Chorwacja, Plitwickie Jeziora i podróż na łono natury

0
33
Rate this post

Chorwacja to więcej niż tylko wybrzeże. To także interesujące atrakcje ukryte w głębi lądu. Przykład? Plitwickie Jeziora. Oto garść informacji o tym miejscu.

Polacy od lat wypoczywają w Chorwacji. Głównie na wybrzeżu Adriatyku. Warto jednak wybrać się w głąb kraju i odkryć niezwykły Park Narodowy, (na liście UNESCO): Plitwickie Jeziora. Miejscy pod każdym względem urzekające, zadziwiające bujną roślinnością i tworzącymi niezwykły klimat szesnastoma wodospadami.

Jak tu dojechać?

Plitwickie Jeziora znajdują w tak zwanej kontynentalnej części Chorwacji. Najlepiej dojechać tutaj samochodem. Oczywiście – samodzielnie. Prowadzi tu droga nr 1 z Karlovaca do Zadaru i Splitu. Na teren parku prowadzą dwa wejścia, tak zwany Ulaz 1 i Ulaz 2. Przy każdym z nich znajdują się bezpłatne parkingi.

Jeśli chcemy wybrać się do Chorwacji samolotem, optymalnie wybrać lot do stolicy – Zagrzebia. Ceny są zróżnicowane, w zależności od przewoźnika. W sezonie są niższe, poza sezonem – wyższe. Lata tutaj Lufthansa, Austrian, LOT, Swiss. Uwaga: w sezonie można dotrzeć do Zagrzebia już za niecałe 400 zł, poza sezon bilet kosztować może nawet ok. 1400 zł w jedną stronę (LOT). Promocyjne ceny biletów lotniczych można śledzić między innymi tutaj.

Dystans z Zagrzebia do miejscowości Plitvička Jezera (bardzo ważne, żeby pamiętać o słowie „Jezera”, Plitvice to inna miejscowość) to 132 km. Autobusy kursują tutaj regularnie co 2-3 godziny. Średni koszt biletu to 90 kun (50 zł). Autobus docelowo jedzie do Zadaru i dalej Splitu.

Czym płacić w Chorwacji?

Walutą Chorwacji jest kuna, która z kolei dzieli się na 100 lip. Ile jest warta? Mniej więcej 55 groszy. Ale uwaga: nie zawsze da się i opłaca kupować kuny w Polsce – kurs jest niekorzystny. Rozsądną opcja jest wymiana złotego na euro, a potem, już w Chorwacji, euro na kuny.

Jeszcze lepiej jest po prostu używać karty tak często, jak to możliwe. Przewalutowania są w miarę korzystne. Trzeba też pamiętać, że sprzedawcy często akceptują euro.

Gdzie się zatrzymać?

Warto zaplanować się dłuższy pobyt w tej okolicy. Na miejscu nie brakuje kwater prywatnych, apartamentów do wynajęcia. Adresy można znaleźć na licznych, także polskojęzycznych stronach związanych z zakwaterowaniem w Chorwacji, między innymi tutaj, bądź tutaj. Jest także pole namiotowe.

Można znaleźć tańsze noclegi od 300 euro za domek 4-osoby za tydzień jak i droższe apartamenty, gdzie za noc trzeba wydać 50-60 euro. Najtańszą opcją jest pole namiotowe, w sezonie za noc trzeba zapłacić 9 euro.

Czas na zwiedzanie

Na wycieczkę po terenie parku Plitwickie Jeziora warto sobie zarezerwować cały dzień. Zwiedzanie można zacząć od godziny 8.00. Warto mieć ze sobą wymienione pieniądze. Na miejscu przy kasie jest kantor, jednak kurs zarówno euro jak i złotówki jest tam niekorzystny dla turystów. Aktualny cennik warto sprawdzić sobie przez planowanym wyjazdem, dostępny jest on tutaj. Średnio za bilet trzeba zapłacić 100 kun (czyli 55 zł).

Po terenie parku można przemieszczać się tylko pieszo, co z pewnością nie ucieszy miłośników jazdy na rowerze. W cenie biletu są także przejazdy funkcjonującymi tu wagonikami i rejsy po jeziorach. Dobrze jest odpowiednio dobrać buty. Czeka nas tam kilkugodzinne wędrowanie. W sezonie wakacyjnym warto także zadbać o okrycie głowy i zapas wody. Na miejscu nie brakuje punktów gastronomicznych, jednak nie jest ich tam za dużo i są w sporej odległości od siebie.

Trasy, kaskady, kładki i ścieżki

Do wyboru jest kilka tras. Pokonanie najkrótszej zajmuje ok. 2 godziny, na najdłuższą trzeba przeznaczyć ok. 8 godzin. Do zobaczenia jest w sumie 16 jezior z największym, najpopularniejszym 17-metrowym jeziorem Veliki Slap. Jeziora ułożone są kaskadowo, co powoduje, że woda przelewa się z jednego do drugiego. Ponadto można tutaj podziwiać liczne wapienno-dolomitowe otoczenia, takie jak kaniony i jaskinie. Najbardziej znane jaskinie to Supljara mająca 70 metrów długości i Golubinjaca o długości 160 metrów.

Spaceruje się po kładkach, mostkach, ścieżkach. Czasem jest to swoisty test na równowagę. Z każdej strony otoczeni jesteśmy bajkową scenerią, jaką tworzą tutejsze rośliny, krystalicznie czysta woda, pływające w niej ryby. Wiosną dodatkową atrakcję stanowią tutejsze motyle, a jest ich tu kilkadziesiąt gatunków. Wszystko z urzekającej ciszy i niezwykłej atmosferze tego miejsca.

W tej okolicy ma się poczucie, że trafiło się w zupełnie inną czasoprzestrzeń. Aż trudno uwierzyć, że to właśnie tu w 1991 roku swój początek miała wojna w byłej Jugosławii. Na szczęście przyroda na tym konflikcie nie ucierpiała. Miłośników kina z pewnością zaciekawi fakt, że między innymi tutaj kręcone były sceny do popularnego serialu o Winnetou.

Plitwickie Jeziora są miejscem, które choć raz w życiu warto odwiedzić. Każdy kto raz tu był, pragnie powrócić. Wybierając się na wycieczkę po tym niezwykłym miejscu, warto mieć ze sobą aparat fotograficzny bądź kamerę. Dobrze też zadbać o odpowiednią pojemność karty pamięci i zapasowe baterie. Będzie wiele miejsc i zakątków do uwiecznienia.