Polskie piwa, których nie znacie

0
19
Rate this post

Biorąc pod uwagę fakt, że Polska znajduje się w czołówce producentów piwa w Europie, a Polacy (wraz z Czechami i Niemcami) od lat spożywają najwięcej litrów złotego trunku rocznie, nie dziwi również i to, że nad Wisłą coraz większą popularnością cieszą się piwa produkowane przez małe browary, piwa rzemieślnicze, regionalne, ale też te produkowane przez browary kontraktowe.

Wzrastające zainteresowanie Polaków małymi browarami oraz różnymi gatunkami piw sprawia, że na naszym rynku dostępne stały się piwa niszowe, wcześniej nieznane lub mało popularne. Podążając za modą, GoEuro postanowiło podjąć wyzwanie i sprawdzić, co ciekawego dzieje się na rynku polskich piw.

Dzięki temu dowiedzieliśmy się, dokąd należy się udać w poszukiwaniu małych browarów, limitowanych edycji i ciekawych smaków. Gotowi na piwną wycieczkę po Polsce?

1. Dobre piwa prosto z Lubuskiego

Browar Witnica S.A. – w zgodzie z tradycją

„Browar Witnica istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1848 roku. Jako jedyny w regionie producent piwa kontynuujemy tradycje piwowarskie i warzymy piwo zgodnie ze sztuką, stosując tradycyjne receptury i pracując na bazie naturalnych składników. Jakość naszych wyrobów doceniają nie tylko konsumenci, ale także liczne grona jurorskie na konkursach piwnych w Polsce i za granicą, gdzie piwa Browaru Witnica zdobywają liczne nagrody, medale i wyróżnienia. Należymy do Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, które zrzesza tylko browary regionalne przestrzegające Kodeksu Dobrego Piwa. Piwa z naszego browaru wpisane są na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Naszym celem jest zaspokojenie gustów naszych klientów, warząc piwo w zgodzie z naturą i tradycją.”

Rodzaje produkowanego piwa:

Lager: Lubuskie Jasne, Lubuski Chmiel, Lubusz

Porter: Witnicki Porter, Black Boss

India Pale Ale: Lubuskie IPA

Witbier: Lubuskie Witbier

Weizen: Pszeniczne

Piwa smakowe: Miodowe, Malinowe, Jagodowe, Wiśniowe, Jabłkowe, Śliwkowe, Cytrynowe, Czekoladowe, a także Piwo Kąpielowe, Podpiwek i Kwas Chlebowy

Możliwość zwiedzenia browaru: tak – Lubuskie Muzeum Browarnictwa to miejsce, które z pewnością warto zobaczyć. Mieści się ono na terenie browaru w budynku po starej słodowni, co nadaje specyficznego charakteru temu właśnie miejscu. Zwiedzanie dla turystów indywidualnych odbywa się w poniedziałki o godz. 11.00, natomiast dla grup zorganizowanych codzienne, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Adres: ul. Konopnickiej 1, 66-460 Witnica
Więcej informacji: Browar Witnica

Miejsca, gdzie można nabyć piwa regionalne Browaru Witnica

Punkt sprzedaży Browar Witnica
Strona internetowa Browaru
Wybrane sieci handlowe, sklepy detaliczne, puby i restauracje

 

2. Małe piwa z Małopolski

Brokreacja – czyli zero kompromisów

„Brokreacja – Krakowski Browar Rzemieślniczy. Warzymy dobre piwo. Dbamy o to, by cieszyło oczy i podniebienia. Naszą inspiracją są największe craftowe marki świata. Wiemy, że sukces osiągnęły dzięki budowaniu jakości bez kompromisów. Tę ideę obieramy jako wiodącą również dla nas – zero kompromisów.”

Rodzaje produkowanego piwa:
The Lumberjack, The Butcher, The Alchemist, Nafciarz Dukielski, The Miner, The Farmer, The Gravedigger, The Dealer, The Fighter, The Teacher, The Nurse, My Name Is IBU, F*ck the Boundaries, HedgeHog American Stout, Wine Cake, HedgeHog American Weizen, Copper Brain, The Dancer, Smash Citra BeerWeek Festival 02, Tour De Beer

Możliwość zwiedzenia browaru: za zgodą dyrekcji Browaru Gryf
Adres: Szczyrzyc 195, 34-623 Szczyrzyc (warzenie kontraktowe)
Więcej informacji: Brokreacja

Miejsca, gdzie można nabyć piwa browaru Brokreacja

Sklepy specjalistyczne
Wybrane sklepy o większej powierzchni
Sukcesywnie poszerzana sieć dystrybucji

Fabryka Piwa – czasem warto eksperymentować!

„Fabryka Piwa powstała jako browar kontraktowy i rozpoczęła warzenie piwa w styczniu 2015 w browarze restauracyjnym Marysia w Szczyrzycu w woj. małopolskim. Na jesieni tego roku Fabryka przeniosła się do nowo ukończonego Browaru Cystersów w Szczyrzycu, który Fabryka pomagała postawić i gdzie warzy do dzisiaj. Piwowarem w Fabryce i autorem większości receptur jest Wojciech Warzyszyński, mistrz piwowarski z wieloletnim doświadczeniem. Właściciele Fabryki za cel obrali sobie warzenie najwyższej jakości piwa rzemieślniczego, takiego jakiego sami chętnie by się napili. Ekipa z Częstochowy warzy zatem piwa zróżnicowanych stylów i czasem również eksperymentuje ku uciesze rosnącej liczby piwnych smakoszy w Polsce i za granicą. Obecnie warzą kontraktowo, ale jak to często bywa również i oni marzą o zbudowaniu swojego browaru…”

Rodzaje produkowanego piwa:

1. Bok Bok (Doppelbock)
2. Deep Space (Foreign Extra Stout)
3. Hoppy Hour (American India Pale Ale)
4. Summer Memories (American Wheat)
5. Rakau In Krakau
(New Zealand India Pale Ale – Rakau Single Hop)
6. Maori Kiss – Waimea Single Hop
(New Zealand India Pale Ale – Waimea Single Hop)
7. Maori Kiss – Dr Rudi Single Hop
(New Zealand India Pale Ale – Dr Rudi Single Hop)
8. IBUsaurus Americanus
(Imperial AMerican Pale Ale)
9. Mr John Smokey (Robust Porter)
10. Pacific Avenue (West Coast Pale Ale)
11. White Dwarf (Wit India Pale Ale)
12. Red Dwarf (Red India Pale Ale)
13. Pol!zei (Gose)
14. Chickorious (Chickory Dry Stout)
15. Wheatodon (Imperial American Wheat)
16. Vienna Lager (Vienna Lager)
17. Disco Nite (I dia Cream Ale)
18. Cascadian Twilight (Cascadian Dark Ale)
19. White Horse (American Weizen)

Możliwość zwiedzenia browaru: za zgodą dyrekcji Browaru Gryf
Adres: Szczyrzyc 195, 34-623 Szczyrzyc (warzenie kontraktowe)
Więcej informacji: Fabryka Piwa

Miejsca, gdzie można nabyć piwa browaru Fabryka Piwa

Sklepy i puby z piwem rzemieślniczym
Wybrane sklepy o większej powierzchni

Trzech Kumpli – na pierwszym miejscu jest piwo!

„Trzech Kumpli – Browar Lotny to niewielki browar rzemieślniczy z siedzibą w Tarnowie. Warzymy piwo, którego sami chcielibyśmy się napić. Na pierwszym miejscu zawsze jest dla nas piwo – najwyższej jakości, warzone w niedużych seriach, wyłącznie na naturalnych produktach – wodzie, słodzie, chmielu i drożdżach. Jesteśmy bardzo wymagający w doborze surowców więc słód, chmiel oraz drożdże są zawsze najlepszego gatunku i pierwszej świeżości. Zwłaszcza chmiel to nasze oczko w głowie, ponieważ to na nim opiera się wspaniały aromat większości piw Trzech Kumpli. Nasze piwa powstają bez pośpiechu i z uwagą, w tempie, w jakim pracują drożdże. Dajemy tym małym żyjątkom tyle czasu, ile potrzebują, by zbliżyć nasze piwa do perfekcji. Piwowarstwo to dla nas nieustający rozwój i poszukiwanie – każdego dnia uczymy się czegoś nowego, co staramy się wykorzystać podczas kolejnych warzeń. Chcemy, by każda następna warka była lepsza od poprzedniej. Naszą ambicją jest szczycić się piwem na światowym poziomie.”

Rodzaje produkowanego piwa:

Pan IPAni, Pan IPAni Double, Native American, Califia, American Beauty, Blackcyl, Otwarcie Sezonu, Szczyt Sezonu, Goedemorgen, Starter, Tripadelic, Piece of Cake, Small Talk, Novicius.

Możliwość zwiedzenia browaru: tak
Adres: browar kontraktowy z siedzibą w Tarnowie
Więcej informacji: Trzech Kumpli

Miejsca, gdzie można nabyć piwa browaru rzemieślniczego Trzech Kumpli

Sklepy specjalistyczne w Polsce
Sklep firmowy ul. Krakusa 2, Tarnów
Sprzedaż na Ukrainie, we Włoszech, Norwegii, Szwecji, Danii

 

4. Dobre na Mazowszu

Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy – nie tylko browar

„Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy powstał z inicjatywy piwowara Andrzeja Gałasiewicza w pierwszej połowie 2014 roku i zadebiutował na Festiwalu Birofilia 2014. Stanowi rozwinięcie wcześniejszego projektu – Jan Olbracht Browar Staromiejski w Toruniu. Browar wyposażony jest w warzelnię o wybiciu 40-60 hl i osiemnaście zbiorników fermentacyjno-leżakowych. Od 2014 roku znakiem wyróżniającym Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy jest seria piw górnej fermentacji z satyrycznymi rysunkami Andrzeja Mleczki. Od 2015 roku Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy produkuje również piwa marki Szyszak i Piotrek z Bagien, a od 2016 roku dostępna jest również seria znana pod nazwą KORD, w której dostępne są wyjątkowe, mocne belgijskie piwa leżakowane w beczkach po whiskey, winie czy koniaku. Browar jest inicjatorem jednego z największych konkursów dla piwowarów domowych w Polsce – Kuźnia Piwowarów. Przy browarze działa również Centrum Edukacji Browarniczej będące połączeniem sklepu z piwami rzemieślniczymi oraz piwnymi kosmetykami z muzeum, w którym można poznać proces warzenia piwa, śledzić losy piwowarstwa na ziemi piotrkowskiej oraz zobaczyć instalację »Browar do góry nogami«. W Piotrkowie funkcjonują także Łaźnie Piwne, które korzystają z doświadczenia browaru Jan Olbracht.”

Rodzaje produkowanego piwa:

Seria klasyczna – Ręka mistrza (z rysunkami Andrzeja Mleczki)

Seria rzemieślnicza – Piotrek z Bagien

Seria oparta na piwowarstwie domowym – Kuźnia Piwowarów

Seria prestiżowa – Kord

Możliwość zwiedzenia browaru: zwiedzanie browaru w ramach wycieczek organizowanych przez zaprzyjaźnione Centrum Edukacji Browarniczej
Adres: ul. Twardosławicka 43, 97-300 Piotrków Trybunalski
Więcej informacji: Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy

Miejsca, gdzie można nabyć piwa browaru Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy

Sklepy z piwem rzemieślniczym i regionalnym
Sieć sklepów Tesco
Wybrane puby i restauracje

5. Na piwo… może na Pomorze?

AleBrowar – wraz z jego pochmieloną społecznością

„Jesteśmy Hope Headami, mamy słabość do chmielu i szukamy w piwie mocniejszych doznań. I nie chodzi tutaj o zawartość alkoholu, ale aromat i smak, które ścinają z nóg i nie pozwalają wrócić do koncernowych lagerów. Takie są też nasze piwa, warzone metodą rzemieślniczą – własnoręcznie, bez użycia technologii przyspieszającej produkcję. Jeśli miałeś okazję spróbować, wiesz o czym mówimy. Jeśli nie, zapraszamy Cię do naszej pochmielonej społeczności, którą budujemy wokół AleBrowaru!”

Rodzaje produkowanego piwa:

Rowing Jack, Crazy Mike, Be Like Mitch, King of Hop, Sweet Cow, Smoky Joe, Hard Bride, Black Hope, Golden Monk, Amber Boy, Brown Foot, Hop Sasa i wiele innych…

Możliwość zwiedzenia browaru: nie
Adres: ul. Węgrzynowicza 1, 84-351 Lębork
Więcej informacji: AleBrowar

Miejsca, gdzie można nabyć piwa browaru AleBrowar

AleBrowar Gdynia, ul. Starowiejska 40B, Gdynia
AleBrowar Wrocław, ul. Włodkowica 27, Wrocław
Sklepy specjalistyczne, wybrane sklepy o większej powierzchni, niektóre duże sieci handlowe

 

6. Piwne odkrycia (Dolnego) Śląska

Browarnia Sobótka Górka Bartłomiej Bogdański – powoli ale z pomysłem

„Najmniejszy Legalny Browar Rzemieślniczy w Polsce, produkujący piwa tradycyjną metodą dekokcji, fermentowane w otwartych kadziach przy wykorzystaniu drożdży dolnej fermentacji oraz leżakowane. Po leżakowaniu rozlewane do butelek i poddane refermentacji celem samoistnego naturalnego nagazowania. W swojej produkcji wykorzystują tradycyjny słód klepiskowy, chmiele z polskich plantacji w postaci szyszek. Browarnia Sobótka Górka Batłomiej Bogdański jest członkiem SlowFood.”

 

Rodzaje produkowanego piwa:

Piwo Sobótka Górka 10

Piwo Sobótka Górka 12

Piwo Sobótka Górka 16

Piwo Sobótka Górka Kwiat Paproci

 

Możliwość zwiedzenia browaru: nie
Adres:Osiedle Browarniane 34, 55-050 Sobótka
Więcej informacji: Browarnia Sobótka Górka

Miejsca, gdzie można nabyć piwa Browarni Sobótka Górka Batłomiej Bogdański: sklepy i puby z piwem rzemieślniczym

Browar Stu Mostów – prymat jakości nad ilością

„Browar Stu Mostów to pierwszy po latach klasyczny browar rzemieślniczy we Wrocławiu, otwarty dla mieszkańców już na etapie budowy, z pubem, z którego obserwować można proces produkcji. Został zbudowany, aby produkować rzemieślnicze piwo oraz po to, by pokazywać, czym różni się taka produkcja od przemysłowej. Chcemy pomóc ludziom odkryć prawdziwe życie i prawdziwe piwo. Życie prostsze, pełne pasji, przyjaciół i ludzi podobnie myślących. Prawdziwe piwo, czyli rzemieślnicze w najlepszym tego słowa znaczeniu. Stałej, najwyższej jakości. Naturalny proces warzenia, bez przyśpieszania i bez pozbawiania wartości tylko po to, by produkt mógł stać na półkach rok czy dwa. Z misją integrowania branży, zapraszania do współpracy ludzi zainteresowanych odbudową kultury picia piwa. Z chęcią robienia najlepszego piwa, które byłoby wizytówką naszych talentów i tradycji. Chcemy zaszczepiać wiarę w prymat jakości nad ilością. Namawiać i wspierać w bezkompromisowym podejściu do życia i do piwa.”

Rodzaje produkowanego piwa:

WRCLW (style klasyczne: WRCLW Pils, WRCLW Hefeweizen, WRCLW Roggenbier)

SALAMANDER (style nowofalowe: SALAMANDER Pale Ale, SALAMANDER AIPA)

ART (kooperacje z innymi browarami/podmiotami)

Możliwość zwiedzenia browaru: wtorki i czwartki – bezpłatne wycieczki po browarze
Adres: ul. Jana Długosza 2 51-162 Wrocław
Więcej informacji: Browar Stu Mostów

Miejsca, gdzie można nabyć piwa Browaru Stu Mostów: w wielu różnych miejscach w kraju i na świecie. W samym Wrocławiu nasze produkty są obecne w blisko 300 punktach. Oprócz tego w każdym większym mieście w Polsce oraz w Niemczech, Holandii, od niedawna w Rosji i Czechach a niebawem w krajach północnej Europy.
Sklepy i puby z piwem rzemieślniczym.

Browar Wrężel – piwna rewolucja

„Browar Wrężel to rzemieślnicza inicjatywa kontraktowa, powstała 26 czerwca 2014 roku. Warzymy w Browarze Zarzecze, znajdującym się w malowniczych okolicach jeziora Żywieckiego. Przez ponad dwa lata, udało nam się stworzyć wiele dobrych piw. Od niemieckich klasyków, poprzez belgijskie piwa klasztorne, do nowofalowych wariacji, chmielonych najróżniejszymi odmianami chmielu, pochodzącego z Ameryki, Nowej Zelandii czy Australii. W naszym dorobku znajdziecie 18 różnych stylów, a na tym nie poprzestajemy! Codziennie wiele nowych pomysłów, które systematycznie realizujemy, abyście razem z nami zasmakowali PIWNEJ REWOLUCJI!”

Rodzaje produkowanego piwa:
DOUBLE WITBIER, SIMCOE S.M.A.S.H. IPA, TROPICAL IMPERIAL INDIA PALE ALE, MIŚ WOJTEK – SUMMER ALE Z MIĘTĄ SYRYJSKĄ, SUMMER ALE, WHEAT INDIA PALE ALE, SAISON INDIA PALE ALE, AFRAMON SAISON, AMERICAN INDIA PALE ALE, AMERICAN PALE ALE, AMERICAN BLACK RYE ALE

Możliwość zwiedzenia browaru: nie
Adres: ul Łęgowa 1, 34-326 Pietrzykowice
Więcej informacji: Browar Wrężel

Miejsca, gdzie można nabyć piwa Browaru Wrężel

Sklepy specjalistyczne
Puby z piwami regionalnymi
Wybrane sieci handlowe

 

7. Piwne cuda na Warmii i Mazurach

Browar Kormoran – zainspirowani regionem

„Browar Kormoran to niewielki browar z Olsztyna. W dużej mierze to właśnie region Warmii i Mazur determinuje jego działania. Region, w którym funkcjonuje Browar Kormoran jest dla niego inspiracją (także historyczną), ale przede wszystkim zapleczem, z którego pochodzą niepowtarzalne, najwyższej jakości surowce. Browar Kormoran rozpoczął swą działalność w 1993 roku. Obecnie jego oferta składa się z ponad 30 różnych piw. Kormoran ceniony jest za serię Podróże Kormorana, w której warzone są AIPA, Witbier, Coffee Stout oraz dwa koźlaki: wędzony i pszeniczny, bazującą na polskim chmielu z własnej uprawy serię PLON, czy portery Warmiński i imperialny Imperium Prunum. Browar nie boi się też eksperymentować – oferował już Orkiszowe z czosnkiem, czy bezchmielowy Gruit Kopernikowski.”

Rodzaje produkowanego piwa:
Podróże Kormorana – AIPA, Witbier, Coffee Stout, Weizenbock, Rauchbock

Plon Zielony, Plon Brązowy, Plon Niebieski

Imperium Prunum, Porter Warmiński, Świeże, Kłos, 1na100, Rosanke, Warmińskie Rewolucje

Podpiwek Warmiński, Marcowe, Orkiszowe, Orkiszowe z miodem, Orkiszowe z czosnkiem

Wiśnia w Piwie, Śliwka w Piwie, Miodne

Kormoran Jasny, Kormoran Jasny Niefiltrowany, Kormoran Ciemny

Krzepkie, Irish, Świąteczne

BezGlutenNowe#1, BezGlutenNowe#2

Możliwość zwiedzenia browaru: nie
Adres: ul. Gen. Wł. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn
Więcej informacji: Browar Kormoran

Miejsca, gdzie można nabyć piwa Browaru Kormoran

Sklepy specjalistyczne
Sieci handlowe

Gdzie można spróbować dobrych piw?

Już 13-15 października w Warszawie na stadionie miejskim Legii Warszawa odbędzie się wielki festiwal piw rzemieślniczych czyli Warszawski Festiwal Piwa. Wśród wystawców znajdą się też browary z naszej listy, warto więc już dziś zaplanować pobyt w Warszawie.

 

Jeśli nie po drodze Wam do stolicy, ale za to 15-16 października będziecie w Opolu, koniecznie odwiedźcie organizowany tam już po raz trzeci OpolFest, gdyż, jak zachęcają organizatorzy tego Festiwalu Piwa, Wina & Sera na  Śląsku Opolskim,„Festiwal to przegląd młodej sceny piwowarskiej i  oddanie hołdu najstarszym  trunkom  na świecie o bogatej tradycji.”

 

Do piwnych imprez godnych uwagi, które odbywać się będą jeszcze w tym roku, zaliczyć należy również Poznańskie Targi Piwne, które organizowane są  4-6 listopada. Do Poznania powinni zjechać wszyscy, szukający największych piwnych nowości z Polski i zagranicy.

 

Nie będzie to jednak ostatnia okazja do spróbowania i poznania nie tylko polskich piw. 25-27 listopada w Lublinie odbędą się bowiem Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych, które również powinny zainteresować wszystkich smakoszy dobrego piwa!

 

Zainspirowani?

Zaciekawieni tematem dobrych polskich piw? Na koniec koniecznie zerknijcie na Indeks piwny GoEuro, by sprawdzić, gdzie w Europie można się napić dobrego piwa i by dowiedzieć się, gdzie rocznie spożywa się go najwięcej! Będziecie zaskoczeni!