Jak odnaleźć się na lotnisku?

0
45
Rate this post

Z biletem w ręku i bagażem pod pachą rzec byśmy mogli, iż do odlotu jesteśmy w pełni gotowi. Jednak czy na pewno? Czy nie przerażą Nas tłumy pasażerów, długie pożegnania, niekiedy nie przebiegające w pełni spranie odprawy bagażowe? Czy wiemy o której pojawić się na lotnisku, aby nie odejść z tzw. „kwitkiem”, gdy okaże się, że jesteśmy spóźnieni? Te wydawać by się mogło podstawowe informacje wielu z Nas spędzają sen z powiek. Warto przyswoić sobie podstawowe wskazówki, aby na lotnisku nie ogarnęła Nas „gorączka” odlotu.

Odprawa biletowo – bagażowa.

Chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, iż bilet lotniczy w Naszych rękach powinien znajdować się już na kilka tygodni przed planowaną podróżą. Z wcześniej zakupionym biletem oraz plikiem wymaganych dokumentów – w zależności od miejsca docelowego, niekiedy wystarczy tylko dowód tożsamości, a czasami musimy okazać się książeczką szczepień, wizą, paszportem itd. – na lotnisko stawiamy się już na około 2 godziny przed planowanym odlotem. Przy zakupie biletu tego typu informacje są udzielane. Można także zapytać w punkcie informacji w razie wątpliwości.

Następnym krokiem będzie przekazanie do nadania bagażu rejestrowanego. Po okazaniu się biletem lotniczym oraz dokumentem stwierdzającym Naszą tożsamość, otrzymawszy kartę pokładową udajemy się w kierunku kontroli dokumentów

Kontrola dokumentów i bezpieczeństwa.

W tym etapie zostaniemy poproszeni o okazaniem się wspomnianymi wcześniej dokumentami oraz otrzymaną kartą pokładową. W przypadku podróży do krajów Unii Europejskiej wystarczy pokazać dowód osobisty. Jeśli jest to inny kraj – paszport bądź wizę. Działania te zazwyczaj przebiegają sprawnie i nie zajmują dłuższego czasu.

Po kontroli dokumentów jesteśmy poddawani szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Rzecz jasna my oraz Nasz bagaż. Bagaż trafia w ręce odpowiednich służb, które w sposób dokładny prześwietlają zawartość Naszej torby podróżnej. Natomiast my zostajemy poproszeni o przejście przez bramkę kontrolną, która ma na celu wykrycie niebezpiecznych, metalowych narzędzi.

Poczekalnia przed wejściem na pokład samolotu.

Odprawa bagażowa kończy się zwykle na 30 – 40 minut przed odlotem. Kiedy wszyscy pasażerowie zostaną jej poddani, proszeni są o przejście do specjalnego punktu zwanego poczekalnią. Po kilkudziesięciu minutach proszeni są o wejście na pokład maszyny.

Przylot, odbiór bagażu.

Po odbyciu podróży i wylądowaniu na miejscu, po raz drugi będziemy legitymowani. Naszym zdaniem jest okazanie się dokumentami, które musieliśmy przedstawić na lotnisku przed odlotem.

Teraz zostaje Nam już tylko odebranie bagażu. Jeśli uznamy, że Nasz bagaż zaginął, bądź nie jest Nas, niezwłocznie należy zgłosić to odpowiednim służbą. Zostaniemy wówczas poproszeni o wypełnienie wniosku PIR – Raport Niezgodności Własności.

Jak widać podróż samolotem to nie tylko przyjemność latania… To także liczne kontrole, odprawy. Wszystko oczywiście w ramach Naszego oraz innych bezpieczeństwa. Jeśli ma być to Nasza pierwsza podniebna podróż, koniecznie zapoznajmy się z podstawowymi informacjami dotyczącymi postępowania na lotnisku, aby kolejne loty przebiegały sprawniej i były jedynie wspomnianą wcześniej przyjemnością.