonWilhelmstraße
Ambasada Wielkiej BrytaniiUnter den Linden
Unter den LindenKomische Oper
GandarmenmarktGandarmenmarkt
Uniwersytet HumboldtaUniwersytet Humboldta
Niemieckie Muzeum HistoryczneNiemieckie Muzeum Historyczne
Wyspa MuzeówWyspa Muzeów
Czerwony RatuszCzerwony Ratusz
AlexanderplatzAlexanderplatz

W obu przypadkach linie obsługiwane są przez pojazdy dwupoziomowe, tak też zajęcie miejsca na górnym pokładzie gwarantuje niezapomniany widok na wszystkie atrakcje Berlina. Do autobusów można wsiąść na przystanku Dworzec Zoo (Bahnhof ZOO), a wycieczkę zakończyć u stóp Berlińskiej Wieży Telewizyjnej (Berliner Fernsehturm) na Alexanderplatz. Autobusy wyruszają w trasę co 10 minut.

5. Przejazdy bezpłatne

Turyści odwiedzający w Berlinie znajomych! Pamiętajcie, że mieszkańcy miasta, którzy posiadają bilety miesięczne (Monatskarte VBB-Umweltkarte), mogą za darmo w ramach swojego przejazdu wziąć dodatkowego pasażera (jedną osobę dorosłą i maksymalnie trójkę dzieci w wieku od 6 do 14 lat). Taki darmowy przejazd możliwy jest od poniedziałku do piątku od godziny 20:00 do 3:00 rano oraz bez ograniczeń w soboty, niedziele i święta. Te same zasady obowiązują przy zakupie biletu 7-dniowego.

WAŻNE: po zakupie biletu lub karty niezbędne jest ich skasowanie!

Gotowi na tanie zwiedzanie Berlina?

Jeśli podjęliście już decyzję o wizycie w stolicy Niemiec i nie możecie się doczekać rozpoczęcia zwiedzania Berlina, ale nadal zastanawiacie się nad najbardziej dogodną formą transportu, koniecznie sprawdźcie nasz mini przewodnik, by dowiedzieć się, jak najłatwiej dojechać do Berlina! W końcu warto wiedzieć, czy lepiej wybrać autobus, pociąg czy może samolot?