Wakacje w Turcji

0
64
Rate this post

Wiedza to potęga. Potwierdza się to także w przypadku wyjazdów wakacyjnych. A świetnym, wręcz wzorcowym, tego przykładem jest Turcja. Ten azjatycki kraj nieogarniętemu turyście może się wydać dziwny i mało atrakcyjny. Jak łatwo ignorantom przychodzi współcześnie oceniać po pozorach.

Język

Turcy posługują się językiem tureckim, jednak w kurortach bez problemu dogadamy się po angielsku. Wielu Polaków zdziwi się znajomością naszej mowy wśród miejscowych. Spowodowane jest to dwiema rzeczami. Po pierwsze od wielu lat stosunkowo dużo nas tam przyjeżdża i tubylcy „otrzaskali” się z naszymi zwrotami. Po drugie wielu z nich studiowało w Polsce i niekiedy biegle się naszą mową posługują (szczególnie przewodnicy).

Transport

Z naszego kraju organizowane są liczne przeloty do najpopularniejszych miejsc w Turcji. Przykładowo rejs z Warszaw do Antalyi na Riwierze Tureckiej to około trzy godziny, natomiast trasę Warszawa – Stambuł pokonamy już tylko w dwie godziny. Na miejscu korzystamy z licznych połączeń autobusowych pomiędzy portami lotniczymi a hotelami. Jeśli jednak pragniemy na własną rękę zwiedzać Turcję to najrozsądniejszą opcją będzie wybór tamtejszej kolei. Jest ona po prostu tania.

Popularne kierunki

To głównie dwa cele. Pierwszy to Riwiera Turecka i tureckie wybrzeże Morza Egejskiego – piaszczyste plaże, sporty wodne, antyczne ruiny i baza hotelowa. Drugi kierunek to duże miasta takie jak stolica Ankara, Stambuł, Konya czy Trabzon. Znajdziemy tam zabytki z czasów antycznych oraz nowożytne budowle z czasów osmańskich. W obecnej sytuacji międzynarodowej nie zaleca się podróżowanie w rejon wschodniej i południowo – wschodniej Turcji. Napięta sytuacja na linii Kurdowie – Ankara oraz niepewna sytuacja w Syrii mogą skutecznie zneutralizować nasze tam wakacje.

Opieka medyczna

Poza hotelami możemy się spotkać z nieco mniejszym standardem higienicznym. W związku z tym najlepiej wykupić przed wakacjami w Turcji odpowiednie ubezpieczenie. Pić najlepiej butelkowaną wodę mineralną. Plusem tamtejszych aptek jest dostępność niektórych leków na receptę bez konsultacji z lekarzem.

Turcja samochodem

Dla osób pragnących wybrać się do Turcji własnym środkiem lokomocji w postaci samochodu lub motocyklu czeka prawdziwe zderzenie cywilizacyjne. Generalnie nikt specjalnie nie przejmuje się przepisami ruchu drogowego. Turcy jeżdżą dosyć swobodnie po swoich drogach. Nieustannie słychać wszędzie klaksony. Ciekawostką jest brak w ciągłych lin w miastach. W ich miejscu są wysokie krawężniki oddzielające pasy ruchu.

Strefa czasowa

W Turcji, pomimo tego, że to kraj niemal kompletnie azjatycki, panuje czas wschodnioeuropejski. Oznacza to, że turyści przybywający tam z naszego kraju muszą wskazówki swoich zegarków przesunąć o godzinę do przodu.

Bazary

To nieodłączny element tureckiego krajobrazu. Raj dla miłośników pamiątek oraz luksusowych towarów. Wszędzie będziemy się targować, jest to nawet w dobrym tonie. Niestety w ostatnich latach można zauważyć, że także tam dotarło ogólnoświatowe „zchińszczenie” towarów.