Nowości:

Piękne, niebezpieczne, ale mniej znane wulkany na świecie

Piękne, niebezpieczne, ale mniej znane wulkany na świecie

Niekiedy słyszy się informacje, że jakiś wulkan obudził się i zaczął, np. wyrzucać z siebie chmury popiołu, poprzez co zagraża pobliskim miejscowościom. Wiele osób uważa wulkany jednocześnie za piękne i niebezpieczne, a każdy z nas zna wulkan Etna czy Wezuwiusz. Jednak są też inne wulkany, które są mniej znane, ale równie niebezpieczne i piękne.

Wulkan Stromboli

Stromboli tak naprawdę jest wyspą, która dokładnie znajduje się w archipelagu Wysp Liparyjskich i leży na Morzu Tyrreńskim. Jej powierzchnia zajmuje 12,4 kilometrów kwadratowych. Wulkan Stromboli ma wysokość 926 m n.p.m. i należy do stratowulkanów, który głównie zbudowany jest z andezytów, bazaltów, tufów oraz ryolitów. Wyspa ta jest tworzona przez aktywny wulkan, a mieszka na niej około 600 osób.

Kiedy dochodzi do jego wybuchów, wulkan ten wyrzuca w powietrze nie tylko popiół, ale również bomby wulkaniczne i lapille. Przez cały czas z jego stożka można zobaczyć unoszącą się stróżkę dymu. Jedna z ostatnich erupcji miała miejsce w 1933 roku. Kolejna była w 2003 i wtedy ze ścinany wulkanu osunęła się dużą ilość lawy wprost do morza, a to spowodowało powstanie lokalnego tsunami.

Wulkan Erebus
Na Antarktydzie, która jest pokryta śniegiem i lodem, również mamy czynny wulkan, a jest nim Erebus, który znajduje się dokładnie na Wyspie Rossa, otoczone Morzem Rossa. Jego wysokość wynosi około 3794 m n. p. m. i należy do jednych z najbardziej czynnych wulkanów się tam znajdujących.

Jest ona stratowulkanem, który jest w całości pokryty przez lodowce, a został odkryty w 1841 roku przez Jamesa Clarka Rossa.

Jego krater ma średnicę 250 metrów, a w jego wnętrzu znajduje się jezioro lawy.

Ostania jego erupcja była w 2014 roku. Natomiast 28 listopada 1979 roku była katastrofa lotnicza, gdzie z powodu złej widoczności o wulkan rozbił się samolot. Wiózł on turystów z Nowej Zelandii. Wtedy zginęło 257 osób.

Wulkan Kilauea
Kilauea to aktywny wulkan, którego można znaleźć w archipelagu Hawaje (dokładnie Stany Zjednoczone), na wyspie Hawaii. Jego wysokość 1247 m n.p.m. oraz powierzchnia do 1430 kilometrów kwadratowych robią wrażenie. Natomiast w jego głównym kraterze znajduje się jezioro lawowe, a wulkan zbudowany jest przeważnie z bazaltu.

Ostatnia erupcja tego wulkanu trwa do dzisiaj, a rozpoczęła się już 3 stycznia 1983 roku, w zwitku z tym z jego krateru ciągle wydobywa się dym, ale też wypływa lawa.

Kiedy wybierzemy się tam na wycieczkę, to warto wiedzieć, że zgodnie z wierzeniami tamtych ludzi wulkan ten jest siedzibą bogini Pele. W związku z tym młodszym osobom są przekazywane pieśni oraz tradycja, zgodnie z którą do erupcji wulkanu dochodzi w powodu złości boginie Pele.