Dubrownik – Chorwacja w pigułce

0
157
Rate this post

To miasto jest jak cała Chorwacja. Otoczone wodą, pełne zabytków i w sąsiedztwie licznych wysp. Jak się tam dostać, gdzie mieszkać i co robić? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Dubrownik nazywany jest perła Adriatyku. Miasto to z trzech stron otacza woda. Zachwyca swoją architekturą, bogactwem zabytków i atrakcji. Znajduje się daleko na południu – w Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą a także Bośnią i Hercegowiną.

Jak się dostać do Dubrownika?

Międzynarodowe Lotnisko Dubrownik znajduje się w miejscowości Čilipi i znajduje się 20 km od miasta. Koszt lotu to co najmniej 550 zł. W sezonie za bilet w obie strony trzeba zapłacić ok. 600zł. Czas trwania lotu z Krakowa to dwie godziny. Warto w wyprzedzeniem rezerwować bilety, tylko wtedy dostać się tutaj za przyzwoite pieniądze. LOT z Krakowa lata do Dubrownika regularnie od początku kwietnia do końca października. Norwegian od początku kwietnia do końca września.

Z lotniska do miasta można przetransportować się taksówką. Bezpośrednio przy porcie lotniczym znajduje się ich postój. Jest to jednak jedno z droższych rozwiązań. Za pokonanie 20 km i ok. 30 minut jazdy trzeba zapłacić ok. 200-300 kun (100-150 zł). Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podróż autobusem. Tu bilet kosztuje 35 kun (ok. 18 zł). Kursy autobusów zgrane są z odlotami i przylotami samolotów. Bezpiecznie można przemieszczać się liniami Atlas Bus bądź komunikacją miejską obsługiwaną przez firmę Libertas.

Na lotnisku można także wynająć samochód. Średni koszt wynajmu na dobę wynosi 25 euro. Zaleca się, by rezerwować samochód w międzynarodowych agencjach jeszcze przed przyjazdem do Chorwacji.

Do Dubrownika na czterech kołach

W sezonie wakacyjnym nie ma także problemu z podróżą do Chorwacji w tym Dubrownika kursowymi autobusami. Na rynku funkcjonuje wiele firm (http://www.megahome.pl/autobusy_do_chorwacji.php) oferujących taką formę transportu.

Zdecydowanie jednak większość Polaków decyduje się na podróż samochodem. W przypadku podróży do Dubrownika warto mieć na uwadze, że to jedno z najdalej wysuniętych na południe miast w Chorwacji, do którego dostać się można jedynie pokonując kilkukilometrową trasę przez Bośnię i Hercegowinę. Należy mieć ze sobą paszport (nie wystarczy dowód osobisty) i zieloną kartę.

Do Chorwacji z Polski wiodą dwie popularne drogi: dłuższa ale tańsza, przez Słowację i Węgry i krótsza, ale droższa przez Czechy, Austrię i Słowenię. Aby dostać się na trasę do Dubrownika należy dojechać do autostrady A1 (szczegóły trasy przedstawiliśmy w tekście poświęconym miejscowości Split) i dalej drogą numer 8. Niestety do Dubrownika wciąż nie prowadzi żadna autostrada. Za to jazda nadmorską Jadranską magistralą jest niezwykle widokowa. Jest to droga z Rijeki do Dubrownika.

Czas na nocleg

Dubrownik i sąsiadujące z nim miejscowości oferują dużą i zróżnicowaną bazę noclegową. Im bliżej centrum miasta, tym ceny są wyższe. Nie jest to także region, w który warto, szczególnie w sezonie, jechać w ciemno, bez wcześniejszej rezerwacji noclegu. Ceny są bardzo zróżnicowane, ale trudno znaleźć coś w przypadku pokoi prywatnych i pensjonatów poniżej 15 euro. Od tej kwoty zaczynają się ceny od osoby za noc także w apartamentach. Najtańszym rozwiązaniem są wciąż kempingi. W nich za nocleg w sezonie trzeba wydać 10-11 euro.

Stare miasto przede wszystkim

Planując wizytę w Dubrowniku warto zaplanować dłuższy pobyt. Szczególnie miłośnicy spacerów, wizyt w starych, zabytkowych miejscach, zwiedzania muzeów nudzić się tutaj nie będą.

Miejscem, które w pierwszej kolejności odwiedzają turyści jest stare miasto, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Otoczone jest potężnymi murami obronnymi. Bilet wstępu na mury to koszt ok 10 euro. Na spacer po nich warto zarezerwować sobie 2-3 godziny. Do zobaczenia są tutaj między innymi okrągłe wieże, mniejsze fortyfikacje i duża forteca.

Przyjemnie jest wybrać się tam w godzinach późno popołudniowych przy świetle zachodzącego słońca. Można wtedy dokładnie przyjrzeć się topografii miasta, dostrzec na budynkach ślady ostatniej wojny bałkańskiej z 1991 roku. Choć sam Dubrownik niewiele wówczas ucierpiał, celowo zostawiono ślady po kulach jako przestrogę.

Kręte uliczki kontra wzgórze Srd

Stare miasto pełne jest krętych uliczek, pałaców, obronnych bastionów. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza apteka w Europie. Miejscem spotkań jest studnia Onufrego. Warto także odwiedzić Stradum tutejszy deptak. Na uwagę zasługuje także twierdza Lovrjenac z najwyższą w mieście wieżą, a także wieża zegarowa i znajdujący się niedaleko klasztor Franciszkanów. Jest tu także XVI-wieczna kolumna Sponza. Na uwagę zasługuje kościół św. Błażeja utrzymany w stylu włoskiego baroku.

Osobom które od zwiedzania muzeów i kościołów wolą podziwiać widoki polecamy wycieczkę na wzgórze Srd. W sezonie od godziny 9.00 do 24.00 co 30 minut wyjeżdża tutaj także gondola. Koszt biletu to ok. 80 kun (ok. 40 zł). Podziwiać można stąd widok na całą okolicę.

Plaże, wyspy, Adriatyk

Na uwagę zasługują także tutejsze plaże. Jedną z nich jest Plaża Banje. Najbliżej starego miasta znajduje się plaża, na którą dostać się można od strony bramy Plaće.

Warto także zaplanować sobie rejs na wyspę Lokrum, gdzie mieści się park narodowy. Na plaży swoje miejsce mają tu także naturyści. Zwiedzić można ponadto ogród botaniczny a także ruiny średniowiecznego klasztoru Benedyktynów. Sami Chorwaci uważają tę oddaloną od lądu o 600 metrów wyspę za przeklętą i wierzą, że każdy kto spędzi tu noc skazany jest na nieszczęście. W sezonie promy kursują co 30 minut od godziny 9.00 do 18.00. Koszt rejsu to 20 kun (ok. 10 zł).

Pakiet przydatnych informacji

Ceny paliwa w Chorwacji są bardzo zbliżone do cen polskich. Przed wyjazdem można je zweryfikować tutaj. W Dubrowniku samochód należy zostawić na płatnym parkingu, odpowiednio oznakowanym. Nie warto ryzykować, koszt holowania samochodu i mandatu jest na prawdę wysoki. Bilety wstępów do muzeów to średnio 10-15 kun.

Panując urlop w pełnym sezonie, warto rozważyć wizytę w trakcie trwającego od połowy lipca do połowy sierpnia Letniego Festiwalu w Dubrowniku. Jest to największa tego typu impreza w Chorwacji, ma charakter muzyczny, teatralny i taneczny.