Egipt piramidy

0
68
Rate this post

Pierwszą rzeczą, jaką kojarzymy, gdy słyszymy Egipt są właśnie piramidy. Na pozostałych miejscach pojawią się z pewnością Kleopatra, Nil czy Sfinks. Jedna to właśnie jeden z 7 cudów świata starożytnego jest tym największym magnesem przyciągającym turystów już od tysięcy lat.

Chociaż jest ich wiele to dla turystów udostępniono jedynie dwie położone, nieopodal Kairu, w Gizie. Mowa o piramidach faraonów Cheopsa (chyba najbardziej znana) i Chefrena.

Pierwsza z nich zwana jest także Wielką Piramidą (największa ze wszystkich) lub Piramidą Chufu (egipskie imię). Powstała w połowie 3 tysiąclecia przed naszą erą, prawdopodobnie według projektu Hemona. Przeznaczona miała być na grobowiec władcy.

Piramida Chefrena pod względem wielkości jest na drugim miejscu. Pochodzi ona z tego samego okresu, co Wielka Piramida (jest młodsza od niej o kilkadziesiąt lat). Do jej budowy użyto granitu i wapienia sprowadzonego z półwyspu Synaj.

Koszt zwiedzania to około 15 dolarów. Spacer po wnętrzach piramid nie jest zalecany dla ludzi z klaustrofobią i dusznościami