Najpiękniejsze Polskie zamki, czyli trochę historii na wakacje

0
33
Rate this post

Dzisiejszy artykuł to nie lada gratka dla wielbicieli historii. Odbędziemy wirtualną podróż do najpiękniejszych, niekoniecznie rozsławionych polskich zamkach. Dlatego też w tym tekście zabraknie wzmianki o Wawelu, zamku zakonu krzyżackiego w Malborku czy zamku Królewskim w Warszawie.

Zamek Książąt Szczecińskich
Zamek ten położony jest na lewym brzegu Odry, w obrębie Starego Miasta.  Jego historia jest bardzo bogata. Kilkakrotnie rozbudowywany, niszczony i przebudowywany. Już w 1365 przeszedł pierwsze renowacje, od południa został dobudowany drugi dom mieszkalny wraz z Wieżą Więzienną . Niestety prace zostały przerwany przez pożar który strawił część budynku.  Na szczęście jednak  remont był kontynuowany.  W wyniku licznych renowacji południowe skrzydło nabrało charakteru pałacowego.
Niewątpliwą ozdobą budynku stanowi  owe skrzydło udekorowane gotycko-renesansową attyką. Zamek jest naprawdę przepiękny więc warto skierować do niego swoje kroki.

Zamek na wyspie
Ciekawą propozycja jest także przepiękny średniowieczny zamek w Oporowie. Ten położony niedaleko Kutna fort jest niewielki, ale za to wyjątkowo się prezentuje. Znakomicie zachował się w swojej pierwotnej formie. Zamek stoi na ziemnym kopcu otoczonym fosą, wokół rozciąga się park pełen starych drzew oraz malowniczych zakątków. Czerwone, ceglane mury podparte skarpami i wysokie dachy pokryte ceramiczną dachówką odcinają się od ciemnej zieleni drzew.  Podjazdu do zamku strzegą dwa kamienne lwy, które pewnie ze względu na wielką urodę budowli, zamiast patrzeć kto pojawia się na gościńcu, spoglądają na zamek, odwrócone ogonami w stronę nadjeżdżających gości.

Zamek Hochbergów
Zamek Książ koło Wałbrzycha, kolosalna budowla, górująca nad zalesionymi wzgórzami Pogórza Wałbrzyskiego ma bardzo starą metrykę. Pierwsza warownia została założona w 1288. Zamek pierwotnie miał formę nieregularną, wydłużoną, składał się z czworobocznej wieży i domu książęcego  z dużą salą i był otoczony  fortyfikacjami. W czasie II wojny światowej zamek dostał się pod panowanie Hitlera, który zamek postanowił urządzić według własnego gustu, niszcząc w ten sposób zabytkowy porządek. Po wojnie wnętrz długo nie remontowano. Gigantyczna budowla wymaga ogromnych nakładów finansowych na konserwację. Budynek udostępniony jest do zwiedzania, możliwe jest to jedynie na terenie parteru oraz I piętra. Ciekawostką jest fakt iż w 2006 odbyły się tam zdjęcia do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Zamek Bonerów
Zamek w Ogrodzieńcu ,wyrastający spośród wapiennych skał na porośniętym zielenią wzgórzu, wyróżnia się pośród zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej okazałą sylwetką. Niestety dziś możemy podziwiać tylko i wyłącznie ruiny tego gotycko-renesansowego zamku. Jego potężne ściany, podziurawione otworami wielkich okien, i smukłe wieże bielejące na tle błękitnego nieba od ponad stu lat dają niezapomniany widok.  Niewątpliwą ciekawostką są pokazy rycerskie odbywające się właśnie pod fortem. Warto więc udać się tam i wraz z „rycerzami” przenieść się do przeszłości.
W naszym kraju istnieje bardzo dużo ośrodków o których niekiedy nie mamy pojęcia. Może warto więc odrzucić atrakcje innych rozsławionych miast i udać się tam gdzie ludzka noga rzadko stąpa? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.