Jak dbać o zdrowie na urlopie?

0
216
Rate this post

Planując wyjazd powinniśmy poprzedzić go konsultacją lekarską, ale także szczególnie dbać o zdrowie podczas całej podróży. Oprócz ukąszeń, skaleczeń jesteśmy narażeni na licznego rodzaju zatrucia pokarmowe. Wybierając się w podróż stołujemy się poza domem. Liczne bary szybkiej obsługi, budki z lodami kuszą każdego z Nas. Warto jednak w tej wakacyjnej „gorączce” zachować odrobinę rozwagi i rozsądku.

Salmonella.

Głównym źródłem zarażenia jest spożywanie nieumytych, zakażonych produktów spożywczych. Szczególną ostrożność należy zachować podczas spożywania takich produktów jak lody, kremy, tłuste sosy, jaja, surowe mięso. Typowymi objawami salmonelli są nudności, ból brzucha, biegunka, podwyższona temperatura. Aby zapobiec zarażeniu należy często myć ręce, stołować się w miejscach przestronnych, w których zachowana jest higiena sprzętów kuchennych, miejsca gastronomii, wystrzegać się wyżej wymienionych produktów spożywczych oraz zrezygnować z posiłków w miejscach ubocznych, niesprawdzonych. W razie wystąpienia któregokolwiek z objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Udar słoneczny.

Piaszczysta plaża, temperatura sięgająca około 28 stopni Celcjusza oraz gorące promienie słoneczne to wydawać by się mogło idealne warunki do opalania, z którego głównie cieszą się kobiety. Jednak nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do udaru. Do jego objawów należą zawroty głowy, dreszcze, mdłości, krótkotrwałe utraty przytomności. Aby temu zapobiec należy się wystrzegać przebywania na słońcu w godzinach 11-15, chronić głowę poprzez zakładanie czapek, kapeluszy, a także spożywać dużo wody mineralnej.

Grzybica.

Jest chorobą wywołaną przez mikroskopijne grzyby. Narażeni jesteśmy na nią korzystając z kąpielisk publicznych, ale również poprzez niedokładne wycieranie stóp po kąpieli. Do objawów należą głównie świąd, pieczenie, łuszczenie skóry. Korzystając z miejskich kąpielisk lub hotelowych łazienek warto mieć zawsze przy sobie kąpielowe klapki.

Choroby przenoszone drogą płciową.

Wakacje często stają się urzeczywistnieniem przygód, o których marzymy przez cały rok. Są też czasem miłosnych uniesień oraz wzajemnym zbliżeniem partnerów. Należy pamiętać, że poprzez drogę płciową możemy zarazić się 20 chorobami, do których należy m.in. opryszczka. Brak zdrowego rozsądku może doprowadzić do zarażenia. W razie jego wystąpienia zalecana jest konieczna wizyta u lekarza.

Ukąszenia, poparzenia.

Wakacje potrafią uprzykrzyć nam komary i kleszcze. Wieczorne spacery stają się walką z niezwyciężonym komarem. Warto zaopatrzyć się w spraye na komary oraz inne owady. Gdy ukąsi Nas kleszcz należy za pomocą pensety „wykręcić” go ze skóry, a następnie zdezynfekować ranę. Miejsce po ukąszeniu należy bacznie obserwować, gdyż kleszcze są nosicielami boreliozy – wielonarządowej choroby zakaźnej wywoływanej przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Gdy zdarzy Nam się zostać oparzonym przez meduzę, zaczerwione miejsce należy skropić z sokiem z cytryny, bądź zrobić okład z kostek lodu.

Urlop to nie tylko długo oczekiwane wakacje, ale ciągła walka z czyhającymi wokoło niebezpieczeństwami. Aby być dobrze zabezpieczonym na urlopie poniżej podaję listę niezbędnych rzeczy, które winny znajdować się w Naszej apteczce, którą zabierzemy w podróż:

– termometr,

– czopki lub syrop przeciwgorączkowy,

– środki przeciw ukąszeniom owadów,

– krem do opalania z wysokim filtrem,

– żel łagodzący świąd,

– pęseta,

– plastry w różnych rozmiarach i środki opatrunkowe,

– środek do dezynfekcji,

– krople do nosa i syrop przeciwkaszlowy odpowiedni do wieku,

-leki stosowane na stałe.