Jak przeżyć wysokie temperatury? Wakacyjny poradnik dla seniora

0
223
Rate this post

Jak przeżyć wysokie temperatury? Wakacyjny poradnik dla seniora

Tropikalne upały nie są w naszym kraju codziennością, dlatego kiedy już zdarzy się bardzo gorący dzień, dość często dochodzi do przypadków omdleń i udarów – zwłaszcza wśród osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży. Pomimo że do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, już teraz przypominamy, jakie środki ostrożności należy podejmować, aby przetrwać upały bez szkody dla zdrowia.

Pij dużo wody

W ciągu dnia powinniśmy wypijać co najmniej półtora litra wody. Niestety, nie wszyscy stosują się do tych porad. Młodzi ludzie bardzo często rezygnują z wody na rzecz napojów słodzonych, które tak naprawdę nie gaszą pragnienia i sprawiają, że po chwili czujemy się jeszcze gorzej i nie mamy siły do działania.

Zdecydowanie najlepszymi napojami w okresie letnim są napoje niesłodzone, np. herbata, woda z cytryną czy po prostu zwykła woda mineralna.

Jeżeli wychodzimy dokądkolwiek, powinniśmy zawsze zabierać ze sobą butelkę z wodą.
Ochraniać głowę

Ochrona głowy przed słońcem jest absolutną podstawą – szczególnie jeżeli musimy wychodzić z domu w okresach największego nasłonecznienia. Pozostawanie na słońcu przez dłuższy czas może w najlepszym wypadku zakończyć się migreną, wymiotami i nudnościami, a w najgorszym – udarem.

Ochroną głowy może być cokolwiek – kapelusz, chusta, czapeczka. Seniorki bardzo często wybierają modne słomkowe kapelusze, które jedynie dodają im uroku.
Nie wychodź z domu między 12 a 15

Jeżeli to tylko możliwe, nie wychodź z domu w okolicach godziny 12 – to bardzo newralgiczna pora; słońce znajduje się wówczas najwyżej i świeci bardzo intensywnie. Jeżeli masz zrobić zakupy, idź z samego rana; najlepiej koło 9 kiedy temperatura jest już dość wysoka, ale nie przeszkadza w spacerze, albo ok. 18.

Jeżeli jednak zajdzie potrzeba wyjścia o 12, zawsze bierz ze sobą butelkę wody, nakładaj kapelusz na głowę i okulary przeciwsłoneczne na nos. Konieczną ochroną jest także krem z filtrem, który zapobiegnie oparzeniom słonecznym.
Klimatyzacja

Każdy wie jak dokuczliwe może być przeziębienie. Jeżeli chcemy ochronić się przed nieżytem nosa i bólem gardła w okresie letnim, zrezygnujmy z intensywnego ochładzania pomieszczeń. Klimatyzator jest wprawdzie wspaniałym wynalazkiem, ale powinien być użytkowany z umiarem. Złota zasada brzmi, że temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna być niższa niż temperatura na zewnątrz o średnio sześć stopni Celsjusza.

Oczywiście większość z nas nie stosuje się do tego zalecenia i ustawia temperaturę niższą nawet o kilkanaście stopni. To straszny błąd! Jeżeli wyjdziemy z chłodnego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie upał jest nie do wytrzymania, możemy być pewni, że dopadnie nas przeziębienie!
Stosuj zrównoważoną dietę

W okresie letnim większość osób nie ma apetytu i ogranicza dzienne racje żywnościowe do minimum. Nie ma w tym nic dziwnego, ale warto zachować umiar. Jeżeli nie mamy apetytu na mięso, zrezygnujmy z tłustych, mięsnych posiłków, na rzecz lekkich sałatek albo zup – kremów.
Ubrania i makijaż

W upały łatwo się pocimy, dlatego dla własnego komfortu i higieny powinniśmy zrezygnować z dżinsowych spodni i bluzek z długim rękawem. Zamiast tego ubierajmy się w lniane albo bawełniane spodnie, szorty i przewiewne koszule.

Obuwie koniecznie powinno być odkryte. Najlepszym wyborem dla seniorów będą piankowe sandały z mocowaniem na rzepy, które gwarantują komfortowe chodzenie i są przewiewne. Zdecydowanie odradzamy skórzane buty.

Panie, które nie wyobrażają sobie codziennej stylizacji bez makijażu, powinny zrezygnować z ciężkich podkładów matujących i pudrów na rzecz kremów brązujących albo delikatnych kremów nawilżających. Kosmetyki muszą przede wszystkim rozświetlić skórę.

Absolutną podstawą w okresie letnim jest zachowanie odpowiedniej higieny ciała. Jeżeli zastosujemy się do wszystkich wymienionych zaleceń, możemy mieć pewność, że lato będzie kojarzyło nam się jedynie ze słońcem i beztroską.