Vesuvio

0
408
4/5 - (1 vote)

Rok 79. 24 sierpnia. Nagła erupcja Wezuwiusza pochłania tysiące ofiar w takich miejscowościach jak Pompeje, Herkulanum i Stabie.

Zaskoczeni mieszkańcy nie mieli szans na ucieczkę. Erupcja była niespodziewana. Tuż po wybuchu na miasta spadały głazy i popiół. Bardzo wysoka temperatura sprawiła, że mieszkańcy Pompejów umierali błyskawicznie.
W tej chwili Wezuwiusz, lub raczej jak kto woli Vesuvio liczy sobie 1281 m.n.p.m. Średnica krateru to jakieś 600 – 650 metrów. Wezuwiusz leży na półwyspie Apenińskim, nad zatoką Neapolitańską.
Wulkan stał się doskonałym obiektem do badań i obserwacji naukowych. W roku 1841, król Ferdynand II, król Obojga Sycylii funduje obserwatorium, zadaniem którego było monitorowanie i prowadzenie wszystkich obserwacji w zakresie aktywności Wezuwiusza.
Na czele naukowców stanął Maledonio Melloni, naukową sławę którego docenił władca. Melloni z zapałem przystąpił do pracy. Jednak to jego następca, na bazie posiadanego doświadczenia i sprzętu skonstruował pierwszy sejsmograf, był to Luigi Palimieri.
W tej chwili dyrektorem obserwatorium naukowego jest Giuseppe De Natale.

Obserwatorium bada takie wulkany jak: Vesuvio, Campi Flegrei, Ischias, Stromboli i Bollettini. Uważa się, że najbardziej aktywnym wulkanem jest Stromboli. Charakteryzuje się ciągłą aktywnością eksplozywną. Laboratorium jest skoncentrowane na badaniu wszelkich ruchów sejsmologicznych w pobliżu wyspy Stromboli, która należy do wysp Liparyjskich.
Campi Flegrein natomiast jest niezwykle wdzięcznym obiektem badań ze względu na swoją różnorodność. Dostarcza bardzo wielu materiałów naukowych, dzięki porównywaniu którym można przewidzieć zachowanie innych wulkanów. Emisja gazów jak i deformacja gleby jest ciągle monitorowana będąc doskonałą podstawą do badań.
Głównym celem obserwacji jest przewidzenie, kiedy i w jakich warunkach nastąpi kolejna erupcja, zagrażająca życiu bezpieczeństwu mieszkańców okolic wokół wulkanów. Jak więc widać rejestrowanie wszelkich różnic sejsmicznych jest niezwykle istotne, aby w odpowiednimi momencie ostrzec przed katastrofą.
Wezuwiusz jest tak zwanym staro-wulkanem. Na podstawie dostępnych nam badań możemy stwierdzić jego aktywność od 16 tys lat. Bardzo duża przypada na XVII/XIX w.
Na stokach wulkanu założono park narodowy w celu ochrony fauny i flory. Samych roślin na zboczach Wezuwiusza jest 906 gatunków.
Turyści którzy przybywają aby obejrzeć z bliska Wezuwiusza są zachwyceni kolorytem stoków oraz księżycowym krajobrazem krateru. Niezapomnianych wrażeń dostarczyć może uśpiona potęga, która niegdyś była przyczyną nieszczęścia, a teraz drzemie, co jakiś czas dając o sobie znać. Jak twierdzą niektórzy, ponowna erupcja Wezuwiusza jest kwestią czasu. To może się zdarzyć raz jeszcze.

Źródło: https://bodbam.pl/kombinowanie-aromaterapii-z-innymi-formami-medycyny-naturalnej