OS: Festiwal Świateł W Berlinie

0
28
Rate this post

Festiwal Świateł w Berlinie to świetna okazja do przyjrzenia się najciekawszym budynkom niemieckiej stolicy w nieco innym ujęciu. Co można zobaczyć, ile to kosztuje i jak się dostać do Berlina?

Monachium ma Oktoberfest, w czasie którego pije się piwo. Berlin mierzy znacznie wyżej i organizuje w październiku Festiwal Świateł. Od 2004 roku można oglądać fantastyczne iluminacje najbardziej znanych budynków w mieście.

Festival of Lights Berlin: od 9 do 20 października

Najważniejsze: udział w Festiwalu Świateł w Berlinie jest darmowy. Oświetlone budynki oglądać można za darmo, trzeba tylko znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. No właśnie, kiedy?

W 2013 roku Festiwal Świateł zaczyna się 9 i trwa do 20 października. Iluminacje włączane są z reguły o godzinie 19 i wyłączane o północy. Ale uwaga: wielu uczestników działa według własnych programów, więc godziny nie zawsze są ścisłe.

Można zwiedzać zorganizowanie

Dla niektórych chodzenie po całym mieście, zwłaszcza tak dużym jak Berlin, może być męczące. Jeśli ktoś nie chce korzystać z transportu publicznego (o którym pisaliśmy), może zdecydować się na jedną tzw. LightSeeing Tours, wycieczek busem. Całość trwa prawie 2 godziny.

Także drzewa świecą

Ile trzeba za nie zapłacić? Cena biletu standardowego kosztuje 14 euro, dzieci do lat 14 płacą 7 euro. Autobusy odjeżdżają albo spod numeru 216 przy ulicy Kurfürstendamm albo z Karl-Liebknecht-Straße 5. Więcej szczegółów i rezerwacja biletów – tutaj.

Brama Brandenburska po raz pierwszy

Można też oglądać miasto z łodzi. Taka przyjemność kosztuje jednak więcej – aż 22 euro. Szczegóły i rezerwacja biletów – tutaj.

Jak dostać się do Berlina?

Żeby wziąć udział w Festiwalu Świateł trzeba się najpierw do Berlina dostać. Najlepiej wybrać samochód. Z południowej i centralnej Polski można do stolicy Niemiec dojechać bez większych problemów autostradami A4 i A2. Nie powinno to zająć więcej niż 5-6 godzin.

Ci, którzy nie chcą jechać samochodem, mogą wybrać Polskibus. Z Warszawy do Berlina jedzie się wówczas 9,5 godziny. Bilet w obie strony kosztuje (w drugi weekend października) 198 zł. Podróż można ustawić sobie tak, żeby dotrzeć na miejsce o 17.30 w sobotę i zdążyć na autobus o 9.30 rano w niedzielę. Niestety, Polskibus do Berlina jeździ tylko z Warszawy, Łodzi i Poznania.

Chętni z południowej Polski mogą wybrać bus. Ceny biletów zaczynają się od 250 zł. Tutaj można znaleźć przykładowych przewoźników.