Jak skutecznie i bezboleśnie się opalać?

0
26
Rate this post

Wysokie temperatury panujące w lecie, zmuszają Nas do odsłaniania większej części ciała. Sprawia to, że gorące, przenikające promienie słoneczne dosięgną każdego z Nas. Bo któż nie marzy o pięknej, trwałej opaleniźnie, którą będzie mógł się cieszyć jeszcze na długo po urlopie? Jednak opalanie wymaga poznania podstawowych wskazówek oraz zachowanie dużej ostrożności. Pamiętaj, że piękna opalenizna to dla Ciebie powód do dumy, jednak dla skóry spore uszkodzenie wierzchniego naskórka.

Podstawowe zasady.

Opalanie jest dla wszystkich. Jednak i ono ma swój umiar.

Nie wychodź na słońce w godzinach południowych, tj. 10 – 15 godzina. Promienie słoneczne w tych godzinach są najostrzejsze i najbardziej niebezpieczne dla skóry.

Opalaj się zawsze w nakryciu głowy, najlepiej gdyby znajdowała się w dodatkowym cieniu. Np. pod parasolem.

Opalanie zaczynaj stopniowo od 15 minut. W miarę kolejnych zabiegów zwiększaj czas o ok. 5 – 10 minut.

Opalanie koniecznie poprzedzaj nasmarowaniem ciała emulsją do opalania.

Jaki krem wybrać?

Zdawać by się mogło, że krem do opalania dla wszystkich jest taki sam. Jest to niezwykle mylne stwierdzenie. Każda karnacja wymaga indywidualnego specyfiku, w pełni chroniącego skórę.

Największą „walkę” ze słońcem muszą podjąć osoby o jasnej karnacji, a także osoby o licznych znamionach, pieprzykach. Im jaśniejsza karnacja, tym mniej melaniny, czyli pigmentu, który chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni ultrafioletowych. Ich krem do opalania powinien zawierać filtr nawet +50.

Właściwa emulsja do opalania powinna mieć gęstą, białą konsystencję. Koniecznością jest występowania w zawartości kosmetyku filtrów UVB (Ma silne właściwości rumieniotwórcze; zaczerwienienie skóry obserwuje się po upływie 12-24 godzin) i UVA (Promieniowanie UVA wnika w głąb skóry, powodując jej trwale uszkodzenia: niszczy włókna kolagenu i elastyny, przyspiesza proces starzenia się skóry, osłabia naturalne mechanizmy obronne skóry).

Ruch na powietrzu.

Największe efekty opalania zawdzięczamy ruchowi na powietrzu. Opalimy się wtedy znacznie szybciej, aniżeli mielibyśmy leżeć „plackiem” na słońcu przez długie godziny.

Promienie szybką dosięgają naszą skórę również w wodzie.- pływając, czy też spacerując w wodzie. Należy wówczas zadbać, aby krem do opalanie był wodoodporny. Jednak stosowanie emulsji wodoodpornej także wymaga powtórzeń.

Na to uważaj.

Osoby ze znamionami barwnikowymi powinny dopuszczać do siebie minimalne promienie słoneczne. Dla takich osób zalecane jest stosowanie sunblockerów, czyli kosmetyków niemal całkowicie broniących skórę przed działaniem słońca.

Liczne znamiona wystawiane na działanie słońca mogą zakończyć się tragicznie – powstaniem czerniaka – nowotworu skóry. Każda zmiana kształtu, wielkości czy koloru znamiona, powinna być natychmiast skonsultowana z dermatologiem.

Każde opalanie powinno być zakończone wtarciem w skórę kojącego balsamu nawilżającego, który pozwoli przywrócić nadmiar utraconej skórze wody.

Ciemna karnacja to na pewno dla większości z Nas coś, do czego dążymy przez całe lato. Pragniemy, aby opalenizna pięknie komponowała się z letnimi sukienkami oraz, aby była dostrzegana przez osoby trzecie. Jednak Ty wybierz co jest dla Ciebie ważniejsze – przesuszona „na wylot” skóra czy własne zdrowie?