Akwedukt Pont du Gard

0
40
Rate this post

Podróżując po południowej Francji warto zwiedzić jeden z najwybitniejszych zabytków antycznych tego kraju ? akwedukt Pont du Gard. Jednakże turyści spędzający wakacje w Paryżu również mogą wybrać się w podróż na Południe, a to dzięki szybkim pociągom TGV, którymi podróż do akweduktu nad rzeką Gard trwa niecałe 3 godziny.
Most ten ma 49 m wysokości i 27 m szerokości, składa się z trzech kondygnacji łuków ? 6 na dole, 11 w środku oraz 35 na górze. Był on częścią 48-kilometrowego akweduktu zaopatrującego miasto Nimes w wodę ze źródła w Uzes. Pont du Gard zbudowany jest z kamiennych bloków, do których nie użyto zaprawy. Woda z akweduktu zasilała w Nimes: domy mieszkalne, ogrody, fontanny oraz termy.

Obecnie turyści mogą spacerować nawet po najwyższej kondygnacji, na której dawniej transportowano wodę i zajrzeć do kanału wodnego w miejscach, gdzie brakuje kamieni. Na najniższej kondygnacji zrobiona jest droga dla samochodów, a na środkowej przejście dla pieszych.
W pobliżu akweduktu Pont du Gard znajduje się największe w Europie multimedialne centrum sztuki i historii rzymskiej. W miejscu tym można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat akweduktu Pont du Gard.