Karnawał w Europie – miasta gwarantujące dobrą zabawę

0
160
Rate this post

Europejski karnawał 2017!

Sprawdź, gdzie odbywają się najciekawsze parady karnawałowe i wybierz jedną z wielu propozycji. Kto wie, może w tym roku zdecydujesz się na niezapomniany karnawałowy wyjazd?

Karnawał, zwany też „piątą porą roku”, to zwyczajowo ostatnie chwile dobrej zabawy i kolorowego szaleństwa przed Wielkim Postem. Najbardziej znany jest karnawał wenecki. Jednak również w wielu innych miejscach w Europie obchody odbywają się z wielką pompą i zapewniają moc niezapomnianych wrażeń. Niektóre zaczynają zabawę o wiele wcześniej niż pozostałe. Poznaj karnawałowe zwyczaje z GoEuro.

Rijeka, Chorwacja

Wieki temu karnawał w chorwackiej Rijece był jednym z największych i najhuczniej obchodzonych w tej części Europy. Arystokracja z całego kontynentu zjeżdżała w ten region na wystawne bale i kolorowe parady. Do dziś co roku setki tysięcy osób biorą udział w chorwackim karnawale. Rijeka łączy oficjalne bale charytatywne i radosne parady. Największa, niedzielna trwa od południa do późnych godzin wieczornych i kończy się przejściem Zvončari  (tradycyjnych chorwackich przebierańców, w olbrzymich maskach, którzy mają za zadanie odstraszyć złe duchy) w strojach ludowych.

Kolonia, Niemcy

Obchody karnawału w Kolonii zaczynają się na długo przed świętami Bożego Narodzenia. Prawdziwe szaleństwo w Nadrenii Północnej-Westfalii rozpoczyna się jednak w ostatni czwartek karnawału i trwa do Środy Popielcowej. Pierwszego dnia kobiety przejmują władzę, odbierając klucze do miasta i mogąc bezkarnie ciąć mężczyznom krawaty. Liczne i huczne parady przemierzają miasto. Największa, najgłośniejsza, najbardziej kolorowa i trwająca kilka godzin, przechodzi ulicami Kolonii w poniedziałek. Z kolei we wtorek odbywa się wielkie palenie kukieł, które przypominają polską Marzannę.

Düsseldorf, Niemcy

Düsseldorf jest kolejnym centrum obchodów karnawału w Nadrenii Północnej-Westfalii. Co roku przed Popielcem odbywa się tu ponad 300 imprez, balów i innych wydarzeń związanych z karnawałem. Główną atrakcją jest wielka parada w ostatkowy poniedziałek.  Barwny korowód, złożony zarówno z mieszkańców, jak i turystów, odwiedzających miasto, a także ponad 60 platform, ciągnie się kilometrami. W całej swojej historii obchody zostały odwołane jedynie dwa razy. Po raz pierwszy z powodu nawałnic w 1990 roku. Po raz drugi rok później, kiedy wybuchła wojna w Iraku. Na karnawał do obu niemieckich miast zarówno z Polski, jak i z innych krajów Europy z łatwością dostaniesz się pociągiem albo autobusem.

Funchal, Madera, Portugalia

Portugalskie miasto, stolica Madery, na czas karnawału zamienia się w małą Brazylię.  Na ulice wychodzą przedstawiciele kilkunastu szkół samby, a skąpo odziane tancerki, prezentują swoje taneczne umiejętności, zapraszając widzów do zabawy. Cekiny, pióra i wszechobecne dźwięki samby, towarzyszą Portugalczykom do ostatków. We wtorek wypada zjeść tradycyjne malasadas, czyli drożdżowe pączki, smażone na głębokim tłuszczu i następnie obtoczone w cukrze.

Maastricht, Holandia

Karnawałowe tradycje w Holandii uległy wpływom niemieckim znad Renu, dlatego też mają wiele wspólnych elementów. Większa część świętowania odbywa się na świeżym powietrzu, a skomplikowane kostiumy i maski to nieodzowna część imprezy. W sobotę wybierany jest Król Karnawału, a zabawa z paradami, kapelami, mażoretkami i różnego typu występami trwa do Środy Popielcowej. Chętnych na wizytę w Amsterdamie podczas karnawałowego szaleństwa, zachęcamy do podróży pociągiem z Polski do Amsterdamu.

Nicea, Francja

Karnawał w Nicei sławą dorównuje temu w Rio i Wenecji. Pierwsze wzmianki o karnawale na francuskiej riwierze pochodzą z 1294 roku. Co roku wybierany jest inny temat obchodów, wokół którego konstruowane są dekoracje i kostiumy. W lutym, na dwa tygodnie, Nicea zamienia się w wielki ogród z powodu tzw. Bitwy Kwiatowej, podczas której barwny korowód przemierza miasto, a z platform w tłum rozdawane są cytrusy. W ramach owej bitwy rzucane w tłum jest nawet 100 tys. świeżych kwiatów, w tym głównie lokalne róże, mimozy, gerbery.

Santa Cruz, Teneryfa, Hiszpania

Może nie najsłynniejszy, ale największy w Europie. Co roku ponad 100 oficjalnych grup bierze udział w organizacji karnawału w stolicy Teneryfy. Towarzyszą im tysiące Kanaryjczyków i turystów z całego świata. Obowiązkowym elementem jest tu oczywiście wyjątkowy kostium. Przebierają się niemal wszyscy. I to właśnie w Santa Cruz, podczas karnawału w 2013, 170 tysięcy osób zatańczyło największy na świecie Harlem Shake. Może w 2017 powtórzą swój rekord?

Patras, Grecja

Olbrzymie platformy, ekstrawaganckie parady i bale, cieszące oko mieszkańców i podróżnych, a wszystko to w przyjaznym śródziemnomorskim klimacie. Karnawał w Patras jest tym najsłynniejszym w Grecji i jak to zazwyczaj tam bywa, jest związany ze starożytną mitologią. Na początku obchodzony był ku czci boga wina i dobrej zabawy — Dionizosa. Uczty i ofiary na jego cześć miały sprowadzić wczesną wiosnę. Po dziś dzień grecki karnawał odnosi się do dawnych wierzeń. Do Patras łatwo dostać się z Aten.

Aalborg, Dania

Duński karnawał jest dość nietypowy, ponieważ tradycyjnie odbywa się nie zimą, a w maju. Zawsze w 21. tygodniu roku. Główna parada rozpoczyna się, gdy roztańczone, kolorowe grupy wyruszają z czterech różnych miejsc w mieście, aby spotkać się po drodze, zmierzając tłumną kolumną do największego parku — Kilde. Tam zabawa trwa jeszcze przez długie godziny. Równie słynnym aspektem jest poprzedzająca paradę Bitwa Karnawałowych Kapel, która co roku przyciąga wiele grup z całego świata, a każda z nich ma ochotę zgarnąć tytuł najlepszej.

Bazylea, Szwajcaria

Szwajcarski karnawał trwa dokładnie trzy dni — od poniedziałku do czwartku, w tygodniu następującym po Środzie Popielcowej. Rozpoczyna go korowód o 4 rano! W tym czasie wszystkie światła w mieście są zgaszone, a jedynymi jasnymi punktami są lampiony, niesione przez uczestników parady. Kolejne grupy przechodzą przez Bazyleę o 13:30 tego samego dnia oraz w środę. Jednak w centrum uwagi pozostaje światło i to, co z nim związane. W karnawałowy wtorek odbywa się największa na świecie wystawa lampionów, na której prezentowane są prawdziwe świecące dzieła sztuki.

Zainspirowani?

Sprawdźcie, jak łatwo dotrzeć do opisywanych miejsc i co warto w nich zobaczyć. W końcu karnawał w Niemieczech, Francji, Grecji, czy na ciepłych wyspach Hiszpanii i Portugalii to nie lada gratka!

A jeśli szukacie innych pomysłów na noworoczne postanowienia dla wszystkich, którzy lubią podróże, mamy w zanadrzu także ranking najlepszych miast, które warto odwiedzić w 2017 roku!