13 wyjątkowych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie – dokąd się wybrać i kiedy?

0
96
Rate this post

Jarmarki, w dosłownym tłumaczeniu „doroczne targi”, od stuleci organizowane były na placach, skwerach i rynkach większych miast. Dziś jarmarki, a w szczególności jarmarki bożonarodzeniowe, stanowią szczególną atrakcję turystyczną. Coraz więcej – nie tylko największych – miast europejskich organizuje je w okresie przedświątecznym, zapewniając atrakcje i rozrywkę w długie zimowe wieczory mieszkańcom oraz przybywającym doń gościom.

Dokąd warto wybrać się na ten jedyny w swoim rodzaju świąteczny targ? GoEuro zdradza, dokąd najlepiej udać się na jarmark bożonarodzeniowy i które z miast warto w tym szczególnym czasie odwiedzić. Na koniec zaś bożonarodzeniowy jarmark w… – czyli świąteczna niespodzianka GoEuro!

Bożonarodzeniowe jarmarki w Polsce

W Polsce coraz więcej miast docenia wagę corocznych wspólnych spotkań przy choince i grzanym winie. Wiele jarmarków na dobre wpasowało się w atmosferę świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju. To nie tylko jeden z najlepszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu zimą, ale także miejsce, w którym z łatwością znajdziemy prezenty dla najbliższych.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Wybierz się do Wrocławia, by zobaczyć świąteczny jarmark, który na Rynku stolicy Dolnego Śląska organizowany jest już po raz dziewiąty! To wielkie wydarzenie dla całego miasta, które w tym czasie rozświetla się feerią barw. Co roku wiele emocji wzbudza uroczyste zapalenie światełek na miejskiej choince , a najmłodsi z wypiekami na twarzach oczekują na spotkanie ze świętym Mikołajem.

Wrocławski Rynek ponownie wypełni zapach choinek, tradycyjnego grzanego wina oraz innych smakołyków. Na wszystkich łasuchów czekać będą przysmaki kuchni europejskiej oraz tradycyjne dania kuchni polskiej. Nie zabraknie takich specjałów jak: alzackie podpłomyki, tureckie ciasto ze szpinakiem i serem feta czy pieczone kasztany. Na wielbicieli słodkości czekać będą różnorodne wyroby czekoladowe, pierniki oraz pyszne hiszpańskie churros. W uroczych drewnianych domkach znajdziemy podarunki świąteczne dla całej rodziny. Nowością w tym roku będą biżuteria i wyroby dekoracyjne z Afryki!

Organizatorzy jarmarku przygotowali także ciekawe wydarzenia i atrakcje. Na najmłodszych gości czekać będą w Bajkowym lasku znane i lubiane bajki z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną, natomiast nieopodal choinki skrzynka na listy, do której wrzucać będzie można listy z życzeniami do św. Mikołaja. Na Rynku zawita także krasnal Prezentuś. Pojawia się on wyłącznie w czasie jarmarku bożonarodzeniowego! Legenda głosi, iż gdy chcemy, by spełniły się wszystkie nasze życzenia należy potrzeć trzykrotnie jego czapeczkę.

Kiedy: 18 listopada – 22 grudnia 2016
Gdzie: Rynek we Wrocławiu, ul. Świdnicka, ul. Oławska

Targi bożonarodzeniowe w Krakowie

Targi bożonarodzeniowe, a tym samym wizyta w Krakowie, stały się już trwałym elementem przedświątecznego obrazu miasta. Nawiązują one do wieloletniej tradycji jarmarków odbywających się tu od stuleci. Tegoroczna edycja rozpocznie się 25 listopada i potrwa aż do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Na krakowski jarmark bożonarodzeniowy, organizowany przy Sukiennicach na Rynku Głównym, trzeba wybrać się choćby po to, by przy dźwiękach świątecznej muzyki napić się galicyjskiego grzańca i zjeść oscypek z grilla podawany z żurawiną! Na łakomczuchów czekają tu również wyroby czekoladowe, marcepanowe i karmelowe. Na jarmarku odbędzie się pisanie listów do św. Mikołaja, a następnie spotkanie z samym świętym. Udział będzie można wziąć w Korowodzie Kolędniczym. Targom bożonarodzeniowym towarzyszyć będą również prezentacje gmin Małopolski oraz obrzęd dziadów polskich.

Odwiedzając Kraków w tym okresie, warto również wstąpić do Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35), gdzie obejrzeć można kolekcję bożonarodzeniowych szopek krakowskich. Konkurs szopek wraz z późniejszą wystawą to w Krakowie wieloletnia tradycja, na którą co roku czekają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Tegoroczna, 74. edycja zmagań najlepszych szopkarzy odbędzie się 1 grudnia 2016 na Rynku Głównym. Zebrani przy pomniku Adama Mickiewicza twórcy przemaszerują po hejnale w stronę estrady, na której nastąpi prezentacja prac.

Kiedy: 25 listopada – 26 grudnia 2016
Gdzie: Rynek Główny w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie

Każdego roku w Warszawie organizowanych jest co najmniej kilka bożonarodzeniowych jarmarków. Świątecznymi targami pochwalić się mogą takie dzielnice jak choćby Ursynów czy Żoliborz. Jarmarkowe stragany rozstawione zostaną również przy Stadionie Narodowym oraz przy warszawskim barbakanie. O ile nie straszne są nam długie wędrówki ulicami Warszawy, warto w tym wyjątkowym okresie przespacerować się Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, by zakończyć wycieczkę przy miejskich murach obronnych.

Kiedyś broniące Starego Miasta, dziś stają się tłem dla bożonarodzeniowego świętowania. Wszystkim, którzy zdecydują się na ten zimowy spacer przez Warszawę gorąco polecamy ciepłe warszawskie kasztany na drogę!

Kiedy: 30 listopada 2016 – 8 stycznia 2017
Gdzie: Barbakan w Warszawie

Jarmark bożonarodzeniowy w Toruniu

Toruński Rynek Staromiejski po raz trzynasty gościć będzie kupców oferujących wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego oraz wytwórców produktów spożywczych (świątecznych słodkości, serów czy wędlin), warto więc wybrać się również do Torunia. Na toruńskim jarmarku szczególnie polecamy pitne miody i nalewki. Idealnie rozgrzewające w ten zimowy czas!

Pawilony handlowe stylizowane na zabytkowe toruńskie kamieniczki staną na Rynku pośród żywych choinek. Swoje miejsce znajdzie tu także dużych rozmiarów bombka, przy której warto wykonać pamiątkowe zdjęcie. Mieszkańcy Torunia oraz odwiedzający miasto goście koniecznie powinni zdecydować się na odwiedzenie targu po zmroku. Dopiero wtedy, przy świetle lampek choinkowych, doświadczyć można tej jedynej w swoim rodzaju, prawdziwej bożonarodzeniowej magii!

Kiedy: 9 – 23 grudnia 2016
Gdzie: Rynek Staromiejski

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach

Bożonarodzeniowy targ organizowany jest również w Katowicach, warto więc zdecydować się na świąteczną wizytę na Śląsku. Lokalne przysmaki wraz z nietuzinkowymi wyrobami, które na świątecznych straganach oferować będą kupcy, to nie lada gratka dla wszystkich odwiedzających w tym czasie Katowice. Miłośnicy zimowego szaleństwa będą też mieli okazję do tego, by spróbować swych sił na łyżwach. Tuż obok jarmarku, przez cały czas jego trwania otwarte będzie sztuczne lodowisko.

Kiedy: 24 listopada – 23 grudnia 2016
Gdzie: Rynek w Katowicach

Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Organizowanie jarmarków bożonarodzeniowych to u naszych zachodnich sąsiadów to już długoletnia tradycja. Spędzanie czasu wraz z rodziną i przyjaciółmi pośród kolorowych straganów na świeżym powietrzu przerodziło się w stały element świętowania Bożego Narodzenia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Bolzano (Włochy)

To jeden z najbardziej popularnych bożonarodzeniowych jarmarków w Europie. W tym świątecznym okresie na jarmark przybywają turyści z całej Europy, gdyż bożonarodzeniowy targ w Bolzano to zimowa atrakcja, której każdy powinien doświadczyć. Ważnym elementem tego bożonarodzeniowego jarmarku jest degustacja lokalnych produktów. Sery, wędliny, grappa, ale także rękodzieło i bożonarodzeniowe ozdoby – to wszystko czeka na tych, którzy w tym roku odwiedzą jarmark bożonarodzeniowy właśnie w Bolzano!

Kiedy: 24 listopada 2016 – 6 stycznia 2017
Gdzie: Piazza Walther

Jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie (Niemcy)

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Berlinie cieszą się ogromnym zainteresowaniem i co roku odwiedzane są przez rzesze turystów. W różnych częściach stolicy Niemiec działa ponad 40 jarmarków, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. Najpopularniejszymi są oczywiście te, które odbywają się w centrum miasta – przy Alexanderplatz, dworcu ZOO oraz na Gandarmermarkt (Plac Żandarmerii).

Właśnie ta ostatnia lokalizacja jest naszym wyborem numer 1! Jeśli wybieramy się na bożonarodzeniowy jarmark do Berlina, koniecznie powinniśmy udać się właśnie na Gandarmermarkt. Świąteczne stragany rozkładane są pomiędzy Deutscher Dom (Katedra Niemiecka), Französischer Dom (Katedra Francuska) oraz dostojnym budynkiem Konzerthaus. Na jarmarku spotkamy kupców oferujących ręcznie robione ozdoby choinkowe, świeczki czy biżuterię, ale również najlepszych szefów kuchni, którzy w tym wyjątkowym okresie swe potrawy serwują właśnie tu, w specjalnych, ogrzewanych namiotach. Należy pamiętać, iż obowiązuje tu opłata za wstęp na jarmark!

Kiedy: 21 listopada – 31 grudnia 2016
Gdzie: Gandarmermarkt
Wstęp: 1 euro, dzieci do 12 roku życia za darmo

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie (Niemcy)

W malowniczej scenerii Starego Miasta tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie odbywać się będzie już po raz szesnasty. Świątecznie przybrana ulica Münzgasse, biegnąca od Frauenkirche (Kościół Marii Panny) po Brühlschen Terrasse (Tarasy Brühla), tonąć będzie w romantycznej baśniowej atmosferze. Zdaje się ona być spotęgowana dźwiękiem dzwonów Frauenkirche, które rozbrzmiewają co godzinę. Czyż każdy z nas nie marzy czasem o tym, by móc ponownie zanurzyć się w dziecięcym świecie marzeń i fantazji? Warto w takim razie wybrać się do Drezna!

Każdego dnia tygodnia do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewa tu gwar kupców, którzy oferują oryginalne wyroby rękodzielnicze. Codziennie od godziny 16:00 na ulicy Münzgasse spotkać można św. Mikołaja, który uszczęśliwia najmłodszych drobnymi podarkami. Będąc na drezdeńskim jarmarku, koniecznie trzeba spróbować bożonarodzeniowego ciasta Dresdner Christstollen®! Ten oryginalny saksoński wypiek może być wytwarzany wyłącznie przez piekarzy i cukierników w Dreźnie. Jego historia sięga ponad 500 lat.

Kiedy: 25 listopada – 24 grudnia 2016
Gdzie: Münzgasse

Jarmark bożonarodzeniowy w Görlitz (Niemcy)

Leżące na granicy z Polską miasto zaprasza na Śląski jarmark bożonarodzeniowy w Görlitz, który odbędzie się na Untermarkt (Dolny Rynek). W Görlitz można będzie nie tylko przyrządzić świąteczne wypieki, pomalować piernikowe serca albo wspólnie śpiewać kolędy, ale również spróbować swych sił w… curlingu! Rok temu pole do gry cieszyło się bardzo dużą popularnością, więc i teraz organizatorzy zdecydowali, że rodzinne wspólne spacery po mieście, jedzenie prażonych migdałów, kosztowanie grzanego wina oraz wspólna gra to świetny sposób na rodzinnie spędzonych kilka chwil.

W tym roku wśród atrakcji jarmarku znajdzie się także odkryte lodowisko (czynne od 25 listopada 2016 do 8 stycznia 2017 roku). Usytuowane będzie ono na Obermarkt (Rynku Górnym) przed Dreifaltigkeitskirche. Będąc w Görlitz, warto wybrać się na spacer także wzdłuż pobliskiej ulicy Brüderstraße oraz na małe rynki rzemieślnicze w Muzeum Śląskim, na dziedzińcu Barockhaus i w Weihnachsthaus.

Kiedy: 2 – 18 grudnia 2016
Gdzie: Dolny Rynek w Görlitz

Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie (Niemcy)

Jarmark bożonarodzeniowy we Frankfurcie organizowany jest od 1939 roku i stanowi dużą atrakcję turystyczną. Jest też niezwykle chętnie odwiedzany przez mieszkańców nie tylko samego Frankfurtu, ale całego regionu. Wybierając się na bożonarodzeniowy targ we Frankfurcie nad Menem, nie zapomnijmy nabyć pamiątkowego kubka na grzane wino, który przez cały rok przypominać nam będzie o tym wyjątkowym miejscu! Wielką popularnością cieszy się tu bożonarodzeniowa karuzela, a oferowane tu ozdoby i smakołyki przypadną do gustu i małym, i dużym odwiedzającym.

Kiedy: 22 listopada – 22 grudnia 2016
Gdzie:Römerberg, Paulsplatz i Mainkai

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze (Czechy)

Na wizytę w czeskiej Pradze namawiać chyba nie trzeba nikogo. W  grudniu miasto to nabiera wyjątkowego charakteru. Rozświetlają je wtedy świąteczne dekoracje, a zapach cynamonu i goździków pozwala poczuć prawdziwą atmosferę świąt.

Praskie jarmarki bożonarodzeniowe należą do najpiękniejszych na świecie. Największy z nich odbywa się na Rynku Staromiejskim. Co roku stoi tu ogromna choinka sprowadzona z jednego z zakątków Republiki Czeskiej oraz bożonarodzeniowe stragany. Na szczególną uwagę zasługuje serwowany tu kurtoszkołacz, pitny miód oraz grog – słodki napój z rumem i cytryną. Szukając upominków dla najmłodszych, koniecznie zwróćmy uwagę na ręcznie robione, drewniane zabawki.

Kiedy: 26 listopada – 1 stycznia 2017
Gdzie: Rynek Staromiejski

Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu (Francja)

Jarmarczne tradycje Strasburga sięgają 1570 roku. Oczywiście dziś jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu różni się od tych pierwszych, organizowanych w mieście targów, ale nadal oferuje alzackie przysmaki i wyroby. Popularność tego bożonarodzeniowego jarmarku jest ogromna, dlatego warto zaplanować swój pobyt w Strasburgu na kilka dni, tak by mieć odpowiednio dużo czasu na spokojne delektowanie się i tym miejscem, w końcu nie bez powodu rok temu to właśnie ten świąteczny targ został wybrany za najlepszy bożonarodzeniowy jarmark Europy!

Kiedy: 25 listopada – 31 grudnia 2016
Gdzie: uliczki Starego Miasta

Wyjątkowa propozycja od GoEuro!

Rzym to nie tylko idealny cel podróży wakacyjnych. Miasto w okresie świąt Bożego Narodzenia nabiera szczególnie urokliwego charakteru. Słynny plac Piazza Navona zamienia się wtedy w barwny i ożywiony stragan, na którym skosztujemy tradycyjnych słodkości, a także znajdziemy oryginalne prezenty i ozdoby świąteczne.

Jarmark bożonarodzeniowy w Rzymie (Włochy)

Jarmark bożonarodzeniowy w Rzymie to nasza propozycja specjalna! Otwarty aż do Trzech Króli jest wyjątkowym miejscem do odwiedzenia w tym świątecznym okresie. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z tanich biletów lotniczych, które w zimie oferowane są do wielu miast Europy i zdecydować się na lot do Rzymu, by przedłużając sobie bożonarodzeniowy nastrój odwiedzić Wieczne Miasto i choć jeden z wieczorów spędzić na bożonarodzeniowym jarmarku na Piazza Navona w Rzymie!

Kiedy: 25 listopada 2016 – 6 stycznia 2017
Gdzie: Piazza Navona

Jak tam dojechać?

Gotowi na wizytę na jednym z bożonarodzeniowych jarmarków? Bez względu na to, czy zdecydujecie się na wizytę na świątecznym targu w Polsce czy poza granicami naszego kraju, tak do wszystkich z opisywanych miast łatwo i szybko dojedziecie z pomocą GoEuro. Wystarczy sprawdzić połączenia do wybranych miast, by odwiedzić opisywane bożonarodzeniowe jarmarki i poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę!