Podróż samochodem

0
228
Rate this post

Samochód uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Mimo, że to panowie uchodzą za „mistrzów kierownicy”, panie równie sprawnie radzą sobie za „kółkiem”. Jego posiadanie umożliwia natychmiastowe i wygodne dotarcie do celu. Sprawdza się zarówno w trasach długodystansowych jak i krótkich przejażdżkach. Dzięki niemu sami decydujemy kiedy i jaką trasę zamierzamy pokonać. Jednak i samochód jak każdy środek lokomocji ma swoje wady.

Przygotowania przed podróżą.

Aby wyruszyć na wymarzony urlop Nasz pojazd musi spełniać określone wymogi, aby trasa przebiegła bezpiecznie. Aby na urlopie nie korzystać z usług mechanika, warto na kilka dni przed wyjazdem poczynić następujące kroki:

– sprawdzić stan techniczny pojazdu, tj.: hamulce, poziom oleju, światła, stan ogumienia itd.

– zabrać niezbędne dokumenty – prawo jazdy, ubezpieczenie OC, AC itp., dowód rejestracyjny,

– zadbać o pełne wyposażenie apteczki samochodowej, obecność gaśnicy, kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego, linki holowniczej,

– trasę oraz czas przejazdu zaplanować na kilka dni wcześniej,

– przemieszczać się głównie drogami głównymi, aby uniknąć ślepych uliczek,

– postoje odbywać w miejscach zaludnionych, często odwiedzanych przez podróżujących.

Uwaga na kręgosłup.

Długie godziny spędzone na prowadzeniu samochodu mogą dać się odczuć na Naszym kręgosłupie już na kilka godzin po wyruszeniu w trasę. Ból dopada nie tylko osoby z wrodzonymi wadami kręgosłupa czy też osoby po urazie, ale także osoby, którym wydawać się może, że ich to nie dotyczy. Miejscami do których promieniuje ból jest także kark, stopy, plecy. Wymuszona pozycja, którą musimy dobrać do prowadzenia pojazdu sprawia, że długotrwały nacisk na zakończenia nerwowe przyprawia Nam niemały ból. Oto kilka praktycznych rad, które należy stosować w przypadku długo godzinnej podróży:

– do prowadzenia pojazdu koniecznością jest zaopatrzenie się w wygodne, najlepiej sportowe obuwie; buty na wysokiej koturnie bądź obcasie nie wchodzą w grę,

– ważnym elementem jest także odpowiednio dopasowany fotel i zagłówek, a także prawidłowe ustawienie lusterek pojazdu,

– do samochodu zasiadamy wypoczęci, po przespanej nocy,

– w czasie podróży fundujemy sobie częste, kilkuminutowe postoje w celu „rozprostowania” kości,

– jeżeli zamierzamy wyruszyć wczesnym rankiem w podróż, pakowanie bagaży uczyńmy wieczór wcześniej,

– bagaży nie przeładowujemy; umieszczając je w bagażniku chwytamy je obiema rękoma,

– bagaży nie wyciągamy po bezpośrednim dotarciu do celu.

Samochód jest pojazdem rodzinnym. Potrafi pomieścić pięcioosobową rodzinę, a także niemały bagaż. Zwykle z jazdy samochodem największą frajdę mają małe dzieci. Ze zdumieniem wpatrują się w prowadzącego pojazd rodzica oraz marzą, aby w niedalekiej przyszłości sami zasiedli za „sterem” auta. Najważniejszą jednak osobą w samochodzie jest sam prowadzący. To na Nim spoczywa obowiązek bezpiecznego przewozu osób znajdujących się w pojeździe. Jednak liczne korki czy ruch na autostradzie często potrafią napsuć kierowcom nerwów. Dlatego też wykażmy się olbrzymią wyrozumiałością dla Naszych prowadzących.