Najpiękniejsze plaże w Turcji

0
53
Rate this post

Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków obieranych przez turystów na całym świecie. Bardzo liczne zabytki kultury helleńskiej to nie jedyny magnes, są nim także bajeczne piaszczyste plaże. Ten azjatycki kraj leży nad dwoma dużymi akwenami wodnymi: Morzem Czarnym oraz Morzem Śródziemnym. Przekłada się w sposób naturalny na mnogość plaż. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

PLAŻA W SIDE

Side to dobrze znana miejscowość wypoczynkowa na południu Turcji. Piękne antyczne ruiny z czasów greckich i rzymskim to nie jedyne jej atrakcje. Są nimi także wspaniałe plaże z miękkim piaskiem. Na miejscu przekonamy się, na własne oczy o ich sławnej długości i szerokości. W połączeniu z płytkim zejściem do morza plaże te tworzą niesamowity krajobraz i dodatkowo wspaniałe warunki do wypoczynku.

PLAŻE W KUSADASI

Kusadasi pojawia się nieprzypadkowo. Kurort ten posiada kilka plaż wśród, których warto wspomnieć: Long Beach, Ladies Beach oraz Kustur Beach. Posiadają one osobne nazwy gdyż ułatwia to turystom odnalezienie w istnym gąszczu hoteli tego swojego. Long Beach jak sama nazwa wskazuje wyróżnia się długością. To ponad 28 kilometrów piaszczystej plaży, której spotkamy zarówno tubylców jak i przyjezdnych. Ladies Beach to fragment wybrzeża przeznaczony tylko dla turystów. Charakteryzuje się drobniutkim złotym piaskiem oraz tym, że jest oznaczona niebieską flagą – czyli najwyższym stopniem czystości. Ostatnia plaża Kustur to bardzo ciekawe miejsce, gdyż dzięki tamtejszym prądom morskim prawie zawsze zastaniemy tam fale.

PLAŻA ALANYA

To magiczne i przesycone historią miejsce. To tutaj według legendy władczyni Egiptu Kleopatra spotykała się z Markiem Antoniuszem i zażywali kąpieli. Na pamiątkę pozostała nazwa – Plaża Kleopatry. Należy do jednej z najbardziej zatłoczonych w trakcie sezonu plaż spośród wszystkich jakie spotkamy w Turcji. Charakteryzuje się sporą długością i szerokością oraz miękkim, złocistym i bardzo przyjemnym piaskiem.

PLAŻA PATARA

Plaża ta wzięła swoja nazwę od ruin starożytnego miasta leżącego opodal niej. Została uznana, według serwisu Tripadvisor, jedną z 25 najpiękniejszych plaż na świecie. Odludna z ograniczonym dostępem (rezerwat żółwi) stanowi idealną alternatywę od innych zatłoczonych tego typu miejsc w Turcji. Wejdziemy na nią jednie w godzinach między 8 a 19. Na jej obszarze obowiązuje zakaz uprawiania sportów wodnych. Wszystkie te obostrzenia idą w zapomnienie na widok tej plaży. Na długości około 12 kilometrów do dyspozycji mamy wspaniały biały i drobny piasek.

PLAŻA ANTALYA

Antalya (dawniej Attalia) to serce Riwiery Tureckiej. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji. Nic dziwnego, tamtejsza plaża o nazwie Lara należy do piękniejszych na południowym wybrzeżu. Posiada podobnie jak Ladies Beach w Kusadasi niebieską flagę co oznacza najwyższy stopień czystości. Jest także jedną z najdłuższych plaż w Turcji. Cieszy się nie słabnącą popularnością zarówno wśród turystów jak i ludności miejscowej.

PLAŻA W KEMER

Miejscowość Kemer to istny raj dla turystów. Świetne położenie (Riwiera Turecka), liczne hotele, mnóstwo restauracji i liczne sklepy – to tylko część atrakcji. Największą jest plaża Moonlight dostępna dla ogółu. Położona jest w urokliwej zatoczce co już na wstępie punktuje. Bardzo czysta (niebieska flaga) i posiadająca miękki piasek, plaża Moonligt jest sławna na cały świat.

PLAŻA W DALYAN

Dalyan to mała rybacka wioska położona na skraju parku krajobrazowego. Znajdująca się tam piaszczysta plaża należy do najpiękniejszych nad Morzem Egejskim. Zwana jest także plażą Iztuzu lub plażą Żółwi – tę drugą nazwę zawdzięcza żółwiom morskim Caretta, które składają na niej swoje jaja. Jej długość to około 6 kilometrów. Jest szeroka i piaszczysta, otoczona górami i co najważniejsze nie jest zatłoczona. Czego można chcieć więcej?

Plaże publiczne w Turcji są niemal w 100% darmowe. Jedyny koszt jaki ponosimy to parking dla naszego pojazdu oraz jeśli chcemy wypożyczyć parasol lub leżak.

Słowa kluczowe opisujące artykuł: Najpiękniejsze plaże w Turcji, plaże w Turcji, Turcja plaże, piaszczyste plaże w Turcji